Powieść wybitnego pisarza francuskiego jest fabularyzowaną biografią człowieka, który panował w jednej z najpotężniejszych monarchii europejskich przez 72 lata. W tym czasie Francja stała się mocarstwem światowym a język francuski - lingua franca - stał się językiem kultury, sztuki i dyplomacji wypierając łacinę. Jednocześnie Gallo pokazał utalentowanego władcę jako postać z krwi i kości, z wszystkimi słabostkami i wadami, jakie mogły być jego udziałem. Sporo tu intryg i zawiłości towarzyszących dworowi królewskiemu, a także opartych na źródłach historycznych domysłach dotyczących motywów postępowania elity władzy i samego Króla Słońce.
Spora, ponad tysiąc stron licząca historia Marysieńki Sobieskiej składa się z trzech części: Bóg, honor, trucizna ; Krew, ogień i łzy oraz Złoto i tron. Książka w jakiś sposów koresponduje z powieścią Maxa Gallo o królu Ludwiku XIV - autor stawia tezę o bezpośrednim wpływie francuskiej agentki, dwórki polskiej królowej Marii Ludwiki na Jana Sobieskiego, późniejszego władcę i pogromcę Turków spod Wiednia. Skądinąd teza o wpływach dam i kochanek na działania wybitnych mężów stanu nie jest nowa - motto Roberta Forysia na okładce powieści brzmi: "Silni mężczyźni to tylko pionki na szachownicy historii. Graczami są kobiety." Coś jest na rzeczy...
Niemiecka pisarka stworzyła znakomity portret córki pańszczyźnianego chłopa, Marty Heleny Skowrońskiej, która, jakbyśmy to obecnie powiedzieli - zrobiła oszałamiającą karierę w stylu amerykańskich pucybutów, a nawet więcej - została kochanką a potem żoną władcy i twórcy imperium rosyjskiego Piotra Wielkiego, a po jego śmierci rządziła państwem! Pierwsza koronowana caryca była poniekąd prawzorem jej wielkiej następczyni Katarzyny, , która tak fatalnie zapisała się w historii Polski. Powieść pomoże czytelnikom przybliżyć wydarzenia, które tworzyły potęgę Rosji, przy jednoczesnym rozkładzie Rzeczypospolitej.
Katalonia to obecnie region Hiszpanii, o którym głośno w związku z próbami secesji w ostatnim roku. Ale w średniowieczu to dumne państwo, połączone z Aragonią stanowiło jeden z najważniejszych ośrodków władzy wna półwyspie pirenejskim. W połowie XI wieku młody chłopiec przybywa do wielkiego portu i wszelkimi siłami stara się osiągnąć bogactwo i rękę pięknej dziewczyny. Taka jest fabuła historyczno-przygodowej powieści w stylu "Filarów ziemi" Kena Folleta czy "Katedry w Barcelonie" Ildefonsa Falconesa. Powieść w Hiszpanii święciła swego czasu triumfy, dla lepszej znajomości dziejów Katalonii i Hiszpanii warto po tę pozycję sięgnąc.
Amerykańska autorka powieści historycznych Michelle Moran specjalizuje się w dziejach starożytnego Egiptu. Nieprzypadkiem, bo sporo czasu spędziła tam jako archeolog-amator. W sposób oczywisty jej uwaga skoncentrowana jest na ważnych postaciach kobiecych państwa faraonów - Nefertiti, Kleopatry i jej tajemniczej córki. Mimo że od opisywanych w książce wydarzeń minęło ponad 2 tysiące lat, o tamtym okresie uczeni wiedzą więcej, niż o dworze Mieszka I czy Bolesława Chrobrego.
Centralną postacią powieści historyczno-religijnych jest Jezus z Nazaretu, centralną areną Judea i Rzym, a centralną sceną motyw ukrzyżowania. Urodzony w Niemczech szwajcarski pisarz Louis de Wohl to postać-instytucja, jeśli mówimy o literaturze religijnej, zresztą uhonorowany przez papieża Jana XXIII orderem Sw. Grzegorza Wielkiego i dostrzeżony przez twórców filmowych. Polskim czytelnikom jego proza przypominać będzie twórczość Lloyda Douglasa, autora m.in. Szaty, czy polskich pisarzy Jana Dobraczyńskiego i Antoniego Gołubiewa.
44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a
32 471 76 97 ; 32 471 67 68