Prognozy dla Planety
Jeszcze niedawno mieliśmy poczucie, że świat się rozwija, że zmierzamy w dobrą stronę, że to co przed nami, będzie lepsze od tego, co za nami. Uważaliśmy, że dzieci będą żyły w lepszym świecie niż rodzice – mówi filozof Tomasz Stawiszyński. Dziś po tej spokojnej pewności niewiele zostało. Żyjemy w czasach chaosu. Jak w nich nie zwariować?
Skrajne nastroje. Lęki. Hejt. Teorie spiskowe. To czynniki pogłębiające chaos. Rozwijają się bujnie na glebie będącej z jednej strony genialna zdobyczą naszych czasów, z drugiej – przekleństwem. Mowa o Internecie, a przede wszystkim o mediach społecznościowych, które pozwalają nam żyć w bańce doskonale szczelnej i można by rzec idealnej. Wśród młodszego pokolenia na liście lęków numerem jeden są zmiany klimatu. Niektórzy wieszczą zagładę planety w niedalekiej przyszłości. Inni podchodzą do tematu spokojniej, ale wizja katastrofy ekologicznej pozostaje. W efekcie żyjemy w ciągłym niepokoju. Chińczycy uważają, że świat dąży do chaosu. My ten chaos codziennie powstrzymujemy sprzątnięciem domu, dobrymi uczynkami. Jeżeli przestaniemy działać, świat się rozpadnie
Tekst Joanny Derdy w kwietniowym „Zwierciadle”.
Prognozy dla Planety / Joanna Derda. - „Zwierciadło”, nr 4, s. 50-55
Wiele twarzy Wetiweru
Zacznę od anegdoty, którą kiedyś na łamach jednego czasopisma opowiedział pewien wiekowy mężczyzna i ona bardzo mnie rozbawiła:
Latem syn znajomego, Anders, skończył 13 lat. Jest stylowym dzieciakiem – lubi przeszukiwać szafę zmarłego dziadka w poszukiwaniu krawatów i okularów przeciwsłonecznych, a powstałe w ten sposób selfie wysyłać mamie. Lubi też towarzystwo kobiet w średnim wieku, dlatego poprosił o zorganizowanie przyjęcia urodzinowego u mnie w domu. Był pod wrażeniem mojej kolekcji perfum. Zasugerowałem, żeby spróbował zapach pewnej marki, która w nazwie ma Wetiver. Anders nie ma dużego doświadczenia z perfumami.
Powąchał wetywerię i powiedział podejrzliwie: Pachnie hipisami.
NIE! – Powiedziałem mu: Pachnie jak francuscy dyrektorzy.
Skinął głową. Prawidłowo. Jakbyś wąchał ich wiele.
Taki jest właśnie wetiwer. Może być intensywny, dymny i zmysłowy lub świetlisty, niemal cytrusowy, jak w klasycznych wodach kolońskich. W aromaterapii uważa się, że to dobry zapach na okres niepokoju i stresu ponieważ uziemia emocjonalnie.
Wytiwer czy wetiweria? W języku polskim za poprawną uznaje się nazwę botaniczną wetyweria pachnąca, jest to wysoka, pochodząca z Indii, tropikalna wonna trawa. Na Haiti np. stosuje się wetiwerię jako afrodyzjak. Kobiety pija napar, który sprawia, że ich skóra pięknie pachnie.
Wiele twarzy Wetiweru / Agata Rucińska. - „Zwierciadło”, nr 4, s. 194
Wielka mała gwiazda
Wychowała ją babcia, właścicielka domu publicznego w Bernay. Edith spędziła w nim dzieciństwo. Zaczynała, śpiewając za centyma przechodniom na placu Pigalle. Wielki głos i trochę szczęścia sprawiły, że stała się ikoną francuskiej piosenki. Zarabiała i traciła krocie. Drobna, władcza, spragniona miłości. Edith Piaf lubiła zmyślać historie o swoim życiu. A jak była prawda o nim? Na wspaniały artykuł o kobiecie z historią, a taką niewątpliwie była Edith Piaf, zapraszamy do kwietniowego „Twojego Stylu”.
Wielka mała gwiazda / Katarzyna Droga. - „Twój Styl”, nr 4, s. 106-112
Z oceanu i mgły
Krajobrazy na Wyspach Owczych zapierają dech. A mieszkańcy mimo trudnej aury są pogodni i życzliwi.
Zabierz okulary przeciwsłoneczne i krem do opalania – to ulubiony żart miejscowych. Bo aura jest tutaj kapryśna. Wynagradzają ją filmowe krajobrazy i dobra energia ludzi. O zauroczeniu archipelagiem, który przyciąga tych, którzy byli już wszędzie, opowiada Polka, mieszkająca tu od 17 lat.
Wspaniała podróż po Wyspach Owczych w kwietniowym „Twoim Stylu”.
Z oceanu i mgły / Grażyna Saniuk. - „Twój Styl”, nr 4, s. 160-165
Biblioteki. Krucha historia
Doskonała lektura dla miłośników książek – fascynująca opowieść o historii bibliotek i ludzi, którzy je tworzyli, od starożytności po erę cyfrową. Znane na całym świecie, zazdrośnie strzeżone przez prywatnych kolekcjonerów budowane przez stulecia i niszczone w jeden dzień, wyposażone w pulpity i twarde ławki lub wygodne pufy, zdobione freskami mistrzów albo rysunkami dzieci – bogata i zaskakująca historia bibliotek obfituje w nieoczekiwane zdarzenia. Dwaj historycy przedstawiają w swej książce antykwariuszy i filantropów, którzy tworzyli wspaniałe księgozbiory, opowiadają o narodzinach i zmierzchu gustów literackich, odsłaniają tajemnicę zbrodni popełnionych w pogoni za rzadkimi manuskryptami. Poprzez swoje opowieści pokazują, że chociaż same księgozbiory są niezwykle kruche i mogą popaść w ruinę w ciągu zaledwie kilku dekad, idea biblioteki okazała się nadzwyczaj trwała i odporna na podmuchy wichru dziejów, a każde pokolenie tworzy tę instytucję od nowa.
Biblioteki. Krucha historia jest lektura obowiązkową dla miłośników książek, kolekcjonerów i wszystkich tych, którzy choć raz z rozkoszą zagubili się pomiędzy regałami.
Biblioteki. Krucha historia / Andrew Pettegree, Arthur der Weduwen. - Sopot : Wydawnictwo Smak Słowa, copyright 2022
Moja droga jest zawiła, ale moja
Dotarła do półfinału Australian Open, jednego z najważniejszych turniejów tenisowych na świecie. Nikt się tego nie spodziewał. Bo tenisistkom w jej wieku wróży się raczej koniec kariery niż spektakularne sukcesy. Skąd Magda Linette czerpię siłę i motywację? Zapraszamy do rozmowy.
Moja droga jest zawiła, ale moja / rozmawia Alina Gutek. - „Zwierciadło”, nr 4, s. 78-82
Co z tym śniadaniem?
Opinia, że to najważniejszy posiłek dnia, trzyma się mocno. Ale niektórzy dietetycy nie potępiają wcale tych, którzy za śniadaniem nie przepadają. To jeść czy nie jeść? Odpowiedź brzmi: to zależy.
Pewnie każdy, albo prawie każdy, zna tę maksymę: Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, kolacje oddaj wrogowi.
Badania naukowców pokazały, że osoby opuszczające śniadania zjadają potem 40 % więcej słodyczy, 45 % mniej warzyw i 30 % mniej owoców. A ryzyko otyłości w ich przypadku jest czterokrotnie większe! Jeśli na początku dnia dostarczysz sobie porcję substancji odżywczych, lepiej poradzisz sobie z napięciem i stresem. Jedzenie śniadań rozgrzewa organizm. Ale podstawą jest obserwacja samego siebie. Modny jest dziś tak zwany post przerywany, czyli jemy tylko przez kilka godzin w ciągu dnia, a przez resztę czasu pościmy. Długość okna żywieniowego jest zależna od naszego wieku, ale to też trzeba odnieść indywidualnie. Prawdą jest, że w ciągu doby musimy robić przerwę od jedzenia, ważne by dbać o nocny post ponieważ wtedy organizm wchodzi w procesy regeneracyjne, podnosi się metabolizm, wydziela hormon wzrostu oraz stabilizuje insulina. Najważniejsza w posiłkach jest ich regularność. Po więcej ciekawych informacji zapraszamy do artykułu.
Co z tym śniadaniem? / Joanna Derda. - „Zwierciadło”, nr 4, s. 204-207
Psiejsko czarodziejsko
By jak najdłużej cieszyć się energią ukochanego zwierzaka, trzeba wiedzieć, jak o niego dbać. Towarzystwo psa odejmuje lat. Starsi opiekunowie tych zwierząt czują się o dekadę młodsi. Jeśli masz psa, od ciebie zależy jego długie życie w dobrym zdrowiu. Ale zwierzak nie człowiek, więc skąd mamy wiedzieć, co mu sprzyja, a co szkodzi? Jak mądrze dbać o swojego przyjaciela? Co go stresuje i jaki wpływ na niego maja nasze emocje, o tym dowiemy się z kwietniowego „Twojego Stylu”.
Psiejsko czarodziejsko / rozmawiała Małgorzata Nawrocka-Wudarczyk. - „Twój Styl”, nr 4, s. 190-192
Szafa na detoksie
Eksperci radzą, jak chronić się przed szkodliwą chemią w ubraniach. Barwniki stosowane do farbowania tkanin mogą uczulać. Środki chroniące ubrania przed wilgocią – podrażniać skórę, ale też powodować zaburzenia hormonalne. Na co uważać podczas zakupów i których elementów garderoby lepiej się pozbyć. Radzą eksperci.
Szafa na detoksie / Katarzyna Koper. - „Twój Styl’, nr 4, s. 194-196
Reklama. Aspekty prawne. Nowe wyzwania
Niewątpliwie reklama jest wpisana w wolny rynek, w którym kluczową rolę odgrywa konkurencja. Aby osiągnąć sukces, firma działająca na rynku konkurencyjnym musi wykazać, że oferowane przez nią produkty i usługi mają właściwości, które konsument silnie z nią kojarzy, pozytywnie je ocenia i jest przekonany, iż nie znajdzie ich w takim samym stopniu w produktach i usługach firm konkurencyjnych. Takie właściwości są elementami wyróżniającymi firmę od konkurencji i skuteczność ich oddziaływania na zachowanie klientów zależy od trafnie skonstruowanych komunikatów perswazyjnych.
Które z pierwszych reklam wywoływały w ludziach lęk, dlaczego ograniczenie cukru w pożywieniu niemowlęcia może pociągnąć za sobą nieobliczalne skutki i dlaczego staropanieństwo groziło kobietom, które nie używały płynu do płukania ust? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w książce Reklama. Aspekty prawne. Nowe wyzwania. Serdecznie zapraszam do Czytelni.
Reklama. Aspekty prawne. Nowe wyzwania / red. Nauk. Monika Namysłowska. - Warszawa: Copyright by Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o., 2022
44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a
32 471 76 97 ; 32 471 67 68