Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

Nasi Goście 2019

Nasi Goście 2019

Arkadiusz Niemirski - autor książek dla młodzieży i dorosłych. W 2000 zadebiutował powieścią “Pan Samochodzik i skarby wikingów”. Do 2006 wzbogacił tę kultową serię o szesnaście tomów. W lipcu 2003 ukazała się jego pierwsza “oryginalna” powieść detektywistyczna dla młodzieży “Pojedynek detektywów”, a na jesieni tego samego roku zbiór opowiadań kryminalnych “Zbrodnia prawie doskonała”.

“Prowokator” to jego ostatnia powieść dla dorosłych. Na jesieni 2015 na rynku księgarskim pojawiły się wznowienia dwóch starszych powieści: “Pojedynek detektywów” i “Testament bibliofila” z nowym zakończeniem. “Dziennik grzesznika” (2016) i “Pasztetowe wakacje” (2017) to jego najnowsze tomy.

 

Eliza Piotrowska – autorka i ilustratorka kilkunastu książek dla dzieci, tłumacz języka włoskiego, krytyk sztuki. W latach 90-tych związana ze środowiskiem młodych poetów zrzeszonych wokół Danuty Wawiłow. Absolwentka wydziału historii sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Università La Sapienza w Rzymie. Pracownik Muzeum Narodowego w Poznaniu, współzałożycielka Muzealnej Akademii Dziecięcej.

Współpracuje z czasopismami dla dzieci. Autorka polskich i włoskich tekstów krytycznych z dzieciny literatury dla dzieci oraz historii sztuki dawnej i współczesnej. Laureatka ogólnopolskich konkursów literackich oraz inicjatyw edukacyjnych. Ostatnie osiem lat spędziła w Rzymie, obecnie mieszka w Brazylii.

Kataryna Ryrych – ukończyła filologię angielską na UJ, od lat uczy angielskiego, maluje obrazy i pisze książki. Dla dorosłych, młodzieży i drobiazgu – jak mówi o dzieciach. Trzykrotna laureatka Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren – za Wyspę mojej siostry, O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych oraz Koniec świata nr 13. Ponadto O Stephenie Hawkingu… otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego oraz została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej i międzynarodową listę IBBY Outstanding Books for Young People with Disabilities. Król został wyróżniony w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY 2015 i w konkursie Nagroda Literacka miasta stołecznego Warszawy. W konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY 2017 zdobyła nagrodę główną za Łopianowe pole i wyróżnienie za Jasne dni, ciemne dni.

Małgorzata Flis – studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Rysunku i malarstwa uczyła się w pracowniach Zbysława Maciejewskiego. Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Książki uzyskała w 1985 roku.

Maluje i wystawia obrazy olejne, pastele i akwarele, inspirowane muzyką, ruchem i rytmem. Tworzy ilustracje do książek dla dzieci, podręczników oraz wydawnictw muzycznych wieloma tradycyjnymi technikami - akwarelą, gwaszem i pastelami, wykorzystując naturalny ślad malarskiego gestu na fakturze papieru.

Projektuje szatę graficzną książek, płyt i czasopism.

Marcin Pałasz –  polski pisarz dla dzieci i młodzieży, autor słuchowisk. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Debiutował w 2004 roku książką „Opowieści z Krainy Potworów”. Laureat Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, dwukrotny laureat wyróżnienia w tym konkursie. Współpracuje z wydawnictwami Skrzat, BIS (wydawnictwo), Publicat, Literatura (wydawnictwo), Mac Edukacja (wydawnictwo). Niegdyś związany ze światem reklamy, obecnie zajmuje się tylko pisarstwem.

 

Renata Piątkowska – kończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej książka Wieloryb otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, Na wszystko jest sposób i Hebanowe serce zostały nagrodzone w I i IV konkursie im. Astrid Lindgren, a Wszystkie moje mamy  zdobyła I nagrodę w konkursie Przecinek i Kropka.  Trzy z jej książek zostaly wpisane na Złotą Listę Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Za całokształt twórczości pisarka otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz, a w marcu 2016 dołączyła do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu. Jest miłośniczką dobrego malarstwa i uwielbia jeździć konno.

W 2018 roku została odznaczona Medalami za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka Infantis Dignitatis Defensori i Ludziom Czyniącym Dobro.

Marianna Oklejak - ukończyła z wyróżnieniem Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2006) w pracowniach projektowania książki i ilustracji. Rysuje, projektuje książki, plakaty i okładki płyt, szyje. Jej ilustracje zdobywały nagrody i wyróżnienia Polskiej Sekcji IBBY („Jestem miasto. Warszawa”, „Król Maciuś Pierwszy”, „Król Maciuś na Wyspie Bezludnej”), wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej („Bum! Bum!! Bum!!!”), docenione w finale prestiżowego konkursu CJ Picture Book Award w Korei Południowej, pokazywane na wystawach w Polsce i zagranicą. Jest ilustratorką popularnej serii dla dzieci „Basia”.

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68