Przygodowo-szpiegowska powieść słynnego hiszpańskiego pisarza, autora m.in. „Klubu Dumas” (na podstawie którego Roman Polański nakręcił znany film „Dziewiąte wrota”). Hiszpania, połowa lat trzydziestych. Trwa wojna domowa, zwolennicy generała Franco krwawo zwalczają stronę republikańską. Po stronie Falangi znajduje się szpieg Falco. Przystojny (Bond mógłby z nim współzawodniczyć w przyciąganiu płci niewieściej), cyniczny i bezwzględny główny bohater obserwuje konflikt z dystansem, zaangażowany jest po jednej ze stron, ale daje się wyczuć że nie jest to bezgraniczne zaufanie do swych mocodawców i nienawiść do drugiej strony. Wyraźnie widać że w Hiszpanii ocena obu stron konfliktu do dziś nie jest jednoznacznie zdefiniowana. Powieść napisana jest doskonałym językiem, wręcz czuje się klimat tego okresu i tych wydarzeń, z niecierpliwością będziemy oczekiwać kontynuacji w kolejnej powieści pt. „Eva”.
”W towarzystwie zabójców” to kryminalno-obyczajowa seria amerykańskiej pisarki, autorki powieści „Na krawędzi nigdy”. Jej nowa seria różni się jednak od poprzedniej. Wkraczamy tu w świat mafijno-gangsterskich porachunków, szemranych biznesów i bezwzględnych płatnych zabójców. W taki świat uwikłana jest od dzieciństwa główna bohaterka. Sarai jako młoda dziewczyna trafiła w ręce bossa mafii Javiera, stając się jego niewolnicą. Nadszedł jednak moment by odzyskać wolność. Zawodowy zabójca Victor postanawia pomóc Sarai w ucieczce i ukryciu się przed zemstą brutalnego szefa mafii. Bardzo interesująca postać Victora, małomównego i skrytego, nieco przypomina kreację Jeana Reno w filmie „Leon Zawodowiec” Luca Bessona. Skomplikowane relacje między Sarai i Victorem stają się kanwą kolejnych części cyklu. Słowem, trzy wciągające thrillery z domieszką wątku damsko-męskiego.
Serhij Żadan to ukraiński pisarz i poeta nie dający nam zapomnieć, że tuż obok nas, niemal u naszych drzwi toczy się okrutna, bezwzględna, bratobójcza wojna. Zajęci własnymi, małymi sprawami zapominamy czym jest okrucieństwo ból i beznadzieja ludzi żyjących w strefie przygranicznej, niemal na linii frontu. Główny bohater, młody nauczyciel Pasza ma odebrać z tytułowego internatu swojego nieletniego krewnego. Niby nic trudnego, tyle tylko że znajduje się on w miejscowości, przez którą przebiega linia frontu między separatystami z Donbasu a stroną ukraińską. Pasza który początkowo jawi nam się jako osoba nieopowiadająca się po żadnej ze stron, niezainteresowana konfliktem, nieco wycofana, nagle musi pod wpływem przerażającej otaczającej rzeczywistości dokonać wyboru. Ból, cierpienia, uciekający cywile, ranni i umierający żołnierze, to obraz nie z historii ale dziejący się tu i teraz. Optymistyczny jest końcowy wątek dający nadzieję na lepszą, pokojową przyszłość.
44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a
32 471 76 97 ; 32 471 67 68