Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

MARZEC 2021 - POLECAMY

MARZEC 2021 - POLECAMY

Nawyki warte miliony : jak nauczyć się zachowań przynoszących bogactwo / Brian Tracy. - Gliwice : Helion, 2019.

Brian Tracy to jeden z najsłynniejszych fachowców w dziedzinie samodoskonalenia, psychologii zarządzania, motywowania i budowania sukcesu osobistego. Znakomity mówca który przeprowadził ponad pięć tysięcy wykładów i przeszkolił ok. pięć milionów ludzi, w swej kolejnej książce przedstawia sprawdzone sposoby działania, dzięki którym wielokrotnie zwiększamy szanse na osiągnięcie sukcesu i zwielokrotnimy swoje zyski. Nie chodzi tu tylko o nawyki dotyczące finansów i biznesu – to także, a może przede wszystkim pomysły na to, jak stać się wartościowym człowiekiem, zwiększać swój potencjał, jak wykorzystać siłę umysłu, dbać o własny charakter i ciało. To uniwersalne kompendium dla tych, dla których samodoskonalenie jest celem działania.

Ja, Olga Hepnarova / Roman Cilek. - Wrocław : Wydawnictwo Afera, 2016.

Wyjątkowa historia ostatniej kobiety, na której wykonano w Czechosłowacji karę śmierci. Dziesiątego lipca 1973 r. młoda dziewczyna z premedytacją wjeżdża w tłum ludzi stojących na przystanku, zabijając ośmioro emerytów. Jakie są motywy morderczyni, jakie powody targnęły jej duszą, by próbować zemścić się na niewinnych, przypadkowych ofiarach – te pytania niczym ze „Zbrodni i kary” Dostojewskiego próbuje ujawnić Roman Cilek. O tym mrocznym epizodzie czechosłowackiej nocy po 1968 roku wspomniał także Bohumil Hrabal w „Podziemnych rzeczkach”, przytaczając słowa przypadkowo spotkanego praskiego kata, który wykonał na Hepnarowej wyrok kary śmierci.

Śmierć w lesie deszczowym : ostatnie spotkanie z językiem i kulturą / Don Kulick. - Kraków : Wydawnictwo UJ, 2020.

„Język umiera wtedy, kiedy ludzie przestają nim mówić”. Ta oczywista prawda jest kanwą znakomitej relacji antropologicznej z badań etnograficzno-lingwistycznych autorstwa Dona Kulicka. W głębi dżungli na Papui-Nowej Gwinei znajduje się mikroskopijna wioska Gapun, a część jej mieszkańców posługuje się rdzennym językiem tayap - co roku mniej… Autor dokumentuje proces wymierania języka, spowodowany ekspansją kultury zachodniej na najdalsze zakątki świata. Może język tayap zostanie uchowany dla potomnych, jak stało się to w przypadku gaelickiego języka manx, czy „naszego” lokalnego etnolektu wilamowskiego z Wilamowic obok Bielska-Białej?

Fizyka chrześcijaństwa / Frank J. Tipler. - Brzezia łąka : Wydawnictwo Poligraf, 2017. 

W 1986 r. Frank J. Tipler wydał książkę „The Anthropis Cosmological Principle” wyjaśniającą propagowaną przez niektórych uczonych zasadę antropiczną, zgodnie z którą fundamentalne stałe fizyczne celowo umożliwiają powstanie na Ziemi inteligentnego życia. W kolejnej książce zatytułowanej „Fizyka nieśmiertelności” autor przedstawił teorię według której prawa fizyki nie są sprzeczne, a nawet gwarantują ludzkości zbawienie. Niewątpliwe zauroczenie Tiplera poglądami francuskiego filozofa, jezuity Pierre’a Teilharda de Chardin zaowocowały też najnowszą jego pozycją „Fizyka chrześcijaństwa”.  Co prawda poglądy de Chardina  były mocno krytykowane przez zarówno naukowców jak i katolickich teologów ( mieszanie porządku i metodologii zarówno teologii, filozofii jak i nauk ścisłych raczej nie może żadnej z nich wyjść na dobre), niemniej ciekawe i inspirujące pomysły i wątki zawarte w niniejszej publikacji mogą zaciekawić zainteresowanych. Co prawda nauki szczegółowe dawno już porzuciły średniowieczną zasadę Fides quaerens intellectum – Wiara poszukująca zrozumienia, i stały się autonomicznymi dziedzinami odległymi od teologii, ale niekiedy warto zapoznać się z wysiłkami uczonych próbujących zasypać fosę między religią a wiedzą fizykalną. Rzetelny dorobek profesora fizyki matematycznej na Tulane University w USA do czegoś zobowiązuje…

U nas każdy jest prorokiem : o Tatarzach w Polsce / Bartosz Panek. - Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2020.

Na krytyczne głosy dotyczące polskich fobii narodowych lub zachowań szowinistycznych Polacy często z oburzeniem odpowiadają podkreślaniem wielowiekowej tolerancji religijnej i narodowej, będącej dziedzictwem wielonarodowej Rzeczypospolitej przed zaborami. Książka Bartosza Panka, cenionego reportera i dziennikarza, jest przypomnieniem o jednej z grup etnicznych w Polsce, o której wiemy że istnieje, jednak informacje o niej są szczątkowe. Może słyszeliśmy o polskich Tatarach w Bohonikach czy Kruszynianach, trochę przy okazji lokalnych programów kulinarnych, miłośnicy historii słyszeli o Pułku jazdy tatarskiej w wojnie 1920 r. czy Szwadronie tatarskim Wileńskiego Pułku Kawalerii w 1939 r. Autor reportażu „U nas każdy jest prorokiem” relacjonuje nam współczesne problemy społeczności polskich Tatarów.

Miasto biesów : czekając na powrót cara / Albert Jawłowski. - Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2020.

Osaczeni przez liczby / David Sumpter. - Kraków : Copernicus Center Press, 2019.

 

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68