Książka Jerzego Strzelczyka jako żywo przypomina dzieło znanego brytyjskiego historyka Normana Daviesa, zatytułowane „Zaginione królestwa”. O ile Daviesowi przyświecała myśl upamiętnienia upadłych już państw (vide Bizancjum czy ZSRR), o tyle Strzelczyk przywołuje naszej pamięci zaginione, a historycznie opisane, ludy i narody. Alanowie, Wiślanie, Obodrzyci, Jaćwingowie wpisywali się w historię Polski i Europy i warto zapoznać się z ich wpływem na bieg historii.
Nowe spojrzenie na początki państwa polskiego i przedstawicieli pierwszej, jak wtedy mawiano przyrodzonej, dynastii. Niekonwencjonalne i kontrowersyjne odczytanie najstarszych źródeł pisanych pozwoliło Krystynie Łukasiewicz na postawienie nowych hipotez dotyczących gry sił na dworze władców piastowskich i konfliktów z ościennymi monarchiami. Zdaniem autorki niektóre przemilczenia u Galla Anonima, Kadłubka i w innych źródłach mówią nam niekiedy więcej, niż możemy przypuszczać – znajomość interpretacji annałów średniowiecznych jest dla mediewisty równie ważna jak znajomość łaciny.
Niezwykle pogmatwane dzieje zachodniej, berlińsko-pruskiej linii jednego z najsłynniejszych i najbogatszych rodów Rzeczypospolitej. To książka o obywatelach świata, posiadających majątki pałace i dobra w wielu krajach, przyjaźniących się z władcami, monarchami i prezydentami. W książce znajdziemy informacje o politycznych intrygach, obyczajowych skandalach, wzlotach i upadkach członków rodu Radziwiłłów.
Książka jest zbiorem subiektywnych relacji z jednego z najistotniejszych wydarzeń drugiej wojny światowej. Decyzja Churchilla o natychmiastowej ewakuacji korpusu ekspedycyjnego armii brytyjskiej zaważyła na dalszym przebiegu wojny. Podobnie rozkaz Hitlera wstrzymujący likwidację zgrupowania pod Dunkierką, uważany przez historyków za błąd, pozwolił na odbudowę sił alianckich. Na podstawie książki powstał ciekawy, niekonwencjonalnie reżyserowany film fabularny. Dla miłośników literatury (i kina) wojennej.
Czytelnicy w średnim wieku pamiętają zapewne doskonały film „O jeden most za daleko”, dotyczący militarnej operacji Market-Garden. Książka Kershawa to relacja nt. bitwy niejako od drugiej strony : z punktu widzenia żołnierzy niemieckich. Ten zabieg autora jeszcze jaśniej uwypukla pomyłki i błędy sztabu gen. Montgomery, które doprowadziły do klęski aliantów pod Arnhem. Polskich czytelników może zainteresować udział brygady spadochronowej gen. Sosabowskiego i to , co Niemcy sądzili o polskich oddziałach.
44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a
32 471 76 97 ; 32 471 67 68