Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

W czerwcu polecamy

W czerwcu polecamy

Katarzyna Nosowska

Jej książki, teksty piosenek, pomagają kobietom w kryzysie. Ale i ona ma czasem w życiu pod górę. Opowiada nam o wyjściu z kryzysu… na szczęście na prostą. Pięć lat temu przeżyła katastrofę – rozstała się z partnerem, nie miała pracy, została sama z kredytem i poczuciem winy, że nie daje rady. Dzisiaj mówi: jestem szczęśliwa, przynajmniej …przez trzy czwarte doby. Jest pewna, że tylko jednemu zawdzięcza poczucie spokoju: ogromnej pracy nad sobą. Katarzyna Nosowska nam o niej opowiada, dodając: Ale nie pytajcie mnie jak żyć. Każdy powinien być autorytetem sam dla siebie.

Moja teoria szczęścia / Katarzyna Nosowska ; rozmawiała: Agnieszka Litorowicz-Siegert. - „Twój Styl”, 2023, nr 6, s. 20-26

 

Raport, dlaczego Polki nie mają dzieci

Egoistyczne karierowiczki, skażone „genderem”, wolą się bawić, niż zmieniać pieluchy. Odpowiedzialnością za spadającą w Polsce dzietność obciąża się kobiety. Czy to naprawdę nasza wina? A jeśli decydujemy się nie mieć dzieci, bo nie możemy sobie na nie pozwolić? Bo nas nie stać? Bo mamy problem z płodnością? Albo nie mamy z kim tych dzieci mieć i dzielić się domowymi obowiązkami? Powodów jest więcej, również mniej oczywistych. Tylko wtedy, gdy szczerze odpowiemy na pytanie, dlaczego w kraju rodzi się mało dzieci, zyskamy szansę na zmianę sytuacji.

Znikające matki / Jagna Kaczanowska. - „Twój Styl”, 2023, nr 6, s. 60-66

 

Jamie Lee Curtis

Nie była dotąd fanką blichtru. I pewnie świeżo zdobyta statuetka Oscara niewiele w tej kwestii zmieni. Za tę właśnie nonszalancję pokochali ją widzowie na całym świecie. A kto jeszcze tego nie zrobił, nadal ma szansę, wystarczy wsłuchać się w to, co Jamie Lee Curtis mówi o życiu, show biznesie i o sobie.

Nazywam się Jamie, a ty? / Jamie Lee Curtis ; Anna Tatarska; rozmawiała Mariola Wiktor. - „Zwierciadło”, 2023, nr 6, s. 30-36

 

Intucja, Szósty Zmysł

Nie wiemy do końca, jak działa, czasami po prostu w ułamku sekundy czujemy, co należy zrobić albo jak się zachować. Może dlatego istnieje tyle mitów na temat intuicji. Psycholożka dr Matylda Gerber, która bada procesy podejmowania decyzji, odziera ją z ezoterycznej aury i podpowiada, w jaki sposób intuicję rozwijać i korzystać z jej ogromnego potencjału.

Szósty zmysł / Matylda Gerber ; rozmawiał Dariusz Janiszewski. - „Zwierciadło”, 2023, nr 6, s. 96-100

 

Wiosenny powiew energii

Wiosna to idealny moment na metamorfozę wnętrz. Zazwyczaj po kilku zimowych miesiącach odczuwamy potrzebę zmian, które urzeczywistniamy, chociażby przeprowadzając remont pomieszczeń. Wtedy też chętniej decydujemy się na wymianę dekoracji bądź innych elementów wyposażenia w domu.

Powrót wzorów i kolorów / Dominika Potocka. - „Living Room”, 2023,  nr 67, s. 24-28

 

Zakładamy dziecięcy ogródek

Kontakt z naturą pobudza rozwój dzieci, kształtuje u nich ciekawość i zachęca do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jednym ze sposobów na poznawanie świata przyrody będzie zaangażowanie pociechy w uprawę warzyw, owoców i roślin domowych. Wiosna jest najlepszym momentem, aby wokół domu, na tarasie, balkonie, a nawet parapecie zaaranżować przestrzeń pod mały, dziecięcy ogródek.

Poznając świat natury : zakładamy dziecięcy ogródek  / Dominika Potocka. - „Living Room”, 2023, nr 67, s. 90-94

 

Mowa ciała

80 % informacji o ludziach czerpiemy nie z ich słów, lecz z zachowania i gestów. To one właśnie zdradzają nasze prawdziwe intencje i nastawienie – jeśli umiemy je zaobserwować i odczytać. Ten światowy bestseller na temat mowy ciała jest drugim, znacznie wzbogaconym wydaniem pierwszej książki A. Pease’a pod takim samym tytułem. Tym razem autorzy analizują poszczególne elementy niewerbalnej komunikacji i całe grupy gestów, korzystając z najnowszych badań i ustaleń w dziedzinie biologii ewolucyjnej, psychologii i medycyny z jej nowoczesnymi technikami obrazowania mózgu. W charakterystyczny dla siebie humorystyczny sposób dzielą się z nami poważnymi strategiami odczytywania sygnałów mowy ciała i ich świadomego wykorzystywania w rozmaitych okolicznościach.

Mowa ciała / Allan i Barbara Pease. - Poznań : Dom Wydawniczy Rebis Sp. z o.o., 2007

 

Pieniądze w twojej głowie

O czym najtrudniej nam rozmawiać? O pieniądzach. Wstydzimy się przyznać, ile zarabiamy, czujemy się niezręcznie, upominając się o zwrot pożyczki czy dyskutując z mężem o finansach w związku. Dlaczego? Bo przypisujemy pieniądzom symboliczne znaczenia, uważa prof. Agata Gąsiorowska z Uniwersytetu SWPS, autorka książki Psychologiczne znaczenie pieniędzy. Co zrobić, by stały się one tematem nietoksycznym?

Finanse na kozetce / Agata Gąsiorowska ; rozmawiała Jagna Kaczanowska. - „Twój Styl”, 2023, nr 6, s. 72-75

 

Na letnisku

Czerwiec, pierwsze upalne dni, na stole, ale najczęściej w ogrodzie, na tarasie czy na trawie lekkie sałatki, ciasta, desery z sezonowymi owocami. U nas w innym wydaniu: z kwiatami jadalnymi, pachnącymi ziołami i artystycznie podane. Zaprasza Viola Grzelka, fotografka kulinarna i malarka, autorka bloga i książek mamucie Przysmaki.

Na letnisku / rozmawiała: Grażyna Morek. - „Twój Styl”, 2023, nr.6, s. 120-127

 

Ostatnie rozlewisko

Bagna, podmokłe łąki, płytka woda to raj dla ptaków, ze względu na ingerencję człowieka i zmiany klimatyczne takich miejsc jest w Polsce coraz mniej. Kluczowe stało się jedno, w dolnym odcinku Odry. Aniołem stróżem tego ptasiego azylu jest fotograf i przyrodnik Piotr Chara. Walczy o założenie tu rezerwatu, by migrujące ptaki mogły się bezpiecznie zatrzymać w swojej corocznej podróży.

Ostatnie rozlewisko / Piotr Chara ; rozmawiała Agata Rucińska. - „Zwierciadło”, 2023, nr 6, s. 112-118

 

W stronę zachodzącego słońca

Dżinsowa garderoba, kowbojskie buty i kapelusze, skórzane dodatki, rzemieślnicze detale…w tym sezonie tradycyjna moda amerykańska wkracza nie tylko na wybiegi, lecz także na ulice Paryża, Mediolanu czy Kopenhagi. Dzięki swej wygodzie i funkcjonalności zabawi tam co najmniej do jesieni.

W stronę zachodzącego słońca / Gabriela Czerkiewicz. - „Zwierciadło”, 2023, nr 6, s. 172-176

 

Urok ponadczasowych detali

Klasyka zawsze się obroni. Typowa dla niej elegancja ora wyrafinowane piękno są ponadczasowe i nieprzemijające. Za pomocą dodatków w klasycznym stylu można dodać wnętrzom prestiżowego charakteru. Udekorowana nimi przestrzeń staje się nie tylko szykowna, bardzo nastrojowa, ale także nieprzeciętnie komfortowa.

Urok ponadczasowych detali : dodatki do wnętrz w klasycznym stylu / Łucja Lewandowska. - „Living Room”, 2023, nr 67, s. 44-46

 

Ornitologia kryminalna

„Świat dzikich ptaków długo pozostawał poza głównym nurtem zainteresowań kryminologów, co potwierdza dość skromna literatura na ten temat. Nie ulega zatem wątpliwości, że książka prof. Wiesława Pływaczewskiego pt. „ornitologia kryminalna” stanowi godną pochwały próbę odrobienia tych zaległości.” Książka jest pierwszym naukowym spojrzeniem na problematykę ochrony środowiska przyrodniczego w zakresie ornitologii kryminalnej. Autor omawia w niej kryminologiczne, prawnokarne i administracyjnoprawne zagadnienia związane z ornitologią kryminalną. W szczególności diagnozuje przyczyny, przejawy i przeciwdziałanie patologiom związanym z przedmiotową tematyką. Publikacja skierowana jest nie tylko do środowiska naukowego lecz również do wszystkich osób zainteresowanych tematyką ochrony środowiska naturalnego. Monografia niniejsza stanowić może cenny materiał dydaktyczny do prowadzenia zajęć akademickich na kierunkach: Prawo, Administracja, Bezpieczeństwo wewnętrzne, Kryminologia. Książka adresowana jest również do osób zajmujących się stosowaniem prawa, przede wszystkim do funkcjonariuszy organów ścigania. Jednocześnie jest głosem w dyskusji naukowej nad problemami przestępczości skierowanej przeciwko środowisku.

Ornitologia kryminalna / Wiesław Pływaczewski. - Warszawa : Difin SA, copyright 2019

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68