POŁĄCZENI LITERATURĄ - INSPIRUJEMY DO CZYTANIA to projekt pokazujący literaturę jako pewną formę patrzenia na świat, formę zabawy pełną intertekstualnych i interdyscyplinarnych powiązań. Celem projektu jest animacja czytelnictwa i upowszechnianie wiedzy o literaturze, poprzez organizację wydarzeń na temat klasyki literatury, współczesnych zjawisk literackich, przekładów, działań wydawniczo-promocyjnych.
Projekt realizowany będzie od kwietnia do listopada 2025 r. W ramach projektu realizowane będą następujące wydarzenia:
POEZJA ŁĄCZY – warsztaty literackie z Michałem Zabłockim - poetą, animatorem życia literackiego, autorem tekstów piosenek, pomysłodawcą i twórcą programu „Multipoezja”.
K JAK KSIĄŻKA – dwudniowe warsztaty literackie dla osadzonych w Zakładzie Karnym w Jastrzębiu-Zdroju z Łukaszem Wojtusikiem, dziennikarzem, autorem podcastu Alfabet Wojtusika, radiowcem, czytelnikiem, prowadzącym audycje w RMF Classic.
CZUŁE WARSZTATY – warsztaty dla dzieci z Aleksandrą Zając inspirowane bestsellerową serią książek o uczuciach, która podbija świat.
PRZEDSZKOLAKI CZYTAJĄ – warsztaty czytania wrażeniowego z Małgorzatą Swędrowską dla przedszkolaków.
TU CZYTAMY – warsztaty literackie zachęcające dzieci do samodzielnego czytania, prowadzone przez Magdalenę Biedrończyk i Agnieszkę Blazy.
OBJAZDOWY KLUB KSIĄŻKI – spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki prowadzone przez Elżbietę Janotę i Paulinę Rzymanek, tłumaczki, instagramerki, twórczynie podcastu Już Tłumaczę.
AHOJ LITERATURO! – spotkanie z Mirosławem Śmigielskim absolwentem filologii czeskiej, tłumaczem, znawcą literatury czeskiej i czeską pisarką Petrą Dvořákovą.
HOLA LITERATURO! – spotkania z Tomaszem Pindlem, tłumaczem literatury hiszpańskojęzycznej. Spotkanie poświęcone będzie pracy tłumacza i najciekawszym książkom hiszpańskojęzycznym.
CZŁOWIEK, PRZYRODA, LITERATURA – spotkania z Małgorzatą Lebdą – pisarką, poetką doktorem nauk humanistycznych, laureatką Nagrody Literackiej Gdynia wokół jej tomików poetyckich i powieści „Łakome”.
OD FELIETONU DO POWIEŚCI – spotkania z Marcinem Mellerem - historykiem, dziennikarzem i prezenterem telewizyjnym.
KSIĄŻKA NA RYNKU WYDAWNICZYM – spotkanie z Tomaszem Zaródem – właścicielem wydawnictwa Książkowe Klimaty.
KSIĄŻKA NA POCIESZENIE – spotkania z Wojciechem Bonowiczem, poetą, stałym felietonistą „Tygodnika Powszechnego", współpracującym z miesięcznikiem „Znak".
MĄRDOŚĆ UCZUĆ – spotkanie dla dzieci z Tiną Oziewicz inspirowane wyjątkową serią książek autorki, które poświęcone są uczuciom.
NIESAMOWITE HISTORIE – spotkanie dla dzieci z Marcinem Szczygielskim promujące wartościową literaturę dla dzieci.
PIES NA MEDAL – spotkanie dla dzieci z Barbarą Gawryluk.
INSPIRUJEMY DO CZYTANIA – cykl audycji o literaturze z zaproszonymi gośćmi, które wyemitowane będą w internetowym radiu „Przystanek Jastrzębie-Zdrój” działającym w Bibliotece.
Projekt „Połączeni literaturą – inspirujemy do czytania” nawiązuje do realizowanych w poprzednich latach przedsięwzięć: „Połączeni poezją” (2023) i „Połączeni literaturą” (2024). Decyzja o kolejnej odsłonie projektu wynika z pozytywnego odbioru i niesłabnącej chęci uczestniczenia w życiu literackim osób z utrudnionym dostępem do kultury. Część wydarzeń projektowych obdędzie się w Zakładzie Karnym w Jastrzębiu-Zdroju, w Dziennym Domu Opieki Społecznej, w Klubie Seniora oraz w Szkole Podstawowej nr 23 im. ks. prof. Józefa Tischnera i Zespole Szkół nr 9 im. dr. Mikołaja Witczaka w Jastrzębiu-Zdroju.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a
32 471 76 97 ; 32 471 67 68