Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

Nasi Goście 2018

Nasi Goście 2018

Paweł Wakuła – polski autor książek dla dzieci, a także ilustrator i rysownik prasowy. Za swoją debiutancką publikację, „Co w trawie piszczy”, został wyróżniony w konkursie literackim im. Astrid Lindgren. Inne jego dzieła to między innymi „Kajtek i Yetik”, „Mój tata jest olbrzymem” oraz historyczne opowieści zebrane w kilku publikacjach, jak na przykład „Piastowskie orły – 10 opowiadań z czasów Piastów” oraz „Od morza do morza – 10 opowiadań z czasów Jagiellonów”.

Łukasz Zabdyr – grafik, ilustrator, pisarz. W roku 1999 zadebiutował jako twórca komiksów serią humorystycznych stripów Jacuś do tygodnika dla dzieci "Dominik". WDS Sandomierz wydało w 2003 album komiksowy Jacuś. Bliskie spotkanie III stopnia zawierający 90 historyjek z Jacusiem. Na zlecenie WDS Sandomierz został również przygotowany album komiksowy Hirek & As. Gdy w Egipcie rządził Faraon. Komiks w formie odcinków był publikowany na łamach "Płomyczka".
W latach 2001-2004 na łamach miesięcznika "Promyczek Jutrzenki" ukazywała się seria Przypadki Szymona w podobnej jak seria Jacuś formule. Współpraca z magazynem "Bliżej przedszkola" w 2002 przyniosła kilkanaście żartów i stripów komiksowych w ramach serii Straszaki, której bohaterami jest para przedszkolaków Karolek i Basia.

Ewa Stadtmüller – ukończyła filologię polską i fakultet dziennikarski na WSP ( dzisiejszy UP) w Krakowie. Zadebiutowała w 1995 roku bajką "O tym jak robaczek świętojański otrzymał świetlistą szatkę". Obecnie ma na swym koncie ponad sto książeczek dla dzieci. Są wśród nich zbiory opowiadań, bajki, wiersze, zagadki, scenariusze teatralne oraz opracowania znanych baśni i legend. W 2003 roku Ewa Stadtmuller została wyróżniona Honorową Wstęgą Przyjaciel Przedszkolaka, a w 2008 za książkę "A - jak anioł" otrzymała wyróżnienie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich - Feniks 2008. Od 2000 roku jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a od 2010 Polskiej Sekcji IBBY

Agnieszka Frączek – doktor habilitowany językoznawstwa, germanistka i leksykograf. W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisze m.in. o homonimach (Kanapka i innych wierszy kapka) i homofonach (Jedna literka, a zmiana wielka) czy przysłowiach (Gdzie przy słowie jest przysłowie). W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi (Byk jak byk, Złap byka za rogi). Stworzyła także serię książek logopedycznych. Jest laureatką nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Dong przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY oraz nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz.

Marcin Bruchnalski – ukończył medycynę na Akademii Medycznej w Krakowie. Przepracował trzy lata w szpitalu, po czym ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Ilustruje i projektuje książki dla dzieci, współpracuje z pismami "Świerszczyk", "Miś", "Bajki-Grajki", czasem – z codziennymi gazetami.

Michał Rusinek – Adiunkt na Wydziale Polonistyki UJ. Człowiek orkiestra: tłumacz literatury (dziecięcej i tej dla dorosłych) oraz librett musicali, twórca słuchowisk radiowych i tekstów piosenek (m.in. Grzegorza Turnaua i Anny Marii Jopek). Autor książek dla dzieci: Kopciuszek i Mały Chopin oraz poważnych poradników dla najmłodszych: Jak przeklinać i Jak robić przekręty.

Wojciech Widłak – polski pisarz tworzący książki dla dzieci, znany szczególnie dzięki serii o Panu Kuleczce (we współpracy z ilustratorką Elżbietą Wasiuczyńską), publikowanej przez wydawnictwo Media Rodzina.

 

Rafał Witek – autor ponad dwudziestu książek dla dzieci (m. in. Plaża tajemnic, Julka Kulka, Fioletka i ja, Maja na tropie jaja, Klub latających ciotek, Pierwszaki z kosmosu, seria Bzik & Makówka). Współpracuje z magazynem dla dzieci „Świerszczyk”, portalem qlturka.pl i warszawskim chórem dziecięcym MILLE VOCI. Zdobywca ogólnopolskiej nagrody literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, laureat konkursu im. Astrid Lindgren. Jego powieść Chłopiec z Lampedusy była nominowana do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, zdobyła wyróżnienie w III konkursie Książka przyjazna dziecku i nagrodę główną w Konkursie Literackim im. Leopolda Staffa.

 

Kazimierz Szymeczko – mieszka i pracuje w Rudzie Śląskiej. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Laureat międzynarodowego konkursu literackiego Uwierz w siłę wyobraźni. Autor Historii Polski w opowieściach, Pomolowanej historii i wielu opowiadań dla młodszych dzieci, które publikował między innymi w „Świerszczyku”. Chętnie odwiedza giełdy staroci, zbiera kubki i lampy naftowe, a w wolnym czasie grywa w RPG, szachy i koszykówkę. Jego powieść Czworo i kości otrzymała nominację do nagrody Książka Roku 2011, a powieść Tetrus - do nagrody Książka Roku 2015. W 2013 roku został uhonorowany tytułem Ambasador Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.

Joanna Olech – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pisarka i ilustratorka, krytyk literacki, juror konkursów literackich i ilustratorskich, członek Polskiej Sekcji IBBY. Swoje teksty (nie tylko o książkach dla dzieci) publikuje w "Tygodniku Powszechnym", "Rzeczypospolitej", "Nowych Książkach" i wielu innych. Autorka rewelacyjnej Dynastii Miziołków.
Za teksty książek i ilustracje zdobyła wiele nagród i wyróżnień, m.in. nagrodę Naszej Księgarni, nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego, nagrodę specjalną Polskiej Sekcji IBBY.

Barbara Gawryluk - absolwentka filologii szwedzkiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od lat pracuje jako tłumaczka i dziennikarka radiowa. W Radiu Kraków prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci Alfabet. Książka Dżok. Legenda o psiej wierności została wpisana na Złotą Listę Fundacji ABC. Książki W zielonej dolinie i Czarna, Klifka i tajemnice z dna morza nominowane były do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, zaś powieść Zuzanka z pistacjowego domu otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Laureatka nagrody IBBY za upowszechnianie.

 

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68