Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

Listopadowa zaduma

Listopadowa zaduma

Listopad  to czas wspomnień o zmarłych artystach, muzykach, twórcach  i innych osób związanych z branżą muzyczną. Na przestrzeni lat świat muzyczny stracił wiele wspaniałych osobowości — wybitnych instrumentalistów, gwiazd i tych, którzy zapisali się złotymi zgłoskami na kartach historii muzyki. Początek listopada to tradycyjnie czas zadumy i okazja do wspomnienia tych, których nie ma już z nami. Trudno, a wręcz niemożliwe jest przedstawienie wszystkich ludzi świata muzyki, którzy odeszli, ale przypomnijmy chociaż kilkoro z nich.

 

Jacek Skubikowski –  muzyk wybitny, uznany kompozytor, który pozostawił po sobie spory dorobek artystyczny zarówno piosenek jak i utworów napisanych dla innych. Takie utwory, jak „Dobre miejsce dla naiwnych”,”Uczciwa bieda”, „Było nas dwoje”, „Za każdy dzień za każdy szept” czy „Jedyny hotel w mieście” stały się przebojami i do dzisiaj pozostają dowodem na niezwykły zmysł artystyczny Jacka Skubikowskiego, który z wielką łatwością potrafił połączyć bluesowy brzmienie gitary akustycznej z  elektroniką.  Tworzył z powodzeniem dla takich gwiazd lat 80. jak Lombard czy Lady Pank, Ewa Bem, Krystyna Prońko, Martyna Jakubowicz, Majka Jeżowska .To właśnie temu artyście zawdzięczamy przeboje takie jak: "Tacy sami", "Zawsze tam, gdzie ty", czy "Taniec pingwina na szkle".

 

GAYGA – Krystyna Stolarska gdyby żyła  30 października obchodziłaby swoje 70 urodziny. Była nie tylko piosenkarką, ale też kompozytorką, skrzypaczką i autorką tekstów.  Pierwsze kroki na muzycznej scenie stawiała w żeńskich zespołach Amazonki i Pro Contra. Jej twórczość to połączenie elementów bluesa, rocka i pop-u. Na listy przebojów trafiały takie jej utwory jak: "Ja ruchomy cel", "Graj, nie żałuj strun", czy "Ostatni singiel". Wielokrotnie występowała na festiwalach piosenki w Opolu i Sopocie, koncertowała też za granicą. Była absolwentką średniej szkoły muzycznej w klasie skrzypiec, ukończyła też studia na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 90. pod pseudonimem MC Diva z zespołem o tej samej nazwie wydała kilka albumów w stylu dance. Nagrywała z orkiestrami radiowymi: Warszawa, Łódź, Katowice, Kolonia, Baden-Baden, Berlin, Rostok, Drezno, Praga, Ostrawa, Hawana.

 

Romuald Lipko znakomity polski muzyk i kompozytor, założyciel i wieloletni członek Budki Suflera.   Cieszył się szacunkiem i sławą w środowisku muzycznym  jako jeden z najlepszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej. Był autorem wielu przebojów muzyki rozrywkowej, absolutnym guru polskiej muzyki ostatniego półwiecza – artystą obdarzonym wyjątkowo rzadkim darem tworzenia wielkich hitów. Autor największych hitów Budki Suflera w tym "Snu o dolinie", "Cienia wielkiej góry", "Jest taki samotny dom", "Za ostatni grosz", "Mojej Alabamy", "Ratujmy, co się da", "Jolka, Jolka pamiętasz", "Takiego tanga" czy "Balu wszystkich świętych". Współpracował także, z ogromnymi sukcesami, z Izabelą Trojanowską ("Jestem twoim grzechem", "Wszystko, czego dziś chcę"), Urszulą ("Dmuchawce, latawce wiatr", "Malinowy król"), Zdzisławą Sośnicką ("Aleja gwiazd"), Anną Jantar ("Nic nie może wiecznie trwać"), Ireną Jarocką ("To za mało", "Nie odchodź jeszcze"), Ireną Santor ("Jak fart, to fart", "Jeszcze kochasz mnie") czy Marylą Rodowicz ("Tak nam słodko, tak nam gorzko"). Trojanowska i Urszula tak naprawdę zawdzięczają Lipce swoje kariery. Ireny Santor, Eleni i Maryli Rodowicz („Tak nam słodko, tak nam gorzko”).  

 

       

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68