LUTY 2019 - POLECAMY

Czarci pomiot : Burza Szekspira opowiedziana na nowo / Margaret Atwood ; tłum.Łukasz Witczak. - Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2016.

Intrygująca powieść Pani Atwood nawiązuje tematem do słynnego dramatu Williama Szekspira „Burza”. Felix Phillips to reżyser i dyrektor artystyczny festiwalu teatralnego. Zaangażowany całkowicie w swą pasję, traci w tragicznych okolicznościach swych najbliższych. Jednocześnie w wyniku zakulisowych intryg zostaje odwołany ze stanowiska. Kilkanaście lat później zostaje kierownikiem grupy teatralnej miejscowego więzienia. Planując zemstę na swych przeciwnikach, wykorzystuje pomysł wystawienia sztuki Szekspira „Burza”. Książka powstała w ramach kolekcji „Projekt Szekspir” czyli wydania utworów współczesnych znanych pisarzy, opartych na motywach twórczości genialnego dramaturga. W ramach projektu obok „Burzy” Atwood powstały m.in. „Hamlet” Gillian Flynn i „Makbet” Jo Nesbo.

Księżyce Jowisza / Alice Munro ; przeł. Agnieszka Pokojska. – Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2014.

Nie wszyscy czytelnicy cenią zbiory krótkich opowiadań, przedkładając nad nie pełne powieści . A szkoda. Wielcy mistrzowie właśnie w nowelach i opowiadaniach potrafili ukazać swój geniusz. „Rzeka dwóch serc” Hemingwaya, utwory Londona lub naszych pisarzy jak Lem czy Sapkowski są dowodem na to,  że krótkie formy  bywają „wielkie”. Kanadyjska noblistka z 2013  Alice Munro w 1982 roku opublikowała zbiór zatytułowany „Księżyce Jowisza”. Przy zastosowaniu prostych, oszczędnych środków  autorka osiągnęła efekt w postaci przedstawienia głębi i złożoności relacji międzyludzkich.  W Polsce opowiadania wydane zostały nakładem Wydawnictwa Literackiego w 2014 roku, tuż po uhonorowaniu noblowskim laurem.

Chroń ją / K.A. Tucker ; przeł. Katarzyna Agnieszka Dyrek. – Poznań : Wydawnictwo Filia, 2018.

Powieść autorki bestsellerowej serii „Dziesięć płytkich oddechów” ,  będącej, jak pisano, „rollercoasterem” emocji głównych bohaterek, co sama autorka określiła huraganem ekscytacji i strachu. „Chroń ją” to wbrew pozorom nie klasyczny romans, wydaje się że wątek kryminalny dominuje i determinuje losy pary głównych, młodych bohaterów. Na ich przyszłości ciążą też konsekwencje zachowań ich rodziców. Autorka zachowuje przy tym lekki styl, umiejętnie łącząc elementy powieści młodzieżowej, romansu i  kryminału z warstwą obyczajową.

Ponad wszystko / Tanis Rideout ; przeł. Jarosław Włodarczyk. – Wrocław : Bukowy Las, 2013.

Układ / Elle Kennedy ; przeł. Anna Mackiewicz. – Poznań : Zysk i S-ka,2015.

Historia dwójki studentów wydawałaby się banalna i schematyczna, jednak została ubrana w kilka zwrotów akcji.W miarę poznawania bohaterów czytelnik zaczyna darzyć ich sympatią; Wykreowani przez autorkę bohaterowie mają bardzo bogate osobowości, których w trakcie poznawania ciężko nie darzyć sympatią. Układ to powieść pisana młodzieżowym językiem, nie jest pozbawiona wulgaryzmów czy erotyzmu. Pełna żartu, sarkazmu i swobody, nie jest jednak opisem czystej sielanki.
W książce nie brakuje emocji, można w zasadzie doszukać się całego ich wachlarza. Od zauroczenia i fascynacji przez zawód, niechęć, dystans… i znów do zainteresowania i miłości.

KALENDARZ WYDARZEŃ

Maj 2019
Pn Wt Sr Cz Pi So Nd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
NADCHODZĄCE WYDARZENIE:
2019-05-21
godz. 16:30
SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ – warsztaty literacko-plastyczne dla przedszkolaków

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci
ul. Wielkopolska 1a
21.05.2019 r. godz. 16:30

2019-05-21
godz. 18:00
Stoliki językowe - nauka języka w Twojej Bibliotece

Biblioteka Główna
ul. Wielkopolska 1a
21.05.2019. godz. 18:00

NAJNOWSZE FILMY
 

Międzynarodowy Dzień bez Kłamstwa

 

Światowy Dzień Poezji

 

Koncert Noworoczny - 04.01.2019

 

Elżbieta Zaremba – wiersze cz.4

 

Elżbieta Zaremba – wiersze cz.3

 

Elżbieta Zaremba – wiersze cz.2

 

Elżbieta Zaremba – wiersze cz.1

 

Narodowe Czytanie pod Tężnią

 

70 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju

 

Turniej rycerski - impreza finałowa Wakacji na Rycerskim Dworze

Plan postępowań o udzielenie zamówień publicznych.
WIĘCEJ
Zapraszamy do
współtworzenia zasobów
Śląskiej Biblioteki Cyfrowej
Uniwersytet Trzeciego Wieku
WIĘCEJ

NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail:

Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysyłaniem informacji o wydarzeniach i nowościach dotyczących Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Podanie danych jest dobrowolne. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwość ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój.

BIBLIOGRAFIA MIASTA JASTRZĘBIE-ZDRÓJ

WIĘCEJ

Zapytaj bibliotekarza
Imię i nazwisko: E-mail: Twoje pytanie:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.

Propozycja zakupu
Imię i nazwisko: E-mail: W jakie, Twoim zdaniem, książki powinna zaopatrzyć się biblioteka:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.