Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

W lipcu polecamy

W lipcu polecamy

Bali i Lombok

Rajskie plaże, soczysto zielone tarasy ryżowe, malownicze wodospady, hinduistyczne świątynie z charakterystycznymi wieżami meru. Pokazy tradycyjnych tańców, wizyta na plantacji kawy, wyprawa na szczyt wulkanów Batur i Rinjani. Dla szukających rozrywki – tętniące życiem miejscowości na południu Bali, pełne restauracji z lokalną kuchnią i klubów otwartych do rana. Dla spragnionych ciszy i spokoju – szlaki przez las deszczowy w Parku Narodowym Zachodniego Bali i zajęcia jogi na plaży. Wszystkie atrakcje, które tworzą wyjątkową atmosferę tych indonezyjskich wysp, zostały opisane w przewodniku autorstwa Hani Kalickiej i Adama Nitki. W tak niewielkim formacie znajduje się wszystko to, co niezbędne, by zaplanować ciekawe wakacje: 7 atrakcyjnych tras zwiedzania, mapy przedstawiające lokalizacje opisanych miejsc, mnóstwo ciekawostek i kolorowych fotografii.

Bali i Lombok / Hania Kalicka, Adam Nitka. - Warszawa : ExpressMap Polska Sp. z o.o., 2018

 

Rośliny miododajne

Pszczelarstwo cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Jest sposobem na życie i spędzanie wolnego czasu blisko natury, daje pszczelarzowi zdrowy miód i inne cenione produkty z pasieki.  Wiele osób wzięło sobie do serca niepewny los pszczół – tych pożytecznych i pracowitych owadów. Wychodząc naprzeciw najważniejszym obecnie problemom ochrony przyrody, szczególną uwagę poświęca się gatunkom rodzimym. W Atlasie roślin miododajnych, obok opisu cech morfologicznych oraz wartości pszczelarskiej roślin, przedstawione zostały metody ich rozmnażania i najkorzystniejsze dla uprawy warunki środowiskowe. Zawarte w książce opisy są owocem długoletniej praktyki autora książki Marka Pogorzelca w prowadzeniu pasieki, obserwacji natury i wzbogacania o nowe gatunki prywatnej kolekcji roślin miododajnych zlokalizowanej w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego.

Atlas roślin miododajnych / Marek Pogorzelec . - Bielsko-Biała : Wydawnictwo Dragon, 2019

 

Motyle

Motyle należą do najbardziej fascynujących zwierząt na ziemi. Kojarzą się z pięknem, kolorami, delikatnością, świeżością, łagodnością i kruchością. Przyrodników zachwycają bogactwem zadziwiających form i niezwykłym zachowaniem. Wzbudzają pozytywne emocje nawet u osób, które zwykle z rezerwą patrzą na owady. Niewiele jest zwierząt na naszej planecie, które pasjonują tak wielu ludzi. Atlas motyli zawiera charakterystykę 250 motyli dziennych i nocnych spotykanych na obszarze Polski i Europy. Precyzyjne opisy, zawierające informacje dotyczące wyglądu i miejsc występowania, ułatwiają identyfikację poszczególnych okazów. Dodatkową zaletą opracowania są kolorowe fotografie przedstawiające wszystkie omawiane gatunki. Książka jest przeznaczona zarówno dla znawców motyli, jak i dla badaczy amatorów, którzy dopiero zaczynają odkrywać tajemnice tych kruchych i pięknych owadów.

Atlas motyli / Jacek Twardowski, Kamila Twardowska. -  Warszawa : SBM Sp. Z o.o., 2014

 

Więcej nie znaczy lepiej

Każdy zainteresowany zdrowym podejściem do poświęcania czasu dzieciom powinien sięgnąć do artykułu dr Aleksandry Piotrowskiej – psychologa, pedagoga, autorki wielu poradników wychowawczych. Dzisiejszy model wychowania skupia się na nadmiernej ochronie, wywoływaniu lęku oraz maksymalnym skupieniu się na dziecku przy jednoczesnych ogromnych wymaganiach często będących ambicją rodzica a nie samego dziecka. Kolejne kółka zainteresowań, lęk przed porażką w szkole, konieczność jak najlepszych wyników w każdej dziedzinie. A do tego wszystkiego nadmiar bodźców dostarczanych przez narzędzia cyfrowe ale też samych rodziców. Nuda jest postrzegana jako zaniedbywanie rozwoju, tymczasem przesyt prowadzi do braku kontroli nad swoimi emocjami. Kolejny nadmiar to zabawki. Brak wtedy miejsca na własną inwencję i wyobraźnię. Najlepszy jest umiar we wszystkim, gdyż nadmiar kontroli to niedomiar samodzielności a nadmiar uwagi to brak przestrzeni dla siebie.

Więcej nie znaczy lepiej /Alina Gutek. - „Zwierciadło”, 2022, nr 7, s. 32-35

 

Skarb w morskim piasku

O swojej fascynacji bursztynem opowiada Maria Fijałkowska właścicielka atelier „Moja Forma” z Gdańska. Bryłki bursztynu można znaleźć nie tylko nad morzem. Prawdopodobnie na skutek wybuchu wulkanu drzewa zaczęły intensywnie wydzielać żywicę, która ściekała do ogromnego rozlewiska wodnego, a następnie lądolód przeniósł ją na tereny Ukrainy, Lubelszczyzny czy Kurpie. W Polsce najwięcej bursztynu znajdujemy w okolicach Zatoki Gdańskiej, na Mierzei Helskiej i Wiślanej. Maria Fijałkowska zdradza kiedy i w jaki sposób szukać bursztynu, który jest najcenniejszy i najbardziej poszukiwany. Na koniec wspomina o najnowszych trendach w biżuterii bursztynowej oraz o energii tych fascynujących kamieni.

Skarb w morskim piasku /Grażyna Saniuk. - „Twój Styl”, 2022, nr 7, s. 118-123

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68