Esej opowiada o dzieciństwie i okresie dojrzewania autora. Odpowiada na pytanie, dlaczego w twórczości Murakamiego jest tak wiele nawiązywań do II wojny światowej. Autor opowiada o swoim ojcu, przedstawia nam wspomnienia z nim związane oraz opowiada, jakimi wspomnieniami ojciec dzielił się z nim, gdy Murakami był małym chłopcem. Wyjawia nam, jaki ciężar musiał na swoich barkach nieść i co ukształtowało go jako człowieka oraz twórcę. Książka "Porzucenie kota. Wspomnienie o ojcu" obnaża bardzo zażyłą i emocjonalną relację ojca z synem, która rozpada się - i niełatwo pozbierać jej kawałki z powrotem.
Powieść odkryta po 80 latach. List w butelce z nazistowskich Niemiec. Trzymający w napięciu jak thriller, wstrząsający obraz czasu zapowiadającego Zagładę.Berlin, listopad 1938 roku, tuż po nocy kryształowej. Ktoś wali do drzwi kupca Otto Silbermanna. W całym mieście trwają aresztowania. Otto ucieka tylnymi schodami. W gazecie czyta, że Żydzi wypowiedzieli wojnę narodowi niemieckiemu. Silbermann nie jest już kupcem i obywatelem – stał się wyjętym spod prawa. Czy będzie mógł komukolwiek zaufać? I czy ludzie, których spotka na swojej drodze, nie wydali już na niego wyroku? Zadziwiająco aktualna, choć napisana w 1938 roku, opowieść o tym, jak bierność staje się siostrą przemocy.„Kiedyś pomyślałabym, że to książka o czymś, co nigdy się nie powtórzy. Ale dziś rozumiem, że może się powtórzyć absolutnie wszystko, bo cokolwiek się kiedykolwiek wydarzyło, wynikło z natury ludzkiej” – Magdalena Tulli.
Na przedmieściach średniej wielkości miasta w centralnej Polsce mieszkają rodziny do bólu zwyczajne, chociaż i tutaj trafiają się niekiedy barwne osobowości. Rodzina Waszczyńskich jest idealna. Młode małżeństwo z dwójką dzieci jest niczym wycięte z folderu reklamowego. Są piękni, zamożni, lubiani i szanowani przez sąsiadów. Pewnego dnia cała rodzina znika bez śladu. Nic nie wskazuje na to, by małżeństwo planowało wyjazd. Dom wygląda, jakby mieszkańcy opuścili go jedynie na chwilę. Nikt z sąsiadów nie zauważył niczego podejrzanego, a duszna małomiasteczkowa atmosfera nie ułatwia śledztwa. Jak to możliwe, że czteroosobowa rodzina rozpłynęła się w powietrzu? Jakie sekrety kryją się za drzwiami zwyczajnych podmiejskich domów?
Klimatyczna, trzymająca w napięciu powieść o tajemnicach i oszustwach, miłości i spełnieniu, przeznaczeniu i nadziei. Londyn, 1799 rok. Dora Blake jest początkującą jubilerką. Mieszka z wujem w miejscu, w którym wcześniej znajdował się sklep z antykami prowadzony przez jej rodziców. Kiedy pod drzwi antykwariatu zostaje dostarczona tajemnicza grecka waza, Dora, zaintrygowana podejrzanym zachowaniem wuja, postanawia zgłębić historię naczynia…
"Żaby w śmietanie, czyli Stanisław Bareja i bliscy" to pozycja przygotowana przez córkę słynnego reżysera. To właśnie z filmów jego autorstwa pochodzą najbardziej znane i często powtarzane dialogi, odznaczające się świeżym, a zarazem ponadczasowym humorem. Jego komedie, takie jak: "Miś", "Brunet wieczorową porą", "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz", czy też serial "Alternatywy 4", znają niemal wszyscy w Polsce, niezależnie od wieku.
Autorka książki, Katarzyna Bareja, przedstawia swojego ojca, wykorzystując do tego fragmenty nigdzie wcześniej niepublikowanych pamiętników rodzinnych oraz prywatnych listów. Czytelnik może poznać bohatera publikacji jako wielkiego twórcę, a także ojca, syna, brata, męża, przyjaciela oraz zwyczajnie człowieka. Portret Stanisława Barei, jaki powstaje w ten sposób, jest dosyć urywkowy i mglisty, ale w pełni oryginalny i niezwykle cenny.
"Diddly Squat. Rok na farmie" to książka, w której zostały opisane doświadczenia związane z życiem na farmie. Autor opowiada o tym, jak podjął próbę wcielenia w życie swojego pomysłu zostania farmerem.
Czytelnik może się przekonać, jak wygląda zderzenie jego wyobrażeń z rzeczywistością i z czym musiał się borykać, spełniając swoje marzenie. Autor pokazuje, co stało się, gdy uzmysłowił sobie, że prowadzenie farmy nie wiąże się wyłącznie z wydaniem pieniędzy na sporych rozmiarów traktor. Przyznaje też, jak wiele zyskał na pomocy swojej "grupy wsparcia", do której należeli chociażby jego dziewczyna, Lisa oraz kierowca traktora, Kaleb. To razem ze swoimi towarzyszami zajął się uprawą roślin, hodowlą zwierząt oraz pszczelarstwem. Do tego dochodzi jeszcze prowadzenie sklepu oraz rozlewanie źródlanej wody do butelek.
Odbiorca przekona się, że ukochana farma autora niestety nie przynosiła zysków, dlatego też nazwał ją "Diddly Squat", czyli z angielskiego "Dosłownie Nic".
44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a
32 471 76 97 ; 32 471 67 68