Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

Marzec - polecamy

Marzec - polecamy

tradycyjna muzyka irlandzka jest dobrze znana i popularna także poza sama wyspą.

Muzyka w Irlandii przekazywana była z pokolenia na pokolenie zawsze tylko ze słuchu, nie była nigdy zapisywana na papierze. Także i dzisiaj adepci uczący się tradycyjnej muzyki irlandzkiej grają ją tak jak słyszą.

Jej początki datowane są na około 2000 lat temu, kiedy na wyspie pojawili się Celtowie.

Muzyka z Irlandii poprzez liczną irlandzką emigrację, dotarła do różnych zakątków świata. Masowa emigracja podczas Wielkiego Głodu sprowadziła irlandzkie melodie do Stanów Zjednoczonych. I to właśnie tam w latach ’20 XX wieku zaczęła się rodzić moda na wykonywanie tradycyjnej muzyki irlandzkiej, a zwłaszcza na jej nagrywanie.

Zasadniczo muzyka tradycyjna była grana na terenach wiejskich, w domach lub miejscach spotkań jakimi były puby. Przede wszystkim towarzyszyła tańcowi,

Dzisiaj wpływ tradycyjnej muzyki irlandzkiej można znaleźć u takich wykonawców jak Sinéad O’Connor, Clannad, Enya, The Pogues, The Chieftains. Doszło do wymieszania różnych stylów muzyki takich jak rock, reggae, punk, jazz, New Age czy hip hop z muzyka tradycyjną. 

Tradycyjnymi instrumentami irlandzkimi są skrzypce, flet irlandzki, tin whistle (flażolet), harfa celtycka, uilleann pipes (dudy irlandzkie) oraz bodhrán. Ostatnio do instrumentarium dołączyła gitara. Z instrumentami związanych jest wiele ciekawych wydarzeń. Na skrzypcach gra się w Irlandii od XVII wieku. Flet irlandzki jest zrobiony z drewna, znaną irlandzką melodią graną na flecie jest „Danny Boy”. Tin whistle jest prostym metalowym flecikiem zwanym też jako flażolet w Europie. Najstarsze znane jego występowanie datuje się na XII wiek. Tin whistle zwany też jest ‘penney whistle’ ponieważ w XVI wieku był on bardzo popularny wśród biedaków, żebraków i włóczęgów na ulicach Dublina.

Wykonawcy grający muzykę irlandzką zazwyczaj mają swoje autorskie interpretacje, potrafią podstawową melodię spontanicznie rozbudować o swoje autorskie dodatki. Dlatego też w Irlandii trudno jest usłyszeć dwa tak samo wykonywane utwory.

Dzisiejsza muzyka irlandzka, to oprócz artystów czerpiących z tradycji, również inne różne nurty. Ostatnie dekady XX wieku to istny wysyp zespołów rockowych, które zawładnęły scenami muzycznymi całego świata. Jak na niewielki kraj jakim jest Irlandia ilość międzynarodowych sław muzycznych jest imponująca: Thin Lizzy, U2, The Corrs, The Cranberies, Sinead O’Connor, The Pogues. W utworach każdego z tych zespołów można znaleźć odwołania do tradycji irlandzkiej, ówczesnej sytuacji politycznej czy kulturowej Irlandii. Zespoły te, razem z grającymi muzykę tradycyjną artystami, stały się najlepszymi ambasadorami Irlandii poza jej granicami.

Dla większości osób, które czują się w jakiś sposób związane z Irlandią pierwszym kontaktem jest zawsze muzyka.
Posłuchajcie jej i Wy!

 

 

 

 

 

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68