Święta Bożego Narodzenia nie są tylko dniami wolnymi od pracy, bo dzięki przekazywanym z pokolenia na pokolenia tradycjom stają się czymś zupełnie wyjątkowym. To niezapomniane przeżycia w gronie rodziny i znajomych, bo w świadomości Polaków zakorzeniły się jako wyjątkowy czas dla rodziny.
Sianko pod białym obrusem, dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa przy wigilijnym stole, wspólne ubieranie choinki i śpiewanie kolęd, to niektóre elementy bez których trudno jest sobie wyobrazić ten wyjątkowy czas.
Choinka (drzewo życia) – ten zwyczaj pochodzi z czasów pogańskich, kiedy wierzono, ze szpilki jodłowe chronią przed złymi duchami, piorunami czy chorobami.
Wieczerza wigilijna (czuwanie) – wzorem jest starochrześcijańska agapa czyli wspólne spożywanie posiłku w świątyniach.
Potrawy wigilijne – w polskiej tradycji powinno być 12 postnych dań, reprezentujących wszystkie płody ziemi.
Dzielenie się opłatkiem – najważniejszy moment polskiej wieczerzy wigilijnej, wywodzący się ze starochrześcijańskiego obrzędu rozdawania chlebów przaśnych.
Szopka - tradycja budowania sięga V wieku ; rozpowszechniona przez św. Franciszka ; w Polsce przeprowadzany jest konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską;
Pasterka – uroczysta msza odprawiana o północy w kościołach dla upamiętnienia przybycia pasterzy, którzy jako pierwsi złożyli hołd narodzonemu Jezusowi
Śpiewanie kolęd – pieśń bożonarodzeniowa pojawiła się w połowie XVI wieku ; możemy pochwalić się najbogatszym na świecie zbiorem pieśni bożonarodzeniowych mamy ich ponad 500.
44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a
32 471 76 97 ; 32 471 67 68