Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

STYCZEN 2018 - POLECAMY

STYCZEN 2018 - POLECAMY

Ludwik XIV : życie wielkiego króla / Max Gallo ; przeł. Joanna Gorecka-Kalita. - Poznań : Rebis, 2016.

Powieść wybitnego pisarza francuskiego jest fabularyzowaną biografią człowieka, który panował w jednej z najpotężniejszych monarchii europejskich przez 72 lata. W tym czasie Francja stała się mocarstwem światowym a język francuski - lingua franca - stał się językiem kultury, sztuki i dyplomacji wypierając łacinę. Jednocześnie Gallo pokazał utalentowanego władcę jako postać z krwi i kości, z wszystkimi słabostkami i wadami, jakie mogły być jego udziałem. Sporo tu intryg i zawiłości towarzyszących dworowi królewskiemu, a także opartych na źródłach historycznych domysłach dotyczących motywów postępowania elity władzy i samego Króla Słońce.

 

Gambit hetmański / Robert Foryś. - Kraków : Wydaw. Otwarte, 2016.

Spora, ponad tysiąc stron licząca historia Marysieńki Sobieskiej składa się z trzech części: Bóg, honor, trucizna ; Krew, ogień i łzy oraz Złoto i tron. Książka w jakiś sposów koresponduje z powieścią Maxa Gallo o królu Ludwiku XIV - autor stawia tezę o bezpośrednim wpływie francuskiej agentki, dwórki polskiej królowej Marii Ludwiki na Jana Sobieskiego, późniejszego władcę i pogromcę Turków spod Wiednia. Skądinąd teza o wpływach dam i kochanek na działania wybitnych mężów stanu nie jest nowa - motto Roberta Forysia na okładce powieści brzmi: "Silni mężczyźni to tylko pionki na szachownicy historii. Graczami są kobiety." Coś jest na rzeczy...

 

 Caryca / Ellen Alpsten ; z jęz. niem. przeł. Daria Kuczyńska-Szymala. - Katowice : "Sonia Draga", 2011.

Niemiecka pisarka stworzyła znakomity portret córki pańszczyźnianego chłopa, Marty Heleny Skowrońskiej, która, jakbyśmy to obecnie powiedzieli - zrobiła oszałamiającą karierę w stylu amerykańskich pucybutów, a nawet więcej - została kochanką a potem żoną władcy i twórcy imperium rosyjskiego Piotra Wielkiego, a po jego śmierci rządziła państwem! Pierwsza koronowana caryca była poniekąd prawzorem jej wielkiej następczyni Katarzyny, , która tak fatalnie zapisała się w historii Polski. Powieść pomoże czytelnikom przybliżyć  wydarzenia, które tworzyły potęgę Rosji, przy jednoczesnym rozkładzie Rzeczypospolitej.

 

Władca Barcelony / Chufo Llorens ; z hiszp. przeł. Jerzy Żebrowski. - Warszawa : "Albatros" Andrzej Kuryłowicz, 2009.

Katalonia to obecnie region Hiszpanii, o którym głośno w związku z próbami secesji w ostatnim roku. Ale w średniowieczu to dumne państwo, połączone z Aragonią stanowiło jeden z najważniejszych ośrodków władzy wna półwyspie pirenejskim. W połowie XI wieku młody chłopiec przybywa do wielkiego portu i wszelkimi siłami stara się osiągnąć bogactwo i rękę pięknej dziewczyny. Taka jest fabuła historyczno-przygodowej powieści w stylu "Filarów ziemi" Kena Folleta czy "Katedry w Barcelonie" Ildefonsa Falconesa. Powieść w Hiszpanii święciła swego czasu triumfy, dla lepszej znajomości dziejów Katalonii i Hiszpanii warto po tę pozycję sięgnąc. 

 

Córka Kleopatry / Michelle Moran ; z jęz. ang. przeł. Alina Siewior-Kuś. - Katowice : "Sonia Draga", 2012.

Amerykańska autorka powieści historycznych Michelle Moran specjalizuje się w dziejach starożytnego Egiptu. Nieprzypadkiem, bo sporo czasu spędziła tam jako archeolog-amator. W sposób oczywisty jej uwaga skoncentrowana jest na ważnych postaciach kobiecych państwa faraonów - Nefertiti, Kleopatry i jej tajemniczej córki. Mimo że od opisywanych w książce wydarzeń minęło ponad 2 tysiące lat, o tamtym okresie uczeni wiedzą więcej, niż o dworze Mieszka I czy Bolesława Chrobrego.  

 

Włócznia / Louis de Wohl ; [tł. Ewa Chmielewska-Tomczak]. - Sandomierz : Wydawnictwo Diecezjalne, 2009.

Centralną postacią powieści historyczno-religijnych jest Jezus z Nazaretu, centralną areną Judea i Rzym, a centralną sceną motyw ukrzyżowania. Urodzony w Niemczech szwajcarski pisarz Louis de Wohl to postać-instytucja, jeśli mówimy o literaturze religijnej, zresztą uhonorowany przez papieża Jana XXIII orderem Sw. Grzegorza Wielkiego i dostrzeżony przez twórców filmowych. Polskim czytelnikom jego proza przypominać będzie twórczość Lloyda Douglasa, autora m.in. Szaty, czy polskich pisarzy Jana Dobraczyńskiego i Antoniego Gołubiewa.

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68