W kwietniu polecamy artkuły z czasopism: „Charaktery”, „Zwierciadło”, „Twój Styl”, „Kosmetologia Estetyczne” i ‘Wysokie Obcasy”, a w nich m.in.:
Jak uzupełniać zasoby energii poprzez kontakt z naturą?
„Badania dowodzą, że widok natury – krajobrazu za oknem, rzeki, lasu lub choćby jednego drzewa – skutecznie obniża poziom stresu i to już po kilku minutach. Dodatkowo łagodzi ból i niepokój, w efekcie przyspiesza zdrowienie. Dlaczego więc tak często pozbawia się kontaktu z naturą tych którzy tego najbardziej potrzebują, czyli pacjentów w szpitalach? Przebywanie na łonie natury pozwala naszej uwadze dowolnie zrelaksować się i odpocząć. Dlatego jak wynika z badań, dobrze zaprojektowany ogród przyszpitalny ma silne działanie regeneracyjne. Ponadto sprzyja łagodzeniu stresu, zachęca do ruchu i obcowania z innymi, co też służy zdrowieniu.”
Jak uzupełnić zasoby energii poprzez kontakt z naturą? / Wiesław Sikorski. - „Charaktery”, 2024, nr 3-4, s. 46-49
Między nami, kobietami. Te obce
„Traktujemy je z rezerwą i nieufnością. Na pełne prawa czasem nigdy nie mogą zasłużyć, bo są – nie nasze. Synowe, teściowe, bratowe, partnerki. Jak dogadać się z nowa rodziną? Jeżeli wchodząc do nowej rodziny, myślisz o sobie, że jesteś obca, to cię to spotka. Dlatego lepiej wchodzić z nastawieniem – nie znam tych ludzi, ale jestem ich ciekawa, przyjrzę się im, wyciągnę wnioski”.
Podpowiada psychoterapeutka Katarzyna Miller.
Te obce / Alina Gutek. - „Zwierciadło”, 2024, nr 4, s. 94-98
Cnoty, proszę ja ciebie?
„Szukasz drogi, którą można podążać do końca życia, w poczuciu zadowolenia i wewnętrznego spokoju? Wybierz szlachectwo ducha! Niezależne od pieniędzy, urodzenia, sławy czy chwały, a dające szansę na stawanie się lepszym człowiekiem – przekonuje psycholożka i miłośniczka vintage’owych wartości Marta Niedźwiecka.
Tylko ludzie wystarczająco potężni psychicznie są w stanie pozwolić sobie na uprzejmość. Dlatego jeśli jesteście na randce , a mężczyzna zaczyna pomiatać kelnerem, odkładacie sztućce i wychodzicie, bo jest pewne, że z czasem będzie pomiatał też wami.”
Cnoty, proszę ja ciebie? / Marta Niedźwiecka ; rozmawia Joanna Olekszyk. - „Zwierciadło”, 2024, nr 4, s. 124-130
Królowa witamin
„Witamina C, choć może wydawać się już wyeksploatowana, idealnie wpisuje się we współczesne trendy i potrzeby pielęgnacyjne.” Często nazywana witaminą młodości, to prawdziwy sprzymierzeniec przede wszystkim skóry dojrzałej. Składnik aktywny zapobiega powstawaniu zmarszczek, uszczelnia naczynia krwionośne czy wspomaga syntezę kolagenu, który jest odpowiedzialny za sprężystość i jędrność skóry.
Jak stosować, kiedy aplikować? Zapraszamy do nowego „Zwierciadła”.
Królowa Witamin / Agata Rucińska ; rozmawiała Karolina Lendzion. - „Zwierciadło”, 2024, nr 4, s. 218
Wywiad: Agnieszka Woźniak-Starak
„Lubi przygody, zmiany, wyzwania. W jej życiu - prywatnym i zawodowym – zawsze było ich dużo. Jest znaną prezenterką telewizyjną, dziennikarką, laureatką telekamer, prowadzi audycje radiowe, podcasty. Wkrótce zobaczymy ją też w nowej roli w programie Mam talent! Takie kobiety jak ona wzbudzają ciekawość – jej profil na Instagramie śledzi ponad pół miliona osób. Czasem myślimy, że mają życie łatwiejsze od naszego, pełne atrakcji, beztroskie. Prawda jest bardziej złożona.
Po osobistej tragedii wycofała się z życia publicznego , odzywa się w ważnych społecznych kwestiach, np. w temacie in vitro. Aktualnie pisze nowy rozdział swojego życia z dala od miasta. Odkryła tam coś co daje jej siłę”
Moje dwa światy / Agnieszka Woźniak-Starak ; rozmawiała Jagna Kaczanowska. - „Twój styl”, 2024, nr 4, s. 28-34
Kto mi dał skrzydła. Kury na salony
„Przydomowy kurnik, wspomnienie wakacji na wsi, to dzisiaj modny miejski trend. Własnym chwalą się na Instagramie Victoria i David Beckhamowie, a społeczność hodowców rośnie. Nie chodzi tylko o zdrową jajecznicę. O swojej pasji opowiada Aleksandra Musiał, która jest właścicielką stadka ozdobnych kur, wnoszą do rodziny podobnie jak pies czy kot dobra energię, a przy tym czarują urodą czy przywiązaniem. Każda mieszkanka w kurniku u pani Aleksandry ma tak specyficzny temperament, że zaczęliśmy nadawać im imiona. Jest Tereska, Zofia, stadko kogutów, które są strasznymi zazdrośnikami, aktualnie hersztem kurnika jest mały Zenek.”
Na resztę opowieści z życia kurnika zapraszamy do nowego „Twojego Stylu”.
Kto mi dał skrzydła / Grażyna Seniuk, Aleksandra Musiał. - „Twój Styl”, 2024, nr 4, s. 144-149
Jak skutecznie rozwinąć nawyk, wykorzystując neuroplastyczność mózgu?
„Warto umilać sobie czas, w którym realizujemy zadania mające przerodzić się w nawyk oraz nagrodzić się za sumienne wykonanie wyznaczonego na dany dzień zadania. Dodatkowo ważne, żeby wiedzieć ile rzeczywiście czasu potrzeba, by dana czynność stała się nawykiem. Na to podobno potrzeba 21 dni, ta reguła sprawdzi się w przypadku czynności prostych, krótkotrwałych oraz niewymagających dużego wysiłku, jednak gdy jest mowa o zadaniach z złożonych i wymagających potrzebny czas na wypracowanie nawyku znacznie się wydłuża.”
Jak skutecznie rozwinąć nawyk, wykorzystując neuropatyczność mózgu? / Adam Zemełka. - „Charaktery”, 2024, nr 3-4, s. 14-19
Temat Miesiąca: Solozofia, odzyskiwanie kolorów
„Życie w pojedynkę to już powszechne zjawisko. Wybieramy je albo jesteśmy do tego niejako zmuszeni: bo dotychczasowe związki zawiodły, bo partner odszedł, bo trudno znaleźć kogoś na miarę oczekiwań. Co zrobić, żeby czuć się dobrze w swoim towarzystwie? Jak być samą i mieć poczucie spełnienia? Solozofia to narzędzie pomocne w zrozumieniu samego siebie i samodzielnym podejmowaniu decyzji. Zachęta do życia w harmonii z innymi, bez rezygnowania z własnej przestrzeni i czasu. Solozofia uczy, że aby być szczęśliwym, należy odnaleźć równowagę pomiędzy tym, co dajesz innym, a tym co dajesz samemu sobie.”
Odzyskiwanie kolorów / Alina Gutek. - „Zwierciadło”, 2024, nr 4, s. 38-41
Czekoladowy renesans
„Słodka, kaloryczna i właściwie to dla dzieci , taka marną reputację ma czekolada, od kiedy zaczęto mieszać ją z mlekiem i tonami cukru. Czas wrócić do korzeni i na nowo odkryć szlachetne ziarna kakaowca. Polubić kremową gorycz, która rozlewa się po podniebieniu, oddając ciału swoja moc. Bo czekolada to pokarm Bogów lub mniej romantycznie – superfood. Historia czekolady zaczyna się dawno, dawno temu w czasach Olmeków, Azteków, i Majów, kiedy w dżunglach Mezoameryki drzewa kakaowe rosły jak szalone. Dojrzałe owoce wielkości piłek do rugby zwisały z gałęzi…”.
Po więcej ciekawostek zapraszamy do fotoreportażu w nowym zwierciadle.
Czekoladowy renesans / Agata Rucińska. - „Zwierciadło’, 2024, nr 4, s. 110-116
Terapeuta manualny twarzy – nowy zawód w branży beauty
„Masaże twarzy stały się od niedawna niezwykle popularnymi technikami terapii anti-aging. Rosnące zapotrzebowanie na tego typu holistyczne zabiegi wpłynęło na rozwój naturalnych metod pielęgnacji i powstanie osobnej specjalizacji w branży beauty, czyli terapeuty manualnego twarzy.
Wiele kobiet a także mężczyzn, zmienia swoje życie, decydując się na zmianę zawodu. Wybór takiej drogi może nastąpić na różnych etapach życia, ale niezależnie od naszego stażu pracy ważne jest, abyśmy byli doskonale przygotowani do wykonywania czynności, które wpływają zarówno na wygląd jak i samopoczucie klienta. Nie można więc zapomnieć o pokorze, ponieważ masaż twarzy, choć często wygląda niewinnie, tak jak wiele zabiegów upiększających wiąże się z ryzykiem.”
Terapeuta manualny twarzy / Monika Król. - „Kosmetologia Estetyczna”, 2024, nr 1, s. 71-73
Memy zmieniają poglądy. Śmieszkowanie na ekranie
„Proste zdjęcie z internetu, zabawny podpis, czasem przekraczający granice dobrego smaku. Ludzie lubią memy za to, że w celny i wesoły sposób komentują rzeczywistość. Potrafią być ostre, obrazoburcze, niewygodne. Czy to tylko ulotne internetowe żarciki, czy może mają głębszy sens? Czy mogą nami manipulować? Kto je tworzy? I po co?”
Zapraszamy do rozmowy z Magdaleną Kamińską, badaczką polskich memów i profesorką Uniwersytetu Adama Mickiewicza.
Śmieszkowanie na ekranie / Magdalena Kamińska ; rozmawiała Anna Rączkowska. - „Twój Styl”, 2024, nr 4, s. 128-132
Przestrzeń kobiet. Jak się upomnieć o własne miejsce. Własny pokój
„Nie każdy może mieć swój pokój, to oczywiste. Ale często nawet jeśli nas na niego nie stać, nie mamy przestrzeni w głowie, żeby upomnieć się o własne miejsce.
Gdy Ania potrzebuje pobyć sama, robi sobie długą kąpiel i zanurza się w pianie z książką. Albo zamyka się w kuchni, włącza któryś z ulubionych podcastów i gotuje. Agata wsiada do samochodu, włącza głośno muzykę i jedzie przed siebie, Dorota w chwilach frustracji wychodziła na długi spacer, dziś kiedy ma swój pokój, zyskała nowy rytm dnia i harmonię, a czas się wydłużył”
O tym jak ważne jest własne miejsce, gdziekolwiek jesteśmy, przeczytamy w kwietniowych wysokich obcasach.
Własny pokój / Izabela O’Sullivan. - „Wysokie Obcasy’, 2024, nr 4, s. 68-74
Stylowe poddasze
„Coraz częściej szukamy domów, których aranżacja ułatwi odpoczynek, odcięcie się od zgiełku miasta i odgłosów smartfona. Z ciszą jak to w publicznej czytelni. Przeniesiemy się do mieszkania na poddaszu w jednej z sopockich kamienic, gdzie właściciele połączyli elementy stylowej kamienicy z akcentami vintage na poddaszu. Perfekcyjne wykorzystanie skosów i dopasowanie do nich biblioteki oraz kuchennej zabudowy. Praktyczny podest z szufladami jako dodatkowe miejsce do przechowywania również znalazł swoje miejsce. W mieszkaniu zrobiono dwie strefy wypoczynku, jedną w salonie a drugą z fotelem do czytania na podeście.”
Serdecznie zapraszamy do artykułu.
Stylowe poddasze / Kalina Gierblińska ; Beata Majchrowska. - „Weranda”, 2024, nr 4, s. 90-103
Polecamy również nowości książkowe:
Psychologia Pracy. Podstawowe pojęcia i zagadnienia
„Praca stanowi istotny element życia. Zaspokaja szereg potrzeb, jest źródłem zadowolenia, poczucia własnej skuteczności, ale także zakłóceń jednostkowego dobrostanu. Warto zatem bliżej poznać, zrozumieć i kontrolować ten obszar naszego życia. Niniejsza publikacja może to ułatwić. Książka jest skierowana do teoretyków, praktyków, wykładowców i studentów. W opracowaniu scharakteryzowano najważniejsze zagadnienia z obszaru psychologii pracy, m.in. satysfakcje z pracy, motywację, problematykę funkcjonowania w zespole pracowniczym. Omówiono sytuacje i zjawiska trudne, takie jak stres, bezrobocie, wypalenie zawodowe, mobbing czy pracoholizm.”
Psychologia Pracy. Podstawowe pojęcia i zagadnienia / Anna Lubrańska. - Warszawa : Copyright Difin Sp. z o.o., 2023
Nowe Supermedium, współczesne oblicza telewizji i scenariusze przyszłości
„Arcyciekawa lektura ujmująca i porządkująca wiele wymiarów funkcjonowania świata TV: produkcji, reklamy, technologii. Praktyk rynku pozyska dzięki niej akademicką perspektywę, a teoretykom przybliży realia biznesu telewizyjnego- Joanna Nowakowska”
Nowe Supermedium : współczesne oblicza telewizji i scenariusze przyszłości / redakcja naukowa Aleksandra Chmielewska, Jacek Snopkiewicz. Copyright by Dom Wydawniczy Elipsa, 2023
Zapraszamy do Czytelni!
44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a
32 471 76 97 ; 32 471 67 68