Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

STYCZEŃ 2022 - POLECAMY

STYCZEŃ 2022 - POLECAMY

Kryminalny Wrocław : ballady morderców / Iza Michalewicz. - Warszawa : Wydawnictwo W.A.B., 2021.

Autorka wpisuje się w modny ostatnio gatunek literacki true crime, książka jest pierwszą z planowanej serii kryminalnych biografii dużych miast. Zapewne chętnie sięgną po nią miłośnicy kryminałów Marka Krajewskiego, Marcina Wrońskiego czy Ryszarda Ćwirleja. Różnica polega na tym że nie są to literackie fantazje lecz autentyczne historie kryminalne, które wstrząsnęły swego czasu społecznością dolnośląskiej metropolii. Sprawy seryjnego mordercy zwanego Skorpionem, głośnego morderstwa miss Polski Agnieszki Kotlarczyk czy oskarżenia Krystiana Bali o zabójstwo kochanka żony do dzisiaj budzą emocje i są pamiętane "na mieście". Na szczęście chyba tylko plątką był rzekomy pobyt Carlosa Ramireza Sancheza zwanego Szakalem we Wrocławiu w latach 80-tych.

Rumunia : albastru, ciorba i wino / Agnieszka Krawczyk. - Poznań : Wydawnictwo Poznańskie, 2021.

„Rumunia” Agnieszki Krawczyk to kolejna książka z modnego obecnie nurtu literatury podróżniczej. Autorka jest absolwentką romanistyki poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, na którym obroniła doktorat z filologii rumuńskiej i obecnie wraz z mężem zamieszkała w Bukareszcie, oprowadzając turystów po zakamarkach tego pięknego kraju. Książka wielkiej miłośniczki i jednocześnie znawczyni Rumunii musi zatem być pełna informacji, wiadomości i anegdot nieznanych zwykłemu podróżnikowi, przybliżających kraj tak nam historycznie bliski ( doskonałe relacje w okresie międzywojennym, ale też dane kontakty Rzeczypospolitej z Hospodarstwem Mołdawskim i Wołoskim) ale też nie do końca znany. Świetna lektura dla osób wybierających się do krainy Draculi, którym należy życzyć by po rumuńskich skarbach natury i kultury oprowadzała autorka powyższej.

Milionerki : fortuny Polek / Sławomir Koper. - Warszawa : Wydawnictwo Harde, 2021.

Sławomir Koper to obecnie najbardziej chyba poczytny autor literatury biograficznej. Z podziwu godną sprawnością odkrywa  i odsłania nam tajemnice osób znanych i sławnych, ujawniając szczegóły nieraz pilnie chronione przed oczyma opinii publicznej. Tym razem autor skupia się na kilku najbogatszych Polkach, których życiorysy i drogi do osiągnięcia sukcesu finansowego były skrajnie odmienne, lecz które łączy wewnętrzna siła i energia potrzebna do osiągnięcia celu. To kobiety które nie zdobyły majątków dzięki małżeńskim koligacjom, lecz ciężką pracą w zdominowanym przez mężczyzn świecie businessu.

Straż Graniczna / Anna Gorczyca. - Warszawa : Muza - Sport i Turystyka, 2021.

Kilka lat temu spory sukces odniósł telewizyjny serial „Wataha”, poświęcony ciężkiej pracy bieszczadzkich pograniczników. Ale w połowie ubiegłego roku wydarzenia na granicy z Białorusią spowodowały że działania polskiej Straży Granicznej stały się codziennym tematem w mediach. Książka jest zbiorem reportaży autorstwa zdolnej polskiej dziennikarki Anny Gorczycy. Dzięki licznym wywiadom z funkcjonariuszami SG możemy bliżej prześledzić trudną i niebezpieczną pracę ludzi dbających o nasze bezpieczeństwo.

Biała ciemność / David Grann ; przeł. Dominika Cieśla-Szymańska. - Warszawa : W.A.B., 2021.

David Grann opisuje w swej książce losy i przeżycia Henry’ego Worsleya. Ten wybitny polarnik, wojskowy i biograf innej znakomitości podróży transantarktycznych, sir Ernesta Shackletona postanowił po latach powtórzyć wyczyn znakomitego poprzednika i przemierzyć w poprzek Antarktydę, tym razem od Morza Rossa do Morza Wedella. Kilka lat później powtórzył to przemierzając szlak Amundsena. Jednak pasja zamieniła się w obsesję i trzecia próba Worsleya zakończyła się tragicznie – wydaje się że namiętność podróżnika przysłoniła rozsądek i miłość do najbliższych. Najwyższą cenę przyszło mu za to zapłacić.

 

Ostatni ludzie : wymyślanie końca świata / Maciej Jakubowiak. - Wołowiec : Wyd. Czarne, 2021.

Temat końca świata jest pewnie taj stary jak świat – ludzki oczywiście. Filozofowie jak Oswald Spengler widzieli go jako upadek cywilizacji zachodniej, autorzy powieści i filmów z epoki zimnej wojny grozili wojną jądrową ( The day after, Ostatni brzeg), autorzy science-fiction od H.G. Wellsa upatrywali końca w najeździe obcych cywilizacji. Obecne apokaliptyczne wizje pełne są zombie, załamania klimatu i pandemii. „Ostatni ludzie” Macieja Jakubiaka jest pewnego rodzaju kompendium gatunku  postapo, swego rodzaju przewodnikiem po kulturowych tekstach ( również grach komputerowych) przygotowującym nas do czasów ostatecznych niczym Apokalipsa św. Jana.

Rodziny himalaistów / Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin, Joanna Sokolińska. - W-wa : W.A.B., 2020.

Wspinaczka wysokogórska jest u nas dziedziną popularną i niezwykle, jak na kraj posiadający minimalny skrawek wysokich szczytów, cenioną. Równie mocną pozycję posiada literatura traktująca o tym zagadnieniu : w bibliotekach znajdziemy sporo biografii znanych himalaistów, opisów wypraw i wielkich tragedii związanych z tą niebezpieczną działalnością. Książka dwu polskich autorek odkrywa nam inną stronę zagadnienia : osoby narażające swe życie by spełnić marzenia i pasje często zostawiają w domach rodziców, małżonków, dzieci. To opowieść o obawach, rozpaczy, żalu i rozdzierających emocjach tych, których zostawiono w domu. Czy alpinistom wolno wystawiać na szwank uczucia najbliższych, zastawiać niejako ich szczęście dla własnego spełnienia? To trudne i ważkie pytanie…  

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68