Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

Luty 2021 - Muzyka reggae na listach UNESCO

Luty 2021 - Muzyka reggae na listach UNESCO

Ten gatunek muzyczny znajduje się na liście światowych dóbr kultury.

Uzasadnienie zostało zawarte w zdaniu: "Wkład reggae w międzynarodowy dyskurs na temat niesprawiedliwości, oporu, miłości i człowieczeństwa podkreśla dynamikę tej muzyki jako niosącej wartości intelektualne, społeczno-polityczne, zmysłowe i duchowe" .

A czym jest muzyka reggae….

Jej początki sięgają końca lat 60. ubiegłego wieku, kiedy to na Jamajce tamtejsi muzycy stworzyli mieszankę rocksteady, ska, bluesa i jazzu. Gatunek ten miał być  wyrazem buntu przeciwko postępującej komercjalizacji i uciskowi.  Swą obecność zaznaczył w języku, tekstach i w postawach samych wykonawców. Jego zadaniem  było pobudzić świadomość, nauczyć myślenia i dać impuls do przebudzenia, duchowego odrodzenia.

Znaczenie słowa reggae – kilka hipotez….

Jedna z nich mówi, że pochodzi od słowa Regga, nazwy plemienia mieszkającego na jeziorem Tanganika.

Inna, że jest to wersja słowa streggae, które w slangu oznacza kobietę lekkich obyczajów.

Z kolei Bob Marley twierdził, że słowo ma pochodzenie hiszpańskie i oznacza  króla muzyki.

Według innej wersji jest to po prostu opis rytmu, dowcipne słowo, które oznacza nierówny rytm i zmysłowe, orientalne brzmienie.

 

Z muzyką reggae powiązany jest rastafarianizm, którego celem było umożliwienie mieszkańcom Jamajki powrotu do Afryki, ich prawdziwej ojczyzny. Rastafarianie w swoim ubiorze eksponują trzy kolory – żółty, czerwony i zielony – czyli barwy flagi Etiopii.


Zielony – oznacza ziemię, ląd afrykański zniszczone poprzez kolonizację,

Żółty – oznacza złoto zagarnięte prze kolonizatorów,

Czerwony – oznacza przelaną krew podczas walk z najeźdźcą.

Za ojca muzyki reggae uważa się Boba Marley’a., który na początku swojej kariery wykonywał ska i rocksteady. Był współzałożycielem, głównym wokalistą i gitarzystą rytmicznym zespołu The Wailers.                         Jego najpopularniejsze utwory to: "Get Up", "Stand Up", "One Love", "No Woman, No Cry" czy "Redemption Song

 

Polecamy do słuchania:

Manu Chao, Gentleman, Peter Tosh, UB40, Vavamuffin, Bad Brains, Jimmy Cliff, Ziggy Marley, Habakuk, Indios Bravos, Inner Circle, Maleo Reggae Rockers, Izrael, Daab, Eddy Grant, Kamil Bednarek, Tabu.

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68