Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

LISTOPAD 2022 - POLECAMY

LISTOPAD 2022 - POLECAMY

Bunt na Bounty : historia prawdziwa / Caroline Alexander; tłum. Fabian Tryl. - Poznań : Wydawnictwo Poznańskie, 2022.

Autorka przedstawia nową interpretację wydarzeń, które rozegrały się przed ponad dwu stuleciami na środku ogromniego oceany. Załoga żaglowca Bounty pod przywództwem porucznika Fletchera Christiana podniosła bunt przeciwko dowódcy okrętu, kapitanowi Williamowi Blighowi. W rezultacie Bligh i wierni mu towarzysze zostają wysadzeni do małej szalupy i pozostawieni własnemu losowi. Dzięki niezwykłemu wyczynowi nawigacyjnemu kapitana po czterdziestu ośmiu dniach i przebyciu 3500 mil morskich marynarze docierają do wyspy Timor, ratując życie. Historia jednak nie postąpiła z Blighem łaskawie : Admiralicja oskarżała go o nieudolne dowodzenie i utratę okrętu, opinia publiczna o złośliwość i okrucieństwo wobec własnej załogi, natomiast prawdziwy przestępca i buntownik Christian stał się romantycznym bohaterem stającym po stronie załogi i ofiarą złośliwości dowódcy. Miłość do córki wodza plemiennego na Tahiti staje się przyczyną wybuchu gniewu kapitana i samego buntu. Istnieje też drugie dno i ciąg dalszy wydarzeń z 28 kwietnia 1789 roku: na zagubionej na Pacyfiku maleńkiej wyspie Pitcairn do dzisiaj żyją potomkowie Fletchera Christiana i tahitańskiej księżniczki. Historia jak z bajki, a ile w niej prawdy możemy dowiedzieć sie z książki Caroliny Alexander.

 

Enigma : liczba wszystkich liczb / Krzysztof Koziołek. - Nowa Sól : Manufaktura Tekstów, 2022.

Szpiegowska powieść kryminalna z czasów międzywojennych w stylu retro nawiązująca do słynnego epizodu złamania kodu Enigmy. W 1918 r. Niemcy wyprodukowali elektromechaniczną maszynę szyfrującą, początkowo stosowaną w handlu a następnie w dyplomacji i ostatecznie w wersji wojskowej, mającej utajnić najważniejsze tajniki Reichswehry. W związku z tym Biuro szyfrów II Oddziału (wywiadu) Wojska Polskiego dostał zadanie złamania szyfru. Marian Rejewski, Józef Różański i Henryk Zygalski wraz z współpracownikami podjęli się deszyfrażu i skonstruowania kopii maszyny. Na kanwie tych wydarzeń K. Koziołek oparł swój najnowszy kryminał w modnym ostatnio ( vide: Wroński, M. Krajewski, Dębski) stylu retro. Wartka sensacyjna intryga, odniesienie do autentycznych wydarzeń i postaci to niewątpliwe walory powieści. Dla miłośników historii i dobrego kryminału niewątpliwie gratka!

 

Sztorm stulecia / Stephen King ; przeł. Łukasz Praski. - Warszawa : Prószyński i S-ka, 2017. 

Oryginalny scenariusz, na podstawie którego powstał serial pod tym samym tytułem. Niekoronowany król horroru zdecydował się na wydanie utworu w takiej formie, choć pierwotnie miała być to powieść, taka jak Carrie, Miasteczko Salem czy słynne Lśnienie. King umiejętnie wiąże w swych utworach elementy thrillera, science-fiction, horroru i sensacji. Tym razem na wysepce Little Tall u wybrzeży stanu Maine mieszkańcy przygotowują się do gigantycznego sztormu. Jednocześnie zaczyna tu grasować szalony morderca, domagający się od mieszkańców odkrycia wstydliwych tajemnic, ukrywających się pod pozorem normalności. Czy ludzie będą umieli przeciwstawić się diabelskiej sile, uruchomionej przez Andre Linoge w apokaliptycznej scenerii sztormu stulecia?

Pachinko / Min Jin Lee ; przeł. Urszula Gardner. – Warszawa : Wydawnictwo Czarna Owca, 2022.

Wciągająca saga opisująca losy koreańskiej rodziny emigrantów, nie znających ojczyzny swych przodków. Ich dzieje rozpoczyna historia młodej dziewczyny Sunja, która musi emigrować z Korei do Japonii i rozpocząć tam od nowa życie, odtrącając ojca swego dziecka i ratując honor rodziny. To uniwersalna powieść o miłości i poświęceniu, tęsknocie za bliskimi i ojczyzną, ale także o zderzeniu kultur, poznawaniu obcego świata i  jego jasnych stron. Tytułowa nazwa Pachinko to rodzaj japońskiej popularnej gry autopatowej, przupominającej amerykańskie i europejskie flippersy. Salony pachinko są nieodłącznym elementem japońskich zatłoczonych uliczek i orientalnej codziennej rozrywki.

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68