Często zadajemy sobie odwieczne pytanie: co by było, gdyby…i żałujemy, że postąpiliśmy tak, a nie inaczej. Biblioteka o północy to miejsce dające głównej bohaterce możliwość sprawdzenia, jak potoczyłyby się jej dalsze losy, gdyby postąpiła inaczej. Może zajrzeć a alternatywne wersje przyszłości i sprawdzić, czy nie będzie ich żałować – niestety w realnym życiu tak często zdarza nam się żałować raz i nieodwracalnie podjętych kroków – sęk w tym, by potrafić sobie z żalem poradzić – jednym wychodzi to lepiej, innym gorzej.
Zbiór wczesnych opowiadań jednego z ważniejszych współczesnych pisarzy rumuńskich Mircei Cartorescu. Autor urodził się i wychował w Bukareszcie pod panowaniem komunistycznej dyktatury, jak stwierdził literatura pełna magicznego realizmu była hermetycznym miejscem gdzie mógł przechowywać wewnętrzną wolność. Dzięki tej magii literackiej baśniowości mógł totalitarną rzeczywistość zaczarować i pokolorować, i dzięki temu jakoś oswoić i stworzyć w jakiś sposób przyjazną. Taki świat mogą zrozumieć jedynie ci, którzy mieli podobne doświadczenie.
Polskie wydanie książki Williama Vollmanna „Centrala Europa”wydano po siedemnastu latach od oryginału, jednak przesłanie dzieła wydaje się być niezwykle aktualne : to obszerne, metaliterackie studium dwóch europejskich totalitaryzmów, naszpikowane nawiązaniami do historycznych wydarzeń i postaci, i sklejone nicią dzieł muzycznych Dymitra Szostakiewicza. Wojskowa niemiecka centrala telefoniczna przeistacza się tu w centralny punkt narracji głównego bohatera – pisarza, ogniskujący jak w soczewce tę olbrzymią karuzelę czy diabelski młyn wydarzeń. Książka trudna do czytania, ale pełna trudnych egzystencjalnych przemyśleń i tematów.
Ile jesteś w stanie poświęcić dla swojej ojczyzny i drugiego człowieka? Bohaterki książki "Łączniczki z Paryża" były w stanie poświęcić wszystko, co najcenniejsze. I nie jest to bynajmniej żadna fikcja literacka. Utwór oparty jest bowiem na faktach. Sięgając po publikację wydawnictwa Prószyński i S-ka, zapoznajemy się z losami bohaterskich kobiet-agentek, które w czasie II wojny światowej wysyłane były do okupowanej przez hitlerowskie Niemcy Europy, aby wspierać tamtejszy ruch oporu. Napisana przez Pam Jenoff powieść historyczna przypomina sylwetki nietuzinkowych przedstawicielek płci pięknej, które nieustannie narażały się na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia, aby przyczynić się do szybszego zakończenia II wojny światowej.
Tym razem Harris napisał o Wielkiej Brytanii i III Rzeszy końca lat 30. ubiegłego stulecia. Przedstawia w tej powieści rozgrywkę wokół konferencji w Monachium, kiedy Zachód sprzedał Hitlerowi wolność i niezależność Czechosłowacji, czym tak ośmielił dyktatora, że przez kilka następnych lat cały świat stał w ogniu. I bądźmy pewni – nawet ci, którzy wagarowali na lekcjach historii, będą mieć z lektury „Monachium. W obliczu wojny” wielką frajdę. Zwłaszcza że znowu powieść aż prosi się o ekran. A tym razem trzymający w napięciu film na podstawie Harrisa zrealizował Netflix. Scenariusz różni się od książki, a to znak, iż warto poznać jedno i drugie. Można pisać o wielkich wydarzeniach w historii z punktu widzenia ich głównych bohaterów. Ale też – co bardziej podoba się Harrisowi – uczynić tło z postaci uwiecznionych w podręcznikach, a na pierwszy plan wybić ludzi bliższych czytelnikowi, bo zwyczajniejszych, trawionych codziennymi kłopotami, licho zarabiających albo z długami, choć pozostających w bezpośrednim zapleczu najważniejszych graczy.
44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a
32 471 76 97 ; 32 471 67 68