Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

MAJ 2017 - POLECAMY

MAJ 2017 - POLECAMY

Góra Tajget / Anna Dziewit-Meller. - Warszawa : Wielka Litera, 2016.

Na początek bardzo poważna (i obowiązkowa) lektura : to najnowsza książka dziennikarki i pisarki Anny Dziewit-Meller. Autorka - prywatnie żona znanego prezentera Marcina Mellera, znana jest z reportażu z Gruzji „Gaumardżos”, oraz cykli wywiadów „Głośniej! Rozmowy z pisarkami” oraz  „Teoria trutnia i inne. Rozmowy z mężczyznami”. „Góra Tajget” to przypomnienie wstrząsającego programu  T4 realizowanego w III Rzeszy, będącego swoistym preludium do holokaustu. Akcja miała na celu eksterminację ok. 20 tysięcy chorych psychicznie i niedostosowanych społecznie jednostek – w tym głównie dzieci i młodzież. Tytułowa góra Tajget to miejsce, z którego Spartanie według Plutarcha zrzucali niepełnosprawne, nieprzydatne Lacedemonowi noworodki. Zestawienie tematu z tytułem wiele mówi nam o kondycji moralnej, a właściwie jej braku, u współczesnego człowieka, oraz o tym, że rozwój technologiczny niestety nie idzie w parze z rozwojem duchowym. Zapraszamy na spotkanie z autorką w Naszej Bibliotece 8-mego maja o godz. 18:00.

 

Busem przez świat.pl : Australia za 8 dolarów / Karol Lewandowski. Kraków : Wydawnictwo Sine Qua Non, 2016.

"Dla mnie bomba! Zapewne także dla tych, którzy byli w Australii. Świetnie napisane, lekko i z dystansem. Gratuluję. Marek Niedźwiecki”. Taką jednozdaniową recenzję wystawił znakomity dziennikarz muzyczny, a prywatnie wielki miłośnik i znawca Australii, twórcom projektu „Busem przez świat.pl”, którzy tym razem ( to trzecia książka w serii) odwiedzili najbardziej suchy kontynent na Antypodach świata. W ramach tego projektu przejechali już podczas 16 wypraw ponad 50 krajów i przeżyli setki niesamowitych przygód. Trzeba przyznać że plan zwiedzenia świata starutkim busem z kilkoma dolarami w kieszeni może wpaść do głowy tylko bardzo młodym i obdarzonym wybitnie bujną wyobraźnią studentom. To trochę jak „Podróż za jeden uśmiech” z niezapomnianymi rolami Henia Gołębiewskiego i Filipa Łobodzińskiego, tylko w skali makro. Miejmy nadzieję że mimo wielu przygód happy end nastąpi i mama odnajdzie na plaży uciekinierów… Spotkanie z autorem książki Karolem Lewandowskim w naszej Bibliotece już w poniedziałek, 8-mego maja o godz. 18:00.

 

Behawiorysta / Remigiusz Mróz. -  Poznań : Wydawnictwo Filia, 2016.

Remigiusz Mróz jest niewątpliwie najpłodniejszym współczesnym pisarzem, tempo wydawania jego kryminałów zastanawia wydawców, bibliotekarzy i czytelników, najciekawsze jest to, że nie dzieje się to kosztem jakości narracji. Podobnie jest z powieścią „Behawiorysta”, mocnym, trzymającym w napięciu i, jak bywa u Mroza, naszpikowanym informacjami, teoriami, nawiązaniami do współczesnych wydarzeń thrillerze – nie na darmo autor jest doktorem nauk prawnych i znawcą tematyki. W „Behawioryście” zawarł m. in. eksperyment myślowy stosowany w psychologii i etyce, zwany dylematem wagonika (lub zwrotnicy), polegający na wciągnięciu przez złoczyńcę przypadkowych osób w próbę ratowania ludzkiego życia kosztem innego. Czy wybór mniejszego zła też jest złem, czy też pomniejszeniem wcześniejszego zła popełnionego przez mordercę? Czy zaniechanie działania naraża nas na współuczestniczeniu w złu? Skomplikowana gra moralnych dylematów podana w gęstej kryminalnej atmosferze to znak firmowy Mroza. Szkoda że nie będzie jak powyżsi autorzy gościł w Dniach Bibliotek. Ale kto wie, może już za rok? Książka do wypożyczenia w bibliotece, ale i do zakupienia na naszym kiermaszu. Zapraszamy.

 

Dziewczyna, którą kochałeś / Jojo Moyes ; tł. Nina Dzierżawska. - Kraków : Znak, 2017.

Również Jojo Moyes niestety nie uda nam się ugościć w trakcie majowego Tygodnia Bibliotek. Mimo to zapraszamy do wypożyczenia książki (bądź zakupienia jej na kiermaszu w bibliotece). Już wcześniejsze jej książki znalazły się na listach bestsellerów światowych – np. „Zanim się pojawiłeś”, „Razem będzie lepiej”, „Kiedy odszedłeś”, kilka z nich jest w Bibliotece dostępnych – najnowsza, zatytułowana „Dziewczyna, którą kochałeś” na pewno ma szanse również tam zagościć. Warto ją przeczytać: po pierwsze to dobra autorka i z pewnego pułapu na pewno nie zejdzie. Po drugie intrygująca jest podwójna narracja z dwiema głównymi bohaterkami: rzecz dzieje się równolegle w podparyskiej miejscowości podczas I wojny światowej i we współczesnym Londynie. Po trzecie niezwykle interesujący jest związek między bohaterkami odległymi w czasie, ale połączonymi przywiązaniem do przedmiotu, który przypomina im najbliższą osobę. Niewątpliwie „Dziewczyna…” jest tytułem przynależącym do literatury kobiecej, jednak na pewno nie jest to trywialny wyciskacz łez, można by powiedzieć, to wyciskacz łez z wyższej półki…

 

Sekretne życie drzew / Peter Wohlleben ; tł. Ewa Kochanowska. - Kraków : Wydawnictwo Otwarte, 2016.

 

Duchowe życie zwierząt / Peter Wohlleben ; tł. Ewa Kochanowska. -  Kraków : Wydaw. Otwarte, 2017.

 

 

 

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68