Czy wolno nam, zwykłym śmiertelnikom, oceniać decyzje podejmowane w sytuacjach skrajnych? Tomek Mackiewicz według znajomych był zwykłym, ciepłym człowiekiem, lecz z drugiej strony tak zafiksowanym na punkcie swej pasji, że gotów był poświęcić dla niej swe życie i szczęście swoich najbliższych. Czapa miał słabość do gór, a szczególnie do jednej: Nanga Parbat była jego obsesją, aż siedmiokrotnie próbował ją zdobyć i siedmiokrotnie poniósł porażkę. Za próbę ostatnią zapłacił cenę najwyższą. To opowieść o outsiderze który ciągle chodził swoimi ścieżkami. Do końca…
Książka „Skazany…” to nie nowość, lecz wznowienie wydania z 2006 roku. Jest to właściwie zbiór opowiadań nawiązujących do wysokogórskiej pasji autora i jego związków z alpinizmem. Zresztą, najciekawsze fragmenty nie dotyczą Himalajów , lecz tak bliskich Urubce gór Pamiru, Tien-Szan, Hindukuszu i innych pasm na obszarach byłego Związku Sowieckiego. Nie dziwne – to przecież Kazach, mieszkaniec Ałma-Aty i przedstawiciel postradzieckiego sportu., o ile te zmagania z samym sobą i ekstremalnymi warunkami można w ogóle nazwać sportem. Indywidualista – to pewne, zresztą jego prywatny wyczyn w trakcie ostatniej narodowej wyprawy z Polakami nie był szczytem pracy zespołowej, a raczej pokazem egoizmu. Ale góry są surowe tak samo, jak ich zdobywcy.
Kolejna biografia słynnego himalaisty wydana przez warszawską „Agorę”, specjalizującą się m.in. w publikowaniu szeroko rozumianej literatury górskiej. Znana z kilku książek o tej tematyce (Alpejscy wojownicy), kanadyjska pisarka Bernadette MCDonald tym razem bierze na cel jednego z najbardziej bezkompromisowych i niesztampowych wspinaczy. Wojtek Kurtyka to wyjątkowa postać nawet w elitarnej grupie indywidualności. Jako wspinacz skalny osiągał najwyższe poziomy trudności, zaś jako taternik i alpinista kierował swoje zainteresowanie ku estetycznym, klarownym liniom, wytyczanym w najczystszym, alpejskim stylu. Co więcej, posiadł rzadką wśród wspinaczy umiejętność pięknego wyrażania swych przeżyć i myśli, wpisując się na stałe w nurt literatury górskiej dzięki swym esejom oraz opowieściom biograficznym: Trango Tower i Chiński Maharadża.
Książka jest zapisem kilkuletnich rozmów alpinisty z dziennikarzem i fotografem Piotrem Trybalskim. Nie są to tylko typowe wspomnienia od dzieciństwa aż do wieku dojrzałego, od góry do góry, od zdobycia jednego szczytu do drugiego. Przecież życie to nie tylko pasje, choćby wypełniały nam większość czasu. Pozostaje rodzina, życie zawodowe, relacje z najbliższymi i przyjaciółmi. Pustelnik szczerze przyznaje się do życiowej porażki, spowodowanej himalajską obsesją: im częściej jechał w góry, tym bardziej rozpadała się rodzina, a im bardziej rozpadała się rodzina, tym bardziej ciągnęło go w góry. Z jednej strony Obsesja, egoizm, ucieczka, ambicja, a z drugiej cichy heroizm, odwaga, poświęcenie i człowieczeństwo… To właśnie jest himalaizm.
Niektórzy z wybitnych wspinaczy potrafili łączyć życie prywatne i zawodowe z pasjami. Wskazuje na to przykład Andrzeja Zawady, wielkiej indywidualności świata himalaizmu, kierownika zimowych wypraw w góry najwyższe, prekursora himalaizmu zimowego. Prywatnie Zawada był mężem aktorki Anny Milewskiej, z którą tworzyli zgrane, kochające się małżeństwo. Mimo ciągłych rozstań byli ze sobą do śmierci Andrzeja na raka trzustki . Zawada nie zdobył osobiście żadnego z ośmiotysięczników, jednak słynął z nadzwyczajnych zdolności organizacyjnych. To właśnie Andrzej Zawada kierował wyprawą, która dokonała pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest w 1980 roku. Także wiosną 1980 roku pod kiego kierunkiem Polacy poprowadzili nową drogę na najwyższy szczyt Ziemi. Najnowsze wydanie Lidera to ponad 300 stron, ponad 200 archiwalnych zdjęć, z których część opublikowano po raz pierwszy i wzbogacony tekst wypowiedziami między innymi Bernadette McDonald, Johna Portera i Nazira Sabira.
44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a
32 471 76 97 ; 32 471 67 68