MAJ 2018 - POLECAMY

Zapomniane narody Europy / Jerzy Strzelczyk. Wyd. 2. popr. i uzup. - Poznań : Wydawnictwo Poznańskie, 2015.

Książka Jerzego Strzelczyka jako żywo przypomina dzieło znanego brytyjskiego historyka Normana Daviesa, zatytułowane „Zaginione królestwa”. O ile Daviesowi przyświecała myśl upamiętnienia upadłych już państw (vide Bizancjum czy ZSRR), o tyle Strzelczyk przywołuje naszej pamięci zaginione, a historycznie opisane, ludy i narody. Alanowie, Wiślanie, Obodrzyci, Jaćwingowie wpisywali się w historię Polski i Europy i warto zapoznać się z ich wpływem na bieg historii.

Państwo książąt z rodu Piastów : kontrowersje, mity, zagadki (963-1102) / Krystyna Łukasiewicz. - Gdynia : Novae Res - Wydawnictwo Innowacyjne, cop. 2015.

Nowe spojrzenie na początki państwa polskiego i przedstawicieli pierwszej, jak wtedy mawiano przyrodzonej, dynastii. Niekonwencjonalne i kontrowersyjne odczytanie najstarszych źródeł pisanych pozwoliło Krystynie Łukasiewicz na postawienie nowych hipotez dotyczących gry sił na dworze władców piastowskich i konfliktów z ościennymi monarchiami. Zdaniem autorki niektóre przemilczenia u Galla Anonima, Kadłubka i w innych źródłach mówią nam niekiedy więcej, niż możemy przypuszczać – znajomość interpretacji annałów średniowiecznych jest dla mediewisty równie ważna jak znajomość łaciny.

Radziwiłłowie : burzliwe losy słynnego rodu / Witold Banach. - Poznań : Wydawnictwo Poznańskie, copyright 2018.

Niezwykle pogmatwane dzieje zachodniej, berlińsko-pruskiej linii jednego z najsłynniejszych i najbogatszych rodów Rzeczypospolitej. To książka o obywatelach świata,  posiadających majątki pałace i dobra w wielu krajach, przyjaźniących się z władcami, monarchami i prezydentami. W książce znajdziemy informacje o politycznych intrygach, obyczajowych skandalach, wzlotach i upadkach członków rodu Radziwiłłów.

Dunkierka : sukces operacji ''Dynamo'' / Edward Keble Chatterton ; tł. Łukasz Golowanow. - Zakrzewo : Replika, 2017.

Książka jest zbiorem subiektywnych relacji z jednego z najistotniejszych wydarzeń drugiej wojny światowej. Decyzja Churchilla o natychmiastowej ewakuacji korpusu ekspedycyjnego armii brytyjskiej zaważyła na dalszym przebiegu wojny. Podobnie rozkaz Hitlera wstrzymujący likwidację zgrupowania pod Dunkierką, uważany przez historyków za błąd, pozwolił na odbudowę sił alianckich. Na podstawie książki powstał ciekawy, niekonwencjonalnie reżyserowany film fabularny. Dla miłośników literatury (i kina) wojennej.

We wrześniu nie pada śnieg : nowe spojrzenie na operację "Market-Garden" / Robert Kershaw ; tłumaczenie Łukasz Golowanow. - Zakrzewo : Replika, cop. 2018.

Czytelnicy w średnim wieku pamiętają zapewne doskonały film „O jeden most za daleko”, dotyczący militarnej operacji Market-Garden. Książka Kershawa to relacja nt. bitwy niejako od drugiej strony : z punktu widzenia żołnierzy niemieckich. Ten zabieg autora jeszcze jaśniej uwypukla pomyłki i błędy sztabu gen. Montgomery, które doprowadziły do klęski aliantów pod Arnhem. Polskich czytelników może zainteresować udział brygady spadochronowej gen. Sosabowskiego i to , co Niemcy sądzili o polskich oddziałach.

KALENDARZ WYDARZEŃ

Czerwiec 2020
Pn Wt Sr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
NADCHODZĄCE WYDARZENIE:
NAJNOWSZE FILMY
 

Zasmakuj w muzyce

 

Zasmakuj w komiksach

 

Zasmakuj w czasopismach

 

Zasmakuj w literaturze dziecięcej

 

Zasmakuj w litaraturze czeskiej

 

Legimi - Polecane #4

 

Legimi - Polecane #3

 

Legimi - Polecane #2

 

Legimi - Polecane #1

 

Legimi - film instruktażowy

Plan postępowań o udzielenie zamówień publicznych.
WIĘCEJ
Zapraszamy do
współtworzenia zasobów
Śląskiej Biblioteki Cyfrowej
Stowarzyszenie Przyjaciół MBP
Uniwersytet Trzeciego Wieku
WIĘCEJ

NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail:

Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysyłaniem informacji o wydarzeniach i nowościach dotyczących Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Podanie danych jest dobrowolne. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwość ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój.

BIBLIOGRAFIA MIASTA JASTRZĘBIE-ZDRÓJ

WIĘCEJ

Zapytaj bibliotekarza
Imię i nazwisko: E-mail: Twoje pytanie:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.

Propozycja zakupu
Imię i nazwisko: E-mail: W jakie, Twoim zdaniem, książki powinna zaopatrzyć się biblioteka:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.