Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

LITERATURA NA EKRANIE

LITERATURA NA EKRANIE

LITERATURA NA EKRANIE

Projekt LITERATURA NA EKRANIE bazując na różnorodnych źródłach, pokazuje, że literatura za sprawą ekranizacji może dostać drugie życie. Podczas projektu zorganizujemy m.in.: warsztaty multimedialne, spotkania autorskie oraz pokój zagadek. Te różnorodne narracje pozwolą na promowanie współczesnej literatury, umożliwiając spotkania z autorami cieszącymi się dużą popularnością wśród czytelników jastrzębskiej biblioteki.

Projekt kierowany jest do wszystkich grup wiekowych, dzieci, młodzieży, dorosłych, także do osób z utrudnionym dostępem do kultury (w tym osadzonych w Zakładzie Karnym w Jastrzębiu-Zdroju) i stanowi odpowiedź na rosnące zainteresowanie literaturą przeniesioną na ekran.

Projekt LITERATURA NA EKRANIE kładzie szczególny nacisk na korespondencje sztuk. Promowanie literatury przez pryzmat jej filmowych i serialowych adaptacji uatrakcyjni ofertę działań kulturalno-edukacyjnych, pozwoli na dotarcie do osób nieczytających albo mało czytających.

Literatura i film staną się bezpośrednim lub pośrednim elementem inspirującym do czytania i aktywnego spędzania czasu z książką. Wiele z tych wydarzeń przeprowadzonych zostanie w plenerze, co pozwoli na aktywizację szerokiego grona odbiorców. Przestrzeń publiczna stwarza doskonałe warunki na znalezienie nowych czytelników, którzy do tej pory nie korzystali z usług Biblioteki.

 

Projekt będzie realizowany od czerwca do grudnia 2024 r. i będzie obejmował następujące działania:

TAJEMNICA WIEDŹMINA – cykl książek Andrzeja Sapkowskiego cieszy się niesłabnącą popularnością, dlatego chcemy zachęcić czytelników do wspólnej zabawy. W przygotowanym pokoju zagadek stylizowanym na uniwersum Wiedźmina będzie można sprawdzić swoją znajomość przygód Geralta z Rivii. W zabawie będzie można wziąć udział indywidualnie lub drużynowo. Dla osób, które rozwiążą zagadki w najszybszym czasie przewidziano nagrody rzeczowe. Taka forma pozwoli na zaangażowanie czytelników, promocję literatury fantastycznej i zachęcenie do zabawy z książką.

FENOMEN WIEDŹMINA – spotkanie z Adamem Flammą, naczelnym polskim wiedźminologiem, doktorem nauk humanistycznych, autorem książki „Wiedźmin. Historia fenomenu”. Spotkanie odpowiada na potrzeby i zainteresowania naszych czytelników, zwłaszcza młodzieży i pozwoli pokazać wielowymiarowy charakter adaptacji Wiedźmina nie tylko na język filmu/serialu ale również na język gier komputerowych. Bazując na cyklu książek Andrzeja Sapkowskiego zastanowimy się nad różnicami w obrazowaniu świata, sposobami przekładu intersemiotycznego. W ramach projektu obędą się dwa spotkania: jedno w bibliotece, drugie w Zakładzie Karnym w Jastrzębiu-Zdroju. 

Spotkanie z MARIUSZEM CZUBAJEM.

ILE TYRMANDA W FILIPIE? – spotkanie z Marcelem Woźniakiem, doktorem nauk humanistycznych, pisarzem i scenarzystą, autorem trylogii kryminalnej o detektywie Leonie Brodzkim oraz biografem Leopolda Tyrmanda. Spotkanie będące odpowiedzią na wzrost zainteresowania twórczością Tyrmanda po ekranizacji „Filipa”, przybliży życie i twórczość autora „Złego”. W ramach projektu obędą się dwa spotkania: jedno w bibliotece, drugie w Zakładzie Karnym w Jastrzębiu-Zdroju.

LITERACKIE WYBORY – spotkanie z Łukaszem Wojtusikiem - dziennikarzem, autorem literackiego podcastu Alfabet Wojtusika, za który otrzymał nagrodę w konkursie im, redaktora Janusza Majki Podcast Roku w kategorii „Lifestyle, Kultura, Hobby”. Laureat Nagrody Dziennikarzy Małopolski dla najlepszego dziennikarza kulturalnego. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury. Współautor trzech książek. Celem spotkania jest promowanie literatury i zaangażowanie do spędzania wolnego czasu z książką

KSIĄŻKA NA EKRANIE – warsztaty multimedialne dla młodzieży i osadzonych w Zakładzie Karnym przybliżające różnice między ekranizacją a adaptacją filmową. Podczas warsztatów zaprezentowane będą ciekawe książki, które zostały zekranizowane z klasyki polskiej i światowej literatury. Warsztaty zaangażują uczestników do samodzielnych poszukiwań, rozwiązywania zagadek i rozmów na temat ulubionych książkowych ekranizacji. 

BASIA NA EKRANIE – spotkanie z Grzegorzem Kasdepke – pisarzem, dziennikarzem, autorem książek dla dzieci i młodzieży. Jest laureatem wielu nagród, otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, współpracuje z wydawnictwami literatury dziecięcej. Podczas spotkania będzie okazja do rozmowy z pisarzem na temat jego książek, ulubionych ekranizacji książkowych i procesu twórczego. Celem wydarzenia jest także promowanie współczesnej literatury dziecięcej i zachęcenie do kontaktu ze słowem pisanym.

W ŚWIECIE ASTRID LINDGREN – spotkanie z Edytą Jungowską dla dzieci. Książki Astrid Lindgren należą do czołówki światowej klasyki literatury dziecięcej. Historie bohaterów wykreowanych przez autorkę wielokrotnie trafiały na szklany ekran bawiąc widzów na całym świecie. Miłośniczką talentu Astrid Lindgren jest Edyta Jungowska, która została lektorką książek pisarki wydanych w formie audiobooków. Słuchanie książek to doskonała forma kontaktu z literaturą wśród dzieci zaczynających przygodę z czytaniem. Spotkanie będzie okazją do wysłuchania fragmentów książek czytanych przez zaproszonego gościa oraz poznania pracy aktorki.

ZAPROSZENIE DO KINA – warsztaty artystyczne, których głównym celem jest stworzenie plakatu promującego film. Uczestnicy pod okiem artysty plastyka poznają podstawowe elementy związane z projektowaniem, kompozycją i grafiką jakie wykorzystywane są w procesie artystycznym. Powstałe podczas warsztatów prace wyeksponowane będą na wystawie powarsztatowej.

LEKTURY NA EKRANIE – warsztaty literacko-filmoznawcze poświęcone tematyce adaptacji filmowych lektur szkolnych. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się czym jest adaptacja filmowa, czym jest scenariusz adaptacji oraz jaki wpływa ma autor na powstanie dzieła filmowego. Udział w warsztatach dostarczy wiedzy filmoznawczej oraz zachęci do sięgnięcia po wartościową literaturę dziecięcą i młodzieżową.

PRZYJACIELE Z DOBRANOCEK – cykl warsztatów literacko-plastycznych. Miś Uszatek, Krecik, Smerfy, Reksio, Bolek i Lolek to tylko niektórzy z bohaterów, znanych dzieciom z filmów animowanych. Nie każdy mały czytelnik wie, że ich przygody można śledzić również w książkach. Warsztaty kierowane są do dzieci w wieku przedszkolnych a ich celem będzie przedstawienie informacji na temat filmu animowanego i procesu jego powstawania. Podczas spotkań przewidziano również część plastyczną, podczas której powstaną prace inspirowane bohaterami bajek.

WITJACIE W HOGWARCIE – gra wielkoformatowa stanowiąca propozycję dla wszystkich fanów serii książek o przygodach Harrego Pottera. Czytelnicy będą mieli okazję zmierzyć się z zadaniami dotyczącymi wiedzy na temat głównych bohaterów, fabuły, miejsc akcji i ciekawostek z nimi związanych. Fabuła gry inspirowana będzie Hogwartem czyli literacką Szkołą Magii. Udział w przedsięwzięciu zachęci do przeczytania wartościowej literatury oraz do kontaktu ze sztuką filmową.

NIESAMOWITY PAN KLEKS – biesiada literacka dla dzieci inspirowana postacią Ambrożego Kleksa, bohatera książek i filmu. Uczestnicy będą mieli okazję do udziału w różnych warsztatach inspirowanych książką oraz przedstawieniu teatralnym. Spotkanie w bibliotece będzie miało charakter międzypokoleniowy łączący we wspólnej zabawie dorosłych i dzieci.

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68