Mediateka na marzec poleca

 

W Polsce moda na poezję śpiewaną zapanowała w latach 60. ubiegłego stulecia. Wówczas czołowe gwiazdy polskiej sceny rozrywkowej włączały do swojego repertuaru piosenki, na których tekst składały się wiersze. Duży wpływ na jej charakter mieli rosyjscy bardowie – Bułat Okudżawa i Włodzimierz Wysocki. Niemniejszy wywarła twórczość poetów-śpiewaków m.in.: francuskich – Jacques Brell, angielskich Bob Dylan czy kanadyjskich Leonard Cohen.

Marek Grechuta – sam pisał teksty albo pisali dla niego poeci np. Leszek Moczulski, sięgał też po repertuar Adama Mickiewicza, Stanisława Wyspiańskiego czy Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Ewa Demarczyk – fantastyczna interpretatorka poezji Mirona Białoszewskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej czy Juliana Tuwima.

Łucja Prus – występowała mając w repertuarze utwory przyszłej laureatki Nagrody Nobla – Wisławy Szymborskiej.

Grzegorz Turnau – wykonuje teksty, które wyszły spod pióra Michała Zabłockiego, Wisławy Szymborskiej, Stanisława Barańczaka, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego czy Williama Szekspira.

Aga Zaryan – artystka z nurtu muzyki jazzowej ale w repertuarze ma także utwory autorstwa Czesława Miłosza, Anny Świrszczyńskiej.

Trzeba jeszcze wspomnieć o artystach takich jak Czesław Mozil (znany jako Czesław Śpiewa), zepole Pustki, grupie Kult, Przemysławie Gintrowskim, Jacku Kaczmarskim, Zbigniewie Łapińskim, którzy także w swej działalności opierają się na wspaniałej polskiej poezji.

Sposobem na zainteresowanie się poezją i na zachowanie jej dla przyszłych pokoleń może być wydawanie płyt z nagraniami dźwiękowymi, które oczywiście można wypożyczyć z Mediateki.

Zapraszmy do słuchania!

 

 

 

 

 

 

 

KALENDARZ WYDARZEŃ

Czerwiec 2020
Pn Wt Sr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
NADCHODZĄCE WYDARZENIE:
NAJNOWSZE FILMY
 

Zasmakuj w muzyce

 

Zasmakuj w komiksach

 

Zasmakuj w czasopismach

 

Zasmakuj w literaturze dziecięcej

 

Zasmakuj w litaraturze czeskiej

 

Legimi - Polecane #4

 

Legimi - Polecane #3

 

Legimi - Polecane #2

 

Legimi - Polecane #1

 

Legimi - film instruktażowy

Plan postępowań o udzielenie zamówień publicznych.
WIĘCEJ
Zapraszamy do
współtworzenia zasobów
Śląskiej Biblioteki Cyfrowej
Stowarzyszenie Przyjaciół MBP
Uniwersytet Trzeciego Wieku
WIĘCEJ

NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail:

Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysyłaniem informacji o wydarzeniach i nowościach dotyczących Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Podanie danych jest dobrowolne. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwość ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój.

BIBLIOGRAFIA MIASTA JASTRZĘBIE-ZDRÓJ

WIĘCEJ

Zapytaj bibliotekarza
Imię i nazwisko: E-mail: Twoje pytanie:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.

Propozycja zakupu
Imię i nazwisko: E-mail: W jakie, Twoim zdaniem, książki powinna zaopatrzyć się biblioteka:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.