Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

Katalog

Dopalacze : odsłona piekła

Rodzaj: Reportaż, literatura faktu
Autor: Barbara Chybalska-Cichoń, Janusz Janiec, Wojciech Chełchowski.
Wydawca: Fundacja Dialogos
Data wydania: 2015

Nie ma takiego rodzica na świecie, który chciałby źle dla swego dziecka, tylko może... nie wie, nie umie, lęka się - mówi Rysiek, częstochowski terapeuta, który pracuje z młodzieżą, sięgającą po dopalacze. Problem nowych narkotyków może pojawić się w każdej rodzinie. Posłuchaj także innych poruszających opowieści w kampanii "Dopalacze, odsłona piekła": terapeutów, młodzieży w trakcie leczenia, rodziców...

 


 

„W cztery lata od dyrektora, z dziewczyną, kasą, poukładanym życiem i przekonaniem, że mi się nic nie stanie – trafiłem na terapię dla bezdomnych!” – opowiada Marcin w książce „Dopalacze, odsłona piekła”. Historia Marcina to jedna z 9 prawdziwych opowieści osób, które stoczyły walkę z uzależnieniem od dopalaczy lub pomagali wyjść z nałogu innym. Książka powstała w ramach kampanii realizowanej przez Fundację Dialogos, a finansowanej ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i Urzędu Miasta Częstochowa.

Poruszające historie osób uzależnionych od dopalaczy

Książka jest reporterskim zapisem losów osób, które przeszły przez piekło dopalaczy, zerwały z nałogiem, a teraz swoimi historiami chcą ostrzec przed niebezpieczeństwem innych. Wśród nich jest historia Marcina, który stoczył walkę z uzależnieniem. Kiedy zaczął brać, był świetnie zarabiającym dyrektorem, kiedy skończył – był na terapii zamkniętej dla bezdomnych w Warszawie.

Z kolei Arek przestrzega, że zażywanie dopalaczy może zakończyć się tragedią, bo nie wiadomo, jak zadziałają substancje o nieznanym składzie. - Bo oni [młodzi ludzie – przyp. red], jak czytają „umarł po dopalaczach”, to może myślą, okej, to ja wezmę pół dopalacza, to nie umrę. A tu nie ma pół czy cały. Nie wiesz, na co trafisz – czytamy w książce „Dopalacze, odsłona piekła”.

W publikacji znajdziemy również opowieść Majki, terapeutki, zwierzającej się ze swoich doświadczeń z osobami zażywającymi dopalacze oraz Piotra, który jest policjantem. Funkcjonariusz wielokrotnie brał udział w zatrzymaniach młodych osób, podsiadających niedozwolone substancje.

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68