TRÓJSMAK LITERACKI

TRÓSJMAK LITERACKI to projekt, który zakłada zorganizowanie przestrzeni do przeprowadzenia wydarzeń on-line promujących 3 główne rodzaje literackie. Wszystkie działania kierowane będą do młodzieży i dorosłych. Poprzez spotkania autorskie z poetą i prozaikami, prezentacje literackie oraz inscenizację dramatu stworzymy wartościowy model animacji czytelnictwa w środowisku lokalnym, formując przy tym miejscową strefę kulturalną. W ramach projektu planujemy również modernizację strony www Biblioteki.

Ze względu na panującą epidemię koronawirusa SARS-CoV-2, wydarzenia organizowane przez Bibliotekę nie mogą zostać zrealizowane w tradycyjnej formie, dlatego, by umożliwić czytelnikom kontakt z literaturą, proponujemy udział w spotkaniach autorskich, inscenizacji i audycjach w przestrzeni wirtualnej. Wszystkie spotkania będą nagrywane i emitowane za pośrednictwem portalu społecznościowego wnioskodawcy i kanałów komunikacji internetowej. Celem projektu jest udowodnienie, że obcowanie z literaturą to idealne rozwiązanie, które pozwala przeżywać niesamowite przygody, odkrywać świat bez konieczności opuszczania domowego zacisza. Wszystkie działania dobrano w oparciu o obserwacje potrzeb środowiska lokalnego. Wirtualne wydarzenia angażują odbiorców projektu, stanowią również odpowiedź na ich oczekiwania literackie.

Projekt trwa od września do listopada 2020 r. W tym czasie zaplanowano następujące wydarzenia  realizowane w pełni on-line:

05.09 godz. 16:00  PRZESTRZEŃ DRAMATU – INSCENIZACJA „BALLADYNY” JULIUSZA SŁOWACKIEGO w ramach akcji Narodowe Czytanie. W role bohaterów dramatu wcielą się przedstawiciele instytucji miejskich oraz sami bibliotekarze. Inscenizacja osadzona zostanie we współczesnych realiach, gdzie losy bohaterów ostaną przedstawione w niekonwencjonalny sposób. Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wydarzenie ma promować literaturę polską i zachęcać do sięgania po klasyków.

09.09 godz. 18:00 PRZESTRZEŃ LIRYKI I EPIKIspotkanie z MARCINEM ŚWIETLICKIM I MARIUSZEM CZUBAJEM.

Wyjątkowa okazja do spotkania z dwoma wybitnymi osobowościami. Podczas spotkania pisarze opowiedzą o swoich najnowszych książkach „Ale o co ci chodzi?” – Marcin Świetlicki i „Około północy” – Mariusz Czubaj. Będą także rozmowy o muzyce w literaturze oraz literaturze w muzyce.

MARCIN ŚWIETLICKI – jeden z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych, wokalista, powieściopisarz. Autor 14 książek poetyckich oraz m.in. trylogii kryminalnej Laureat licznych nagród literackich, m.in. Nagrody Kościelskich, Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Wielkiego Kalibru. Założyciel zespołu Świetliki, występuje również z postyassową formacją Zgniłość.

MARIUSZ CZUBAJ – antropolog kultury, pisarz. Dwukrotny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści kryminalnej i sensacyjnej – za książki „21:37” w 2009 roku i „R.I.P.” w 2017 r. Gra na saksofonie altowym z zespołem muzycznym Zgniłość oraz Kornet Olemana.

15.10 godz. 18:00 SMAK OPOWIEŚCI – wirtualne spotkanie z MAĆKIEM BIELAWSKIM wokół książki „Doktor Bianko i inne opowiadania”.

Podczas spotkania autorskiego przyjrzymy się bliżej jednemu z gatunków epiki jakim jest opowiadanie. Żyjemy w świecie, w którym liczy się szybkość przekazu informacji, skrótowość, dlatego ta literacka forma świetnie wpisuje się w dzisiejszą rzeczywistość. Maciek Bianko tworzący mikropowieści, mikrohistorie, migawki ze zwykłego życia, wycinki codzienności, jest doskonałym przykładem odejścia od tradycyjnej formy opowiadania. Spotkanie wokół książki „Doktor Bianko” pozwoli wskazać na przemiany tego gatunku literackiego, na swoistą grę z konwencją. Oprócz literackiej teorii zastanowimy się również nad bohaterami prozy Bielawskiego, nad tym, czy zwyczajne życie jest dobrym materiałem na utwór literacki. Spotkanie ma zachęcić do literackiego rozsmakowania się w krótkich formach narracyjnych i zaprezentować twórczość Macka Bielawskiego.

PREZENTACJE LITERACKIE ONLINE – w ramach wydarzenia powstaną trzy filmy. Każdy odcinek będzie dotyczył jednego z trzech gatunków literackich: epiki, liryki i dramatu. Nagrania będą zrealizowane przez pracowników wnioskodawcy w formie interesującej wymiany zdań między dwoma osobami nt. danego gatunku literackiego. Podczas rozmowy zaprezentowane zostaną ciekawe tytuły zogniskowane wokół omawianego tematu.

MODERNIZACJA STRONY WWW BIBLIOTEKI – w ramach projektu planujemy odświeżenie layoutu strony www Miejskiej Biblioteki Publicznej według obecnie panujących standardów oraz dostosowanie funkcjonalności strony i szaty graficznej do zmieniających się wymogów i trendów. Chcemy iść z duchem czasu i pokazać użytkownikom i czytelnikom Biblioteki, że podążamy za

zmianami i stale uatrakcyjniamy naszą cyfrową ofertę. Na stronie pojawią się nowe funkcje jak np. wprowadzenie działu wydarzenia live z możliwością kategoryzowania, dodanie możliwości wydarzeń cyklicznych do kalendarza, integracja strony z komunikatorami Facebook Messenger. Zmodernizowana strona Biblioteki uatrakcyjni prezentowaną ofertę oraz przyciągnie nowych użytkowników, którzy coraz swobodniej poruszają się w nowych technologiach.

 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

 

KALENDARZ WYDARZEŃ

Październik 2020
Pn Wt Sr Cz Pi So Nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
NADCHODZĄCE WYDARZENIE:
2020-10-22
godz. 18:00
Czytać po naszymu - spotkanie z Grzegorzem Kulikiem

Biblioteka Główna
ul. Wielkopolska 1a
22.10.2020 r. godz. 18:00
Facebook @bibliotekajastrzebie

2020-10-27
godz. 11:00
OPOWIEŚĆ O PANU HADYNIE - wirtualne spotkanie z Andrzejem Żakiem

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci
27.10.2020 r. godz. 11:00
Facebook @bibliotekajastrzebie 

NAJNOWSZE FILMY
 

Narodowe Czytanie Online 2020 - „Balladyna” Juliusza Słowackiego

 

Spotkanie z Dominiką Słowik

 

Planszówkowe newsy - odcinek 4

 

Planszówkowe newsy - odcinek 3

 

Kreatywni na wakacje - Kot z czarnej plamy

 

Kreatywni na wakacje - Kropki na winylu

 

Kreatywni na wakacje - Odlewy z polskich ziół

 

Wakacyjne polecajki #9

 

Wakacyjne polecajki #8

 

Wakacyjne polecajki #7

Plan postępowań o udzielenie zamówień publicznych.
WIĘCEJ
Zapraszamy do
współtworzenia zasobów
Śląskiej Biblioteki Cyfrowej
Stowarzyszenie Przyjaciół MBP
Uniwersytet Trzeciego Wieku
WIĘCEJ

NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail:

Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysyłaniem informacji o wydarzeniach i nowościach dotyczących Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Podanie danych jest dobrowolne. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwość ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój.

BIBLIOGRAFIA MIASTA JASTRZĘBIE-ZDRÓJ

WIĘCEJ

Zapytaj bibliotekarza
Imię i nazwisko: E-mail: Twoje pytanie:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.

Propozycja zakupu
Imię i nazwisko: E-mail: W jakie, Twoim zdaniem, książki powinna zaopatrzyć się biblioteka:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.