Intrygująca powieść Pani Atwood nawiązuje tematem do słynnego dramatu Williama Szekspira „Burza”. Felix Phillips to reżyser i dyrektor artystyczny festiwalu teatralnego. Zaangażowany całkowicie w swą pasję, traci w tragicznych okolicznościach swych najbliższych. Jednocześnie w wyniku zakulisowych intryg zostaje odwołany ze stanowiska. Kilkanaście lat później zostaje kierownikiem grupy teatralnej miejscowego więzienia. Planując zemstę na swych przeciwnikach, wykorzystuje pomysł wystawienia sztuki Szekspira „Burza”. Książka powstała w ramach kolekcji „Projekt Szekspir” czyli wydania utworów współczesnych znanych pisarzy, opartych na motywach twórczości genialnego dramaturga. W ramach projektu obok „Burzy” Atwood powstały m.in. „Hamlet” Gillian Flynn i „Makbet” Jo Nesbo.
Nie wszyscy czytelnicy cenią zbiory krótkich opowiadań, przedkładając nad nie pełne powieści . A szkoda. Wielcy mistrzowie właśnie w nowelach i opowiadaniach potrafili ukazać swój geniusz. „Rzeka dwóch serc” Hemingwaya, utwory Londona lub naszych pisarzy jak Lem czy Sapkowski są dowodem na to, że krótkie formy bywają „wielkie”. Kanadyjska noblistka z 2013 Alice Munro w 1982 roku opublikowała zbiór zatytułowany „Księżyce Jowisza”. Przy zastosowaniu prostych, oszczędnych środków autorka osiągnęła efekt w postaci przedstawienia głębi i złożoności relacji międzyludzkich. W Polsce opowiadania wydane zostały nakładem Wydawnictwa Literackiego w 2014 roku, tuż po uhonorowaniu noblowskim laurem.
Powieść autorki bestsellerowej serii „Dziesięć płytkich oddechów” , będącej, jak pisano, „rollercoasterem” emocji głównych bohaterek, co sama autorka określiła huraganem ekscytacji i strachu. „Chroń ją” to wbrew pozorom nie klasyczny romans, wydaje się że wątek kryminalny dominuje i determinuje losy pary głównych, młodych bohaterów. Na ich przyszłości ciążą też konsekwencje zachowań ich rodziców. Autorka zachowuje przy tym lekki styl, umiejętnie łącząc elementy powieści młodzieżowej, romansu i kryminału z warstwą obyczajową.
Historia dwójki studentów wydawałaby się banalna i schematyczna, jednak została ubrana w kilka zwrotów akcji.W miarę poznawania bohaterów czytelnik zaczyna darzyć ich sympatią; Wykreowani przez autorkę bohaterowie mają bardzo bogate osobowości, których w trakcie poznawania ciężko nie darzyć sympatią. Układ to powieść pisana młodzieżowym językiem, nie jest pozbawiona wulgaryzmów czy erotyzmu. Pełna żartu, sarkazmu i swobody, nie jest jednak opisem czystej sielanki.
W książce nie brakuje emocji, można w zasadzie doszukać się całego ich wachlarza. Od zauroczenia i fascynacji przez zawód, niechęć, dystans… i znów do zainteresowania i miłości.
44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a
32 471 76 97 ; 32 471 67 68