Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

Polecamy w czerwcu

Polecamy w czerwcu

Prywatne życie Liz Taylor

Miała wszystko: sławę, pieniądze, uznanie… Brakowało jej tylko prawa do własnych wyborów. O prywatnym życiu Elizabeth Taylor, które było mieszanką samotności, burzliwych romansów, pociechy szukanej w alkoholu, pisze Katarzyna Droga w czerwcowym numerze „Twojego Stylu”.

Imperium Namiętności / Katarzyna Droga. - „Twój Styl”, 2021, nr 6, s. 86-92

 

Dobre miejsce do życia

Wracać do domu z radością? Nie myśleć nieustannie o tym, żeby uciec? Otoczenie, w którym żyjemy, wpływa na poziom szczęścia. Ale i my mamy wpływ na to, jak wygląda nasze miejsce do życia. Gdzie są takie dobre miejsca i jak je znaleźć, próbuje dowiedzieć się Jagna Kaczanowska w rozmowie z psycholożką – prof. Katarzyną Popiołek z Katowickiego SWPS.

Dobre miejsce do życia / Katarzyna Popiołek ; rozmawiała Jagna Kaczanowska. - „Twój Styl”, 2021 , nr 6, s. 102-105

 

Śpijmy zdrowo

Pośpiech, stres, nadmiar zajęć, brak czasu na odpoczynek, przestymulowanie nowymi technologiami i myśli kłębiące się pod koniec dnia – wszystko to sprawia, że mamy coraz więcej problemów z zasypianiem. Jak zadbać o zdrowy sen, by mieć siły na wyzwania kolejnego dnia? Porady Mateusza Majchrzaka, psychologa, psychoterapeuty od lat zajmującego się terapią bezsenności, przeczytać można w najnowszym numerze „Charakterów”.

Trening zdrowego snu / Mateusz Majchrzak. - „Charaktery”, 2021 , nr 6, s. 54-57

 

Przebudzenie mumii

Wszystko zaczęło się od decyzji władz Egiptu o przeniesieniu 22 mumii królów i królowych starożytnego Egiptu, które od lat spoczywały w muzeum w centrum Kairu, do nowo wybudowanego Narodowego Muzeum Cywilizacji Egipskiej w innej dzielnicy. I wtedy wydarzenia zaczęły się toczyć jak w horrorach o przebudzonych mumiach. Czy klątwa faraonów powraca? Sprawdź, sięgając po czerwcowy numer „Wróżki”.

Przebudzenie mumii / Kazimierz Pytko. - „Wróżka”, 2021 , nr 6, s. 28-31

 

Człowiek w obliczu pandemii 

Pandemia COVID-19, z którą obecnie mamy do czynienia, to niezwykle trudna sytuacja, która nie może być rozpatrywana wyłącznie jako problem medyczny. Autorzy książki Człowiek w obliczu pandemii przygotowali wieloaspektowe opracowanie dotyczące stanu epidemii, analizowanego właśnie z perspektywy pozamedycznej. Czworo znakomitych psychologów omawia między innymi takie kwestie, jak podmiotowość człowieka znajdującego się w niejasnej i niepewnej sytuacji, rolę lęku w podejmowaniu decyzji i szacowaniu ryzyka, zaufanie do innych ludzi oraz instytucji, tożsamość grupowa i poczucie wspólnotowości, znaczenie kapitału społecznego.

Człowiek w obliczy pandemii. /  Sopot : Wydawnictwo Smak Słowa, 2020

 

Górnicze miejsca pamięci

Przestrzenie śląskich oraz zagłębiowskich miast wypełnione są górniczymi miejscami pamięci. Mimo trwającego od ponad dwóch dekad procesu restrukturyzacji i wygaszania wydobycia, kopalnia nadal stanowi jeden ze składników tożsamości kulturowej mieszkańców dawnych gmin górniczych.  Publikacja autorstwa Piotra Rygusa i Aleksandry Goniewicz jest elementem podsumowującym dwuletni projekt edukacyjno-badawczy pt. „Czarna pamięć – górnicze miejsca pamięci jako ponadlokalny składnik tożsamości kulturowej Śląska” realizowany przez Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w latach 2019-2020.

Czarna pamięć: górnicze miejsca pamięci. / Piotr Rygus, Aleksandra Goniewicz. -  Katowice : Wydawca: Instytut Myśli Polskiej im. Wojciech Korfantego, 2020

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68