Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

LUTY 2023 - POLECAMY

LUTY 2023 - POLECAMY

Cieche wody / Sarah Moss ; przeł. Paulina Surniak. - Poznań : Wydawnictwo Poznańskie, 2022.

Kolejna książka Sarrah Moss ukazuje wielki talent pisarki do przedstawiania aury napięcia i nieokreślonej atmosfery oczekiwania, że COŚ się za chwilę wydarzy. Senna atmosfera nudy na szkockim campingu, podczas ulewnego, niekończącego się deszczu, przy denerwującej muzyce biegnącej z jednego z domków i skomplikowane relacje łączące bohaterów budują napięcie i poczucie jakiejś tajemnicy, która nagle zostanie ujawniona z wszystkimi tego konsekwencjami… Sarah Moss wraca w najlepszym wydaniu, z doskonale zarysowanymi postaciami bohaterów i gwałtownym rozwiązaniem intrygi. Akcja powieści zamyka się w 24 godzinach i na małej przestrzeni, dodatkowo ulewny deszcz zamyka bohaterów w domkach, co jeszcze zwiększa klaustrofobiczną atmosferę – mamy uczucie, że oglądamy ich przez szybę. Klimat, język i doskonałe tłumaczenie tworzą powieść naprawdę  wyjątkową i intrygującą.

Coraz mniej światła / Nino Haratischwili ; tłum. Irena Dębek. - Kraków : Otwarte, 2022.

Najnowsza powieść autorki „Ósmego życia”. Doskonała książka na długie, zimowe wieczory nawiązuje do młodości Haratischwili i jej pierwszej gruzińskiej ojczyzny. Zamieszkała obecnie w Niemczech pisarka opisuje świat przemian ustrojowych po upadku komunizmu w ZSRR i powstaniu niepodległej Gruzji. Czasy niełatwe, pełne problemów ekonomicznych, zmian społecznych i emancypacji kobiet w tradycyjnym dotychczas społeczeństwie. Bohaterkami powieści są cztery przyjaciółki, dzięki retrospekcji poznajemy ich losy, odmienne drogi rozwoju i dojrzewania. Poważna, napisana bogatym językiem, emocjonalna lektura dla miłośników pisarstwa Haratischwili.

Psi park / Sofi Oksanen ; przeła. Katarzyna Aniszewska.- Kraków : Znak, 2022.

Powieść fińskiej pisarki Sofii Oksanen powstała 3 lata temu. Co prawda fabuła zaczyna się w Finlandii ale już po kilku stronicach znajdujemy się (zdumieni!) na ukraińskiej wsi w obwodzie mikołajewskim! Retrospekcja cofa Oleńkę, główną bohaterkę tego thrillera, do jej domu rodzinnego, potem do Kijowa, wreszcie losy zaprowadzają do dalekiej Finlandii, gdzie ma zakosztować gorzkiego, emigracyjnego chleba. Miała być (i dla mamy jest) modelką, ale tak naprawdę by przeżyć i zarobić rzeczywistość zmusza ją do zostania surogatką. Cały proces surogacji autorka przedstawia dokładnie zaznaczając, na ile jest dla setek biednych imigrantek ratunkiem, a na ile przekleństwem i tragedią. Dla europejskiego czytelnika bardzo ważne też powinno być zetknięcie z najnowszą historią Ukrainy, szczególnie po Euromajdanie w 2014 roku, który był czymś w rodzaju naszej rewolucji „Solidarności” z 1980/81 roku. Pełna emocji, wzruszeń i trudnych wyborów, a jednocześnie niezwykle aktualna historia młodej Ukrainki i jej Ojczyzny, uchwycona przez fińską pisarkę w profetycznej wizji sprzed 3 lat.  

Spacerujący z książkami / Carsten Henn ; przeł. Danuta Fryzowska. - Warszwa : Wydawnictwo Marginesy, 2022.

Carsten Henn jest niemieckim pisarzem, krytykiem i dziennikarzem, redaktorem winiarskiego pisma „Vinum”. Jego powieść „Spacerujący z książkami” jest peanem na cześć książki i  jej wielkiej kulturotwórczej roli, jakkolwiek górnolotnie to brzmi. Główny bohater Carl Kollhoff starszy księgarz, ma niezwykłą cechę: po zakończeniu pracy, wieczorami spaceruje po mieście i swym znajomym, miłośnikiem książek, roznosi najciekawsze tytuły. Pewnego wieczoru na jego drodze staje nieznośna dziewięciolatka. To starcie dwu biegunów: starszego, doświadczonego mężczyzny i sprytniej, przebiegłej smarkuli, wydaje się nie mieć szans na kontynuację. Sytuację komplikuje niespodziewane zwolnienie księgarza. Piękna, wzruszająca powieść dla każdego książkoholika, ceniącego prawdziwą literaturę. Książka jest też hołdem złożonym samej książce, będącej dla czytelnika nie przedmiotem, a prawdziwym przyjacielem. Jest to też pełna ciepła powieść o starości i przemijaniu, potrzebie pomocy i otwartości na drugiego.    

Pożegnanie z biblioteką : elegia z dziesięciorgiem napomknień / Alberto Manguel ; przeł. Michał Tabaczyński. - Okoniny : Wydawnictwo Drzazgi, 2022.

Alberto Managuel to postać znana w środowisku bibliofilskim. Przede wszystkim z tego, że był przez lata lektorem niewidomego Jorge Louisa Borgesa, autorem znakomitej „Małej historii pisania” i „Słownika miejsc wyobrażonych” a także posiadaczem wspaniałej, liczącej 35 tys. tomów biblioteki i bibliofilem. Właśnie konieczność przeprowadzki i spakowania wspaniałego księgozbioru z mieszkania we Francji w 2015 roku skłoniła go do napisania eseju „Pożegnanie z biblioteką”. Czyżby zainspirowało go dzieło Karen Blixen (Pożegnanie z Afryką)? Mozolny proces pakowania ogromnej ilości książek, wspólnie z przyjaciółmi, trwał dłuższy czas, co pozwoliło pisarzowi na niezmiernie interesujące i pełne erudycji rozważania nad literaturą, znaczeniem książki i potrzebą gromadzenia dzieł kultury, przemijaniem i utratą . To poczucie wielkiej utraty czegoś najcenniejszego jest jedną z treści przewodnich tego znakomitego popisu prawdziwej literatury zamkniętej w formie skromnego eseju.

Czas huraganów / Fernanda Melchor ; przeł. Katarzyna Sosnowska. - Białystok : Wydawnictwo Kobiece, 2021.

Dziewczyna z piegami / Cecelia Ahern ; przeł. Agnieszka Lipska-Nakoniecznik. - Warszawa : Wydawnictwo Akurat, 2022.

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68