STYCZEŃ 2019 - POLECAMY

Nanga Dream : opowieść o Tomku Mackiewiczu / Mariusz Sepioło.  - Kraków : Wydawnictwo Znak, 2018.

Czy wolno nam, zwykłym śmiertelnikom, oceniać  decyzje podejmowane w sytuacjach skrajnych? Tomek Mackiewicz według znajomych był zwykłym, ciepłym człowiekiem, lecz z drugiej strony tak zafiksowanym na punkcie swej pasji, że gotów był poświęcić dla niej swe życie i szczęście swoich najbliższych.  Czapa miał słabość do gór, a szczególnie do jednej: Nanga Parbat była jego obsesją, aż siedmiokrotnie próbował ją zdobyć i siedmiokrotnie poniósł porażkę. Za próbę ostatnią zapłacił cenę najwyższą. To opowieść o outsiderze który ciągle chodził swoimi ścieżkami. Do końca…

Skazany na góry / Denis Urubko ; tłum. Agnieszka Sowińska. – Warszawa : Agora,2018.

Książka „Skazany…” to nie nowość, lecz wznowienie wydania z 2006 roku.  Jest to właściwie zbiór opowiadań nawiązujących do wysokogórskiej pasji  autora i jego związków z alpinizmem. Zresztą, najciekawsze fragmenty nie dotyczą Himalajów , lecz tak bliskich Urubce gór Pamiru, Tien-Szan, Hindukuszu i innych pasm na obszarach byłego Związku Sowieckiego. Nie dziwne – to przecież Kazach, mieszkaniec Ałma-Aty i przedstawiciel postradzieckiego sportu., o ile te zmagania z samym sobą i ekstremalnymi warunkami można w ogóle nazwać sportem. Indywidualista – to pewne, zresztą  jego prywatny wyczyn w trakcie ostatniej narodowej wyprawy z Polakami nie był szczytem pracy zespołowej, a raczej pokazem egoizmu. Ale góry są surowe tak samo,  jak ich zdobywcy.

Kurtyka : sztuka wolności / Bernadette McDonald. – Warszawa : Agora,2018.

Kolejna biografia słynnego himalaisty wydana przez warszawską  „Agorę”, specjalizującą się m.in. w publikowaniu szeroko rozumianej literatury górskiej. Znana z kilku książek o tej tematyce (Alpejscy wojownicy), kanadyjska pisarka Bernadette MCDonald tym razem bierze na cel jednego z najbardziej bezkompromisowych i niesztampowych wspinaczy. Wojtek  Kurtyka to wyjątkowa postać nawet w elitarnej grupie indywidualności. Jako wspinacz skalny osiągał najwyższe poziomy trudności, zaś jako taternik i alpinista kierował swoje zainteresowanie ku estetycznym, klarownym liniom, wytyczanym w najczystszym, alpejskim stylu. Co więcej, posiadł rzadką wśród wspinaczy umiejętność pięknego wyrażania swych przeżyć i myśli, wpisując się na stałe w nurt literatury górskiej dzięki swym esejom oraz opowieściom biograficznym: Trango Tower i Chiński Maharadża.

Ja,pustelnik : autobiografia / Piotr Pustelnik, Piotr Trybalski. – Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2017.

Książka jest zapisem kilkuletnich rozmów alpinisty z dziennikarzem i fotografem Piotrem Trybalskim. Nie są to tylko typowe wspomnienia od dzieciństwa aż do wieku dojrzałego, od góry do góry, od zdobycia jednego szczytu do drugiego. Przecież życie to nie tylko pasje, choćby wypełniały nam większość czasu. Pozostaje rodzina, życie zawodowe, relacje z najbliższymi i przyjaciółmi. Pustelnik szczerze przyznaje się do życiowej porażki, spowodowanej himalajską obsesją: im częściej jechał w góry, tym bardziej rozpadała się rodzina, a im bardziej rozpadała się rodzina, tym bardziej ciągnęło go w góry.  Z jednej strony Obsesja, egoizm, ucieczka, ambicja, a z drugiej cichy heroizm, odwaga, poświęcenie i człowieczeństwo… To właśnie jest himalaizm.

Lider : górskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze / Ewa Matuszewska. – Warszawa : Annapurna,2016.

Niektórzy z wybitnych wspinaczy potrafili łączyć życie prywatne i zawodowe z  pasjami. Wskazuje na to przykład Andrzeja Zawady, wielkiej indywidualności świata himalaizmu, kierownika zimowych wypraw w góry najwyższe, prekursora himalaizmu zimowego. Prywatnie Zawada był mężem aktorki Anny Milewskiej, z którą tworzyli zgrane, kochające się małżeństwo. Mimo ciągłych rozstań byli ze sobą do śmierci Andrzeja na raka trzustki .  Zawada nie zdobył osobiście żadnego z ośmiotysięczników, jednak słynął z nadzwyczajnych zdolności organizacyjnych. To właśnie Andrzej Zawada kierował wyprawą, która dokonała pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest w 1980 roku. Także wiosną 1980 roku pod kiego kierunkiem Polacy poprowadzili nową drogę na najwyższy szczyt Ziemi. Najnowsze wydanie Lidera to ponad 300 stron, ponad 200 archiwalnych zdjęć, z których część opublikowano po raz pierwszy i wzbogacony tekst wypowiedziami między innymi Bernadette McDonald, Johna Portera i Nazira Sabira.

KALENDARZ WYDARZEŃ

Czerwiec 2020
Pn Wt Sr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
NADCHODZĄCE WYDARZENIE:
NAJNOWSZE FILMY
 

Zasmakuj w muzyce

 

Zasmakuj w komiksach

 

Zasmakuj w czasopismach

 

Zasmakuj w literaturze dziecięcej

 

Zasmakuj w litaraturze czeskiej

 

Legimi - Polecane #4

 

Legimi - Polecane #3

 

Legimi - Polecane #2

 

Legimi - Polecane #1

 

Legimi - film instruktażowy

Plan postępowań o udzielenie zamówień publicznych.
WIĘCEJ
Zapraszamy do
współtworzenia zasobów
Śląskiej Biblioteki Cyfrowej
Stowarzyszenie Przyjaciół MBP
Uniwersytet Trzeciego Wieku
WIĘCEJ

NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail:

Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysyłaniem informacji o wydarzeniach i nowościach dotyczących Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Podanie danych jest dobrowolne. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwość ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój.

BIBLIOGRAFIA MIASTA JASTRZĘBIE-ZDRÓJ

WIĘCEJ

Zapytaj bibliotekarza
Imię i nazwisko: E-mail: Twoje pytanie:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.

Propozycja zakupu
Imię i nazwisko: E-mail: W jakie, Twoim zdaniem, książki powinna zaopatrzyć się biblioteka:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.