Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

Świąteczny nadszedł czas...

Świąteczny nadszedł czas...

Czym byłoby Boże Narodzenie bez pięknie przystrojonej choinki? Trudno to sobie wyobrazić. To symbol znany każdemu. W tym okresie choinkę sztuczną, żywą, małą, dużą, na pieńku,           w doniczce znajdziemy w każdym domostwie – no prawie. Zwyczaj jej ubierania narodził się w Niemczech.

Tradycyjnymi barwami Bożego Narodzenia są trzy kolory: zielony (symbol życia i odrodzenia), czerwony (nawiązanie do krwi Jezusa Chrystusa) i złoty (symbol światła i dobrobytu).

Nieodłącznym elementem wiążącym się z okresem przedświątecznym są piosenki. Jednym z  najpopularniejszych utworów jest ”Last Christmas” zespołu Wham! Piosenka została nagrana       w 1984 roku i stała się jednym z największych świątecznych hitów.

 „Jingle Bells” zostało napisane w 1857 roku  roku przez Jamesa Lorda Pierponta na Święto Dziękczynienia, nie na Boże Narodzenie.

Chyba każdy z nas choć raz w życiu zanucił kolędę "Cicha noc", która znana jest na całym świecie. Dotychczas przetłumaczono ją na ponad 300 różnych języków i dialektów.

Prawdziwy Święty Mikołaj był biskupem, jego postać w popkulturze pojawiła się dopiero w 1823 roku w wierszu Clementa Moore’a „Wizyta Świętego Mikołaja”. Wizerunek jaki dobrze znamy -  brodatego pana w czerwonym stroju zawdzięczamy reklamie Coca-Coli z 1931 roku.

Prezenty roznosi nie kto inny, jak Święty Mikołaj. W zależności od regionu jest on nazywany inaczej. W Poznaniu radość niesie Gwiazdor, na Śląsku Dzieciatko a w innych regionach Polski   Dziadek Mróz.

Prezenty w skarpetkach to tradycja kultywowana przez wieki w licznych krajach Europy. W XII-wiecznej Francji siostry zakonne odwiedzały biednych, ofiarowując im skarpety pełne orzechów i owoców – głównie mandarynek, które w pewnych krajach stanowią ważny symbol Bożego Narodzenia.

W okresie Bożego Narodzenia powstają szopki. Pierwsza znana szopka została stworzona w 1224 roku przez świętego Franciszka z Asyżu. Przy jej użyciu Franciszek chciał wyjaśnić wiernym na czym polega cud Bożego Narodzenia.

Miłego, spokojnego świętowania!

 

   

   

 

   

 

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68