Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

STYCZEŃ 2023 - POLECAMY

STYCZEŃ 2023 - POLECAMY

Ty pieronie! : biografia Franciszka Pieczki / Magda Jaros. - Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, 2022.

Biografia znakomitego aktora i cudownego człowieka, zmarłego niestety w ubiegłym roku. Pochodzący z pobliskiego Godowa, 100-procentowy Ślązak starszym widzom znany z legendarnej kreacji Gustlika Jelenia z „Czterech pancernych”, młodsi znają Jego kreacje w filmach Jana Jakuba Kolskiego. (Ten ostatni stworzył  nawet pojęcie „jednej pieczki” jako jednostki miary życzliwości i bezinteresowności).  Pieczka był jednak przede wszystkim aktorem teatralnym, niemal do końca życia występował na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie, od czasu do czasu pojawiając się w stronach rodzinnych. Książka jest zbiorem wspomnień znajomych, przyjaciół, współpracowników nt. relacji zawodowych i prywatnych, łączących ich z Panem Franciszkiem. Głównie zawodowych, bo aktor PIECZKołowicie chronił swą prywatność i rodzinę. To jedna z cech, które odróżniają prawdziwych ludzi sztuki od łatwo sprzedających prywatność celebrytów. Ilość tych drugich zatrważająco rośnie, a prawdziwi aktorzy odchodzą… Oby zostali w naszej pamięci, także dzięki takim książkom!

Moja żona nie tańczy / Tove Ditlefsen ; przekł. Iwona Zimnicka. - Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2022.

Od kilku co najmniej lat świat uczy się duńskiego pojęcia Hygge w psychologicznych poradnikach po tym, jak w pełni czerpać radość z życia.  Ta duńska sztuka osiągania szczęścia wydaje się stać trochę w sprzeczności z twórczością kilku najwybitniejszych postaci literatury i kultury duńskiej. Wystarczy wspomnieć baśnie Andersena(Dziewczynka z zapałkami) , utwory filozofa Sorena Kierkegaarda (Bojaźń i drżenie, Albo-albo), Karen Blixen (Pożegnanie z Afryką). Pisarka i feministka Tove Ditlevsen jest zaliczana do grupy najwybitniejszych postaci literatury duńskiej XX wieku. Echa jej trudnych doświadczeń życiowych w biednej, robotniczej rodzinie, chorób, kilku nieudanych małżeństw i związków, uzależnień od środków chemicznych możemy znaleźć w oszczędnych, intymnych utworach pisarki. Opisuje on życie rodzinne, relacje międzyludzkie, problemy wewnętrzne zwykłych ludzi jako pole nieustannej walki i przemocy. Skomplikowany świat ścierających się sił skutkuje starciem stron sporu. Pytanie tylko,, jak do tego brudnego, bezwzględnego środowiska ma się pogodna, radosna duńska sztuka osiągania  szczęścia : Hygge…

Gdzie jesteś, piękny świecie / Sally Rooney ; przeł. Jerzy Kozłowski. - Warszawa : Wydawnictwo W.A.B., 2022.

To trzecia powieść bardzo utalentowanej przedstawicielki pokolenia millenialsów. Jak w dotychczasowych książkach autorka przedstawia obraz sfrustrowanych, zagubionych, odczuwających osamotnienie i brak akceptacji przedstawicieli swojego pokolenia. Sally Rooney jest z racji wieku osobą doskonale ich rozumiejącą  i potrafiącą przedstawić ich spojrzenie na otaczający ich świat. A ten świat plastiku, tandety i kiczu, świat wszechogarniającego konsumpcjonizmu tylko wzmacnia w młodym pokoleniu poczucie zagubienia i pogoń za zrozumieniem rzeczywistości. Wielki talent pisarki pozwolił jej jednocześnie na umiejętne oddanie uczuć, emocji, pragnień rozgrywających się w głowach głównych bohaterów powieści. Książka na pewno interesująca i szczególnie aktualna dla młodego czytelnika, lub osoby chcącej poznać problemy drążące pokolenie, które weszło właśnie w świat dorosłych.

Las znikających gwiazd / Kristin Harmel ; przeł. Alina Jakubowska, Elżbieta Kulicka. Warszawa : Świat Książki, 2022.

Niezwykle intrygująca jest już sama fabuła najnowszej książki Kristin Harmel. To powieść historyczna, rozgrywająca się podczas II wojny światowej na terenach przedwojennej Rzeczpospolitej, zawierająca wątek żydowskiej partyzantki antyniemieckiej kierowanej przez Arona Bielskiego, postaci historycznej. Jednocześnie mamy do czynienia z postacią młodej dziewczyny, wychowywanej w lesie przez tajemniczą znachorkę, przypominającą szeptuchy z powieści B. Miszczak. Młoda Yona, czy też Inga nie zna swego pochodzenia, stopniowo dowiaduje się kim jest, jakie są jej korzenie, skąd wzięła się w nalibockiej puszczy. Stopniowo odkrywa swą tożsamość, stawia czoła przeciwnościom losu, rozwija swój charakter i ujawnia najlepsze cechy człowieczeństwa, współczucie, empatię i chęć pomocy.   Książka wydaje się fantastyczną fabułą wymyśloną przez bujną wyobraźnię autorki, tym ciekawsza wydaje się informacja na okładce, że zainspirowana jest prawdziwą historią z czasów II wojny światowej.

Silverview / John le Carre ; przeł. Jan Rybickki. - Katowice : Wydawnictwo Sonia Draga, 2022.

Wydawało się że wydana niedługo po śmierci Johna le Carre powieść „Agent w terenie” będzie ostatnim popisem kunsztu pisarskiego, ironii i wyrafinowanego poczucia humoru tego mistrza powieści szpiegowskiej. Jednak kilkanaście miesięcy później jeden z synów Le Carre przypadkowo (?) znalazł w szufladach pisarza gotową, nową powieść „Silverview”. Książka niemal natychmiast została wydana i również natychmiast stała się bestsellerem wielu list światowych, w tym „The New York Timesa”. Główny bohater odchodzi z londyńskiego City zaszywając się na cichej, spokojnej prowincji w miasteczku Silverview. Jego spokój zakłóca jednak polski emigrant Edward, który wie nadspodziewanie wiele o rodzinnej i zawodowej przeszłości Juliana Lawndsleya. Jednocześnie to miasteczko staje się miejscem operacji brytyjskiego wywiadu, zaalarmowanego informacją o przecieku bardzo ważnych informacji . Ostatnia (czyżby, może w szufladach coś jeszcze się znajdzie…) książka Johna le Carre dowodzi, że to był prawdziwy mistrz dowcipnych dialogów, zawiłych intryg i zaskakujących zwrotów akcji. Długo będziemy czekali na następcę tego artysty szpiegowskiej powieści.

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68