Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

POŁĄCZENI LITERATURĄ

POŁĄCZENI LITERATURĄ

POŁĄCZENI LITERATURĄ

„Połączeni literaturą” nawiązuje do realizowanego w 2023 roku projektu „Połączeni poezją”, który pokazał jak ważne są działania na rzecz środowisk wykluczonych z utrudnionym dostępem do kultury i ile radości przynoszą uczestnikom projektu. Projekt ma na celu promocję literatury wśród dzieci, młodzieży i dorosłych czytelników. Większość działań projektowych zakłada spotkania organizowane poza siedzibą Biblioteki, by dotrzeć z ofertą do środowisk wykluczonych lub z utrudnionym dostępem do działań kulturalnych i literackich.

Poprzez realizację tego projektu postaramy się udowodnić, że literatura buduje mosty – nie mury, tworzy przyjazną przestrzeń do wymiany czytelniczych doświadczeń i otwiera na drugiego człowieka. Pokażemy, że literatura łączy, inspiruje i podnosi czytelnicze kompetencje. Projekt promuje literaturę i umożliwia dostęp do działań kulturalnych dorosłym czytelnikom, w tym osadzonym w Zakładzie Karnym i seniorom z Dziennego Domu Opieki Społecznej, a także dzieciom i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Różnorodne działania projektowe przybliżą drogę jaką odbywa książka od autora do czytelnika i zaprezentują najciekawsze zjawiska literackie.

Efektem końcowym projektu będzie stworzenie poprojektowej publikacji w formie elektronicznej i audycji, w której znajdą się opisy działań, krótkie rozmowy z gośćmi i uczestnikami projektu. Działania mają na celu promocję literatury oraz rozbudzenie potrzeb literackich wśród środowisk wykluczonych i niebędących aktywnymi uczestnikami kultury. Projekt trwa od czerwca do listopada 2024 r.

 

W ramach realizacji projektu przewidziano następujące działania:

A JAK AUDYCJA – warsztaty literacko-dziennikarskie dla osadzonych w Zakładzie Karnym w Jastrzębiu-Zdroju z Łukaszem Wojtusikiem, dziennikarzem, autorem podcastu „Alfabet Wojtusika”, radiowcem, czytelnikiem, prowadzącym audycje w RMF Classic. Podczas warsztatów porozmawiamy o literaturze, tworzeniu podcastów i audycji radiowych. Osadzeni nauczą się jak przeprowadzać rozmowy i składać audycje. W Zakładzie Karnym działa radiowęzeł, dzięki wiedzy zdobytej podczas warsztatów stworzymy audycję podsumowującą działania projektowe, którą potem wyemitujemy nie tylko w ZK, ale udostępnimy na stronie i w mediach społecznościowych wnioskodawcy. Tworzona audycja dotyczyć będzie praktyk czytelniczych w Zakładzie Karnym. Efektem długofalowym będzie nabycie umiejętności tworzenia audycji, otwarcie się na rozmowy o literaturze.

LITERACKIE SPOTKANIA – spotkanie z Maciejem Jakubowiakiem – eseistą, redaktorem wicenaczelnym magazynu „Dwutygodnik”, autorem książek „Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata” oraz „Nieuchronny plagiat". Maciej Jakubowiak jest laureatem stypendium twórczego Miasta Krakowa i nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Celem wydarzenia jest prezentacja warsztatu pisarskiego, popularyzacja wartościowej literatury oraz zachęcenie do spędzenia czasu wolnego z książką. Spotkanie zorganizowane zostanie w Zakładzie Karnym w Jastrzębiu-Zdroju.

LITERACCY WYWROTOWCY – spotkanie w formie gry literackiej poświęcone najbardziej znanym pisarzom i pisarkom polskiej i światowej literatury. Celem literackiej zabawy jest zaprezentowanie najważniejszych literatów i ich wpływu na rozwój literatury.

NIEGRZECZNA POEZJA – spotkanie z Michałem Rusinkiem adresowane do dorosłych czytelników poświęcone krótkiej formie poetyckiej jaką jest limeryk. Pisarz jest autorem zbioru zabawnych wierszy, w których rymuje m.in. o podróżach, o różnych miejscach i o sławnych ludziach. Podczas spotkania opowie o tradycji tego gatunku, jego typologii i zaprezentuje swoją twórczość. Celem spotkania będzie zachęcenie do sięgnięcia po ten gatunek literacki i zaprezentowanie twórczości Michała Rusinka – literaturoznawcy, tłumacza, pisarza, autora.

MĘSKI PUNKT WIDZENIA – spotkanie z Łukaszem Orbitowskim pisarzem, felietonistą, początkowo specjalizującym się głównie w literaturze grozy i fantastycznej, później autorem beletrystyki, Laureatem Paszportu „Polityki” i Nagrody Zajdla, nominowanym do Nagrody Literackiej „Nike” oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Podczas spotkania porozmawiamy o twórczości naszego gościa, o sposobie obrazowania świata, najważniejszych poruszanych przez niego problemach, ale także o jego zainteresowaniach pozaliterackich: filmie i muzyce. Celem spotkania będzie promowanie literatury polskiej i aktywizacja osób skazanych na wykluczenie społeczne.

ODKURZAMY KLASYKÓW – spotkanie kierowane do seniorów. W ramach wspólnych spotkań sięgniemy do klasyki polskiej literatury, będziemy czytać wybrane fragmenty i rozmawiać o książkach, które wpłynęły na kształtowanie się polskiej kultury. Zastanowimy się jak funkcjonują dane dzieła literatury i jak wykorzystane są przez kulturę masową. Każde spotkanie zakończy się warsztatami artystycznymi nawiązującymi do omawianych tekstów i dostosowanymi do możliwości seniorów. Celem spotkania jest ułatwienie dostępu do literatury i wspólne spędzanie czasu z książką. Podczas spotkań spróbujemy stworzyć subiektywny ranking polskiej klasyki literatury.

ZANURZENI W HISTORII – spotkanie kierowane głównie do dorosłych seniorów z Sabiną Waszut - autorką powieści historycznych i obyczajowych. Spotkanie jest odpowiedzią na popularność autorski wśród naszych czytelników. Będzie to okazja do rozmowy o wpływie wielkiej historii na losy zwykłych ludzi, o warsztacie pisarza książek historycznych. Celem spotkania jest popularyzacja współczesnej literatury polskiej.

POSŁUCHAJCIE MOI MILI – warsztaty literacko-artystyczne dla dzieci z niepełnosprawnościami, uczniów Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 23 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Jastrzębiu-Zdroju przybliżające sylwetki oraz twórczość mistrzów klasyki dziecięcej. Celem warsztatów jest promowanie literatury poprzez zabawę, wdrażanie do funkcjonowania społecznego i rozwijanie zainteresowań książką.

KSIĄŻKI ZAMIAST MURÓW – audycja podsumowująca projekt, stworzona przez osadzonych w Zakładzie Karnym wspólnie z Łukaszem Wojtusikiem. Osadzeni nagrają materiały dotyczące potrzeby czytania, ulubionych lektur, czytelniczych przyzwyczajeń. Celem działania jest aktywizacja środowisk wykluczonych, promocja literatury i wzrost świadomości literackiej.

LITERACKA FERAJNA – spotkanie dla dzieci z Katarzyną Keller – autorką licznych publikacji dotyczących edukacji, praw dzieci i problemów społecznych, jak również powieści przygodowych dla dzieci, młodszej młodzieży i dorosłych czytelników, które od kilku lat goszczą na liście dziecięcych bestsellerów. Uczestnicy spotkania dowiedzą się jak wygląda proces twórczy, skąd autorka czerpie pomysły oraz co trzeba zrobić by zostać pisarką. Spotkanie promować będzie wartościową współczesną literaturę dziecięcą i zachęci do kontaktu ze słowem pisanym.

PRZEKRĘT JĘZYKOWY – spotkanie dla dzieci z Michałem Rusinkiem – literaturoznawcą, tłumaczem, pisarzem, autorem zabawnych utworów poetyckich dotyczących językowych błędów jakie często zdarza nam się popełniać. Udział w spotkaniu będzie doskonałą okazją do rozmowy na temat poezji, inspiracji oraz procesu stworzenia utworu poetyckiego. Dzieci przekonają się, że pisanie wierszy jest kreatywnym i twórczym zajęciem pobudzającym naszą wyobraźnię.

ZILUSTROWANE HISTORIE – warsztaty ilustratorskie z Marcinem Bruchnalskim - autorem niezliczonych ilustracji i okładek do polskich i zagranicznych książek i czasopism. Należy do czołówki artystów rysujących dla dzieci, współpracuje z pismami "Świerszczyk", "Bajki-Grajki" oraz codziennymi gazetami. Prowadzący opowie o pracy ilustratora, inspiracjach, metodach i sposobach wykonania prac artystycznych. Zadaniem dzieci biorących udział w spotkaniu będzie wykonanie prac ilustrujących fragment ulubionej historii literackiej. Uczestnicy warsztatów biorąc udział w twórczym procesie pobudzą wyobraźnię, kreatywność oraz twórcze myślenie.

ŁOBUZIAKI LITERACKIE – warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci. Czytając współczesną literaturę dziecięcą i młodzieżową bardzo często możemy się spotkać z bohaterami łobuziakami. Tomek Łebski, Koszmarny Karolek, Cwaniaczek, Zuźka to tylko niektórzy z nich. Ich odważne, zaskakujące, a czasami bulwersujące zachowanie potrafi zaskoczyć ale skutkiem takiego zabiegu literackiego jest zaszczepienie w najmłodszych miłości do literatury. Taki cel będą miały również zaproponowane warsztaty, podczas których będziemy czytać fragmenty książek, poznawać antybohaterów a przede wszystkim dobrze się bawić.

LITERATURA ŁĄCZY – cykl krótkich prezentacji, rozmów z zaproszonymi gośćmi o mocy literatury, jej funkcji terapeutycznej, twórczej. Inicjatywa ma na celu promowanie literatury, budowanie płaszczyzny do dzielenia się własnymi doświadczeniami i poglądami. Rozmowy i prezentacje w zależności od formy, opublikowane będą na Facebooku, stronie biblioteki, You Tubie. Złożona zostanie również publikacja w formie elektronicznej, którą będzie można pobrać ze strony Biblioteki.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68