Szczęśliwy mózg
W toku ewolucji ludzki mózg rozwinął się w taki sposób, by szybko się uczyć i wyciągać wnioski ze złych doświadczeń. Doktor nauk biologicznych – Joanna Podgórska przekonuje, że odpowiednia dieta, nastawienie, sen, aktywność fizyczna i ekspozycja na światło, składają się na dobrą kondycję mózgu i jego odporność. Możemy „zaprogramować” swój mózg tak, aby działał inaczej, gdyż zmienia się on w zależności od tego, na czym się koncentrujemy. Warto o tym pamiętać, szczególnie teraz kiedy dni stają się coraz krótsze, a rzeczywistość nie napawa nas wielkim optymizmem. O tym jak przeprogramować nasz mózg na szczęście i co oznacza chłonięcie dobra rozmawia Dariusz Janiszewski z Joanną Podgórską w grudniowym „Zwierciadle”
Szczęśliwy mózg / Joanna Podgórska, rozm. Dariusz Janiszewski. - „Zwierciadło”, 2022, nr 12, s. 96-100
Temat miesiąca – Samotność dobra i zła. Nie jesteś SAM(A)
Jednej rzeczy możemy być pewni: jeśli czujemy się samotni, nie jesteśmy w tym uczuciu osamotnieni. Warto zaryzykować i wyjść do ludzi, zamiast zatapiać się w swoim smutku. Nie z każdym trzeba się zaprzyjaźniać, nie każdy da się polubić, ale próbować zawsze warto. Samotność dotyka wszystkich ludzi bez względu na pochodzenie, wiek, status ekonomiczny, edukacyjny lub społeczny. I chociaż trudno uwierzyć nam w to, że w tak dobrze połączonym komunikacyjnie świecie ludzie wciąż czują się samotni, to właśnie tak jest. Samotność może być spowodowana bolesnymi doświadczeniami z przeszłości, może być wyborem, ale może też mieć poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego. Dlaczego w Japonii czterokrotnie wzrosła liczba przestępstw popełnianych przez ludzi po 65 roku życia, i które pokolenie czuje się najbardziej samotne? O tym w grudniowym „Zwierciadle”
Nie jesteś SAM(A) / Joanna Olekszyk. - „Zwierciadło”, 2022, nr 12, s. 52-57
Dary serca
Im więcej dajesz, tym większym się stajesz… Ludzie hojni mają większy udział w rozwoju ludzkości niż egoiści. Ale w szczodrości nie należy zapominać o sobie i traktować jej instrumentalnie. „Bo to może niszczyć nas i relacje” – mówi dr Olga Białobrzeska, psycholożka społeczna, która bada wpływ różnych form życzliwości na psychiczny dobrostan. Hojni bywamy na różne sposoby. Dać można coś materialnego, ale też uwagę, czas, uczucia, czy uśmiech… W Grudniowym „Twoim Stylu” na temat szczodrości i emocji z dr Olgą Białobrzeską rozmawiała Dota Szymborska.
Dając NIE TRACISZ / Olga Białobrzeska, rozm. Dota Szymborska. - „Twój Styl”, 2022, nr 12, s. 164-167
MIÓD dla Ciała i Ducha
Trudno powiedzieć, kto jako pierwszy odkrył miód, gdyż nie ma na to jednoznacznych dowodów. Wiemy jednak, że pszczoły funkcjonowały na świecie już na długo przed tym, gdy na Ziemi pojawił się współczesny człowiek. Starożytni Egipcjanie używali miodu do balsamowania zwłok, a Kleopatra wykorzystywała go do swoich zabiegów kosmetycznych. Ten słodki pszczeli produkt był od zawsze ceniony za swoje walory smakowe i wizualne, a także stosowany jako lek na wszelkie dolegliwości w medycynie ludowej i alternatywnej. Znajduje również zastosowanie nie tylko w kuchni i leczeniu przeziębień, lecz także w kosmetyce. Z jednej strony przejawia właściwości uspokajające, a z drugiej – przeciwdepresyjne i podwyższające aktywność psychiczną. Na przestrzeni lat odkrywano coraz więcej sposobów na jego wykorzystanie. O apiterapi więcej można przeczytać w kąciku Uroda i Spa w grudniowym „Zwierciadle”
MIÓD dla Ciała i Ducha / Agata Rucińska. - „Zwierciadło”, 2022, nr 12, s. 224-226
Powrót do korzeni
Z miłości do pierników cukierniczka Iga Sarzyńska-Komorowska przeprowadziła się do Torunia. Cukiernicza historia jej rodziny zaczęła się w Lublinie, gdzie jej pradziadek otworzył przy Rynku Starego Miasta pierwszą piekarnię. W Grudniowym „Twoim Stylu” o sensie i pięknie dobrego rzemiosła opowiada twórczyni piernikowych jadalnych dzieł sztuki
Powrót do korzeni / Grażyna Saniuk. - „Twój Styl”, 2022, nr 12, s. 190-195
Podarunek z uczuć
Dając prezent kieruj się empatią nie ceną. Pięknie opakowane, ozdobione kokardami ładnie wyglądają pod choinką. Czasem wydajemy na nie dużo i cieszą, ale radość jest krótka. Te święta w wielu domach będą skromne, jednak warto pamiętać, że radość z prezentów może być większa niż zwykle. Wszystko to zależy od naszej empatii, bo są takie prezenty, których nie kupisz za żadne pieniądze, ale możesz je sama wymyślić i sprawić bliskim radość. O pomysłach na prezenty od serca przeczytamy w grudniowym „Twoim Stylu”
Podarunek z uczuć / Jagna Kaczanowska. - „Twój Styl”, 2022, nr 12, s. 150-154
Opowieści wigilijne
Cztery niezwykłe kobiety opowiadają o wigilijnych lekcjach życia. Przeżyły święta tak szczególne, że pamiętają je do dziś. Na cztery niezwykłe historie zapraszamy do grudniowego „Twojego Stylu”
Wigilijna lekcja życia / zebrała Beata Biały, ilustracje Marianna Sztyma. - „Twój Styl”, 2022, nr 12, s. 56-64
44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a
32 471 76 97 ; 32 471 67 68