Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

W grudniu polecamy

W grudniu polecamy

W grudniu polecamy artykuły z „Twojego Stylu” i „Zwierciadła”…

 

Umysł wyciszony, Natura karmi mózg

„Żyjemy w świecie przebodźcowanym. I sami sobie kolejnych bodźców dostarczamy. Jedziemy na piku dopaminowym, cały czas coś się dzieje, głód na dopaminę się zwiększa. A to przekłada się na stan naszego mózgu – mówi biolożka dr Asia Podgórska. Mózg zalany kortyzolem to równia pochyła do wszystkich zaburzeń. Reakcja na stres pojawia się na poziomie każdego układu organizmu. Jeśli nie zadbamy o redukcję bodźców, będzie słabo. Każda aktywność fizyczna wspiera mózg. A jeśli jest regularna, może odsuwać np.: progres choroby Alzheimera. Spacer nie zabiera nam czasu, tylko go daje. Realnie wydłuża życie. Często słyszymy: Idź na spacer, lepiej się poczujesz, ale odbieramy to jako truizm, nie bardzo wierzymy, natomiast jeśli zrozumiemy mechanizmy, to co się dzieje na poziomie komórki, przepływu krwi, limfy, tlenu, jest szansa, że zaczniemy wcielać te zasady w życie. ”

Natura karmi mózg / Asia Podgórska ; rozmawia Joanna Derda. - „Zwierciadło”, 2023, nr 12, s. 104-108

 

Niepłodność nie jest winą. Jest chorobą

„I tę chorobę można leczyć. Czasem okazuje się, że szanse na dziecko daje tylko procedura in vitro. Mamy jako społeczeństwo, coraz wyższą akceptację tej metody. To dobra wiadomość. Jednak ciągle nie mamy wystarczającej wiedzy ani o in vitro, ani o własnej płodności.”

Niepłodność nie jest winą. Jest chorobą / Joanna Derda. - „Zwierciadło”, 2023, nr 12, s. 256-259

 

Ks. Alfred Wierzbicki

„Warto mieć coś, w co umiemy wierzyć: Bóg, miłość, praca na rzecz innych- wybór należy do każdego z nas.”

O tym, w co wierzymy, dlaczego nie chcemy żyć w pustce, przed jakimi trudnymi wyborami stoimy i dlaczego tak chętnie pomagamy potrzebującym, opowiada ksiądz Alfred Wierzbicki, etyk, filozof, wykładowca.

Więcej światła / Alfred Wierzbicki ; rozmawiała Agnieszka Litorowicz-Siegert. - „Twój Styl’, 2023,  nr 12, s. 98-104

 

Wigilijny rozejm

Czas przedświąteczny i Święta Bożego Narodzenia pięknie wyglądają w reklamach. W naszej rzeczywistości bywa różnie, często mamy inne poglądy, podejście do samych świat, nierozwiązane konflikty i brak chęci do przebywania w swoim towarzystwie. Jak spędzić ten czas najmniej konfliktowo, podpowie psychoterapeutka Pani Sylwia Sitkowska.

Wigilijny rozejm / Sylwia Sitkowska  ; wysłuchała Jagna Kaczanowska. - „Twój Styl”, 2023, nr 12, s. 158-159

 

Królewska wieczerza

Święta coraz bliżej, w tym roku dowiemy się jak przygotować tradycyjne świąteczne przepisy i jak połączyć to z historią? W książce Uczta na Wawelu znajdziemy pięćdziesiąt przepisów na tradycyjne dania kuchni polskiej, które mogą zagościć na naszych stołach.  Dominują w niej imbir, szafran, kardamon i cynamon. Po garść inspiracji z tejże pozycji książkowej zapraszamy do artykułu.

Królewska wieczerza / przepisy i zdjęcia Uczta na Wawelu, książka nie tylko kulinarna autorstwa Bartka Kieżuna. - „Twój Styl”, 2023, nr 12, s.198-205

 

Młodzi w społeczeństwie konsumpcyjnym

„Wiedza, opinie i oczekiwania młodego pokolenia wobec konsumpcji i jego zachowania konsumenckie.

Monografia stanowi zwieńczenie długofalowego procesu badawczego, realizowanego przez autorkę, nad modą i jej funkcjonowaniem we współczesnym społeczeństwie polskim. W opracowaniu zaprezentowano i omówiono najważniejsze koncepcje, teorie, definicje związane z modą, pozwalające na prześledzenie zmian związanych z rozszerzeniem definiowania mody poprzez kontekst konsumencki, a nie tylko strukturalny. Wyniki badań świadczą o tym, że moda często stanowi zasadniczy aspekt życia, w wielu przypadkach można nawet mówić o jej dominującej roli i podporządkowywaniu jej różnych sytuacji życia codziennego. Niekiedy podążanie za trendami stanowi „być albo nie być” w grupie (pełnione funkcje zawodowe, towarzyskie). Moda może być także rozumiana i postrzegana w kategorii komunikatu odnoszącego się do statusu społecznego i materialnego, a także kreowania swojej tożsamości oraz wywierania wrażenia poprzez ubiór na innych.”

Młodzi w społeczeństwie konsumpcyjnym / Joanna Wardzała. – Wrocław : Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, cop. 2019

 

Moje niepokoje

„Jesteśmy wymagające, rozwijamy się, wiemy, czego chcemy. I ta wyższa świadomość nasila nasze lęki. Boleśnie zdajemy sobie bowiem sprawę, że łatwo nie będzie. Zamartwiamy się dosłownie o wszystko: o dzieci, bliskich, przyszłość kraju, planety, panicznie boimy się utraty zdrowia, pracy, lęki coraz bardziej nas przytłaczają, ale staramy się ich nie ujawniać. Bo od nas kobiet wymaga się – i same wymagamy od siebie – siły, zaradności, odwagi. To groźna pułapka.

Moje niepokoje / Alina Gutek. - „Zwierciadło”, 2023, nr 12, s. 56-64

 

Katarzyna Puzyńska, Dziewczyna z tatuażami

„Pisanie to samotnicza praca, ale jednocześnie książkom zawdzięczam dużo niezwykłych relacji… Stworzona przez nią saga o Lipowie ma już 15 tomów i od lat nie znika z czołówki Bestsellerów. Co roku w Pokrzydowie, które jest pierwowzorem fikcyjnej miejscowości, odbywają się zloty fanów, niedawno powstał nawet o niej serial”.

Dziewczyna z tatuażami / Katarzyna Puzyńska ; rozmawia: Iza Nowakowska-Teofilak. - „Zwierciadło”, 2023, nr 12, s. 66-72

 

Izabela Kuna

„W wir życia i przyjemności rzuciła się po trzydziestce, po rozwodzie. Zaczęła robić to, na co ma ochotę. Izabela Kuna, aktorka, nauczycielka sztuki, pisarka. Artystyczna dusza. Do trzydziestki uważała, że nie jest wystarczająco dobra. Jako kobieta, aktorka, matka długo była swoim najsurowszym krytykiem, choć dawała z siebie wszystko. Pracowała na trzech etatach i samotnie wychowywała córkę.”

Co 20 letnia Iza powiedziałaby sobie, gdyby mogła cofnąć czas? Tego dowiemy się  wywiadu.

Zagrałam VA BANQUE / Izabela Kuna ; rozmawiała: Beata Nowicka. - „Twój Styl”, 2023, nr 12, s. 46-54

 

Jak pomagać mądrze

Lądujemy w okresie wzmożonych zbiórek i wsparcia dla potrzebujących. Gorący czas przedświąteczny jest momentem, kiedy potrzebujących przybywa.  W najnowszym raporcie, przeczytamy jak wspierać mądrze, skutecznie i przemyślanie. Co zrobić, żeby omijać oszustów a nasze wsparcie trafiało do tych naprawdę potrzebujących. Przede wszystkim potrzebna jest zasada ograniczonego zaufania i  kontrola zbiórek.

Serce i rozum / Agnieszka Litorowicz-Siegert. - „Twój Styl”, 2023, nr 12, s. 106-112

 

Wielka Iluminacja

„Dziełem sztuki użytkowej jest tu każde krzesło czy świecznik. Dom muzealny Ornak to jedna z nielicznych Witkiewiczowskich willi, w których przez 120 lat niewiele się zmieniło i od początku pozostaje w rękach jednej rodziny”.

Zakopane a w nim Ornak – to dom w całości oryginalny. Pełen pamiątek i przedmiotów – świadków historii. Ten dom – jego stare ściany z drewnianych płazów, rzeźbione meble, piękne lampy i przedmioty są autentycznymi świadkami historii. Ornak został zbudowany w 1902 roku przez jednego z twórców Tatrzańskiego Parku Narodowego, prof. Stanisława Sokołowskiego. Dom wykonany jest w całości z drewna. Jego architektura stanowi klasyczny przykład stylu witkiewiczowskiego (zwanego też zakopiańskim). Od czasu swego powstania znajduje się w rękach jednej rodziny.

O tym jak powstał i czy można w nim usłyszeć duchy przodków dowiemy się z artykułu Grażyny Saniuk.

Wielka Iluminacja / Grażyna Saniuk. - „Twój Styl”, 2023, nr 12, s. 182-189

 

Historia pracy. Nowe dzieje ludzkości

„Na świecie pracują miliardy ludzi. Fizycznie, umysłowo, po pięć, osiem, czasem nawet kilkanaście godzin na dobę. Robimy kariery albo tylko chodzimy do pracy, spełniamy się albo wypalamy. Ale jak to się stało, że z łowców-zbieraczy przekwalifikowaliśmy się na project managerów?

Jan Lucassen, holenderski historyk, postanowił prześledzić ten proces. Efekt? Monumentalna, wielowarstwowa, przełomowa historia nie tylko pracy, lecz także człowieka jako istoty pracującej. Autor cofa się o tysiące lat i zagląda w najróżniejsze zakątki świata: od doliny Jordanu po Dolinę Krzemową. Obserwuje, jak praca umożliwiała postęp społeczeństw, a rozwijające się społeczności wymyślały innowacyjne zawody. Jego bohaterami są myśliwi, chłopi, kapłanki, niewolnicy, fabrykanci, szwaczki, kupcy, związkowcy i przedsiębiorczynie.

No więc: pracujemy, żeby żyć, czy żyjemy, żeby pracować?”

Historia pracy. Nowe dzieje ludzkości / Jan Lucas. - Kraków : Znak Horyzont, 2023

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68