W lipcu polecamy interesujące artykuły z czasopism dostępnych w Czytelni, a w nich m.in.:
Jak przywrócić wiarę w ludzi? Rozświetlić mrok
„Dobro jest jak list w butelce rzucony w wody oceanu. Nie wiemy, gdzie dopłynie. A zaskakująco często wraca – mówi filozof, profesor Tadeusz Gadacz. Potrzebujemy ludzi – latarni, takich jak zmarli już ksiądz Józef Tishner. Obecnie zła nie jest więcej niż kiedyś, jednak istnieje społeczne przyzwolenie na zło, żyliśmy w czasach w których ludzie wstydzili się pewnych rzeczy, a dzisiaj żyjemy w czasach bezwstydu. Zła u innych nie pokonamy, bo nie mamy takich możliwości, natomiast możemy przestać rozprawiać o złu, a zacząć mówić o dobru. I je czynić. A dobro ma to do siebie, że się szerzy”.
Rozświetlić mrok / Tadeusz Gadacz; rozmawia Alina Gutek. - „Zwierciadło”, nr 7, s. 78-82
Bób i spółka
„Ta jedna zmiana na talerzu może wydłużyć życie o lata – twierdzą badacze długowieczności. Oto trzy powody, dla których warto jadać nasiona roślin strączkowych. Według naukowców to dietetyczne złoto. Przede wszystkim obniżają ryzyko przedwczesnej śmierci, są dobrym źródłem białka oraz dbają o metabolizm i poziom glukozy”.
Bób i spółka / Katarzyna Staszak. - „Wysokie Obcasy”, 2025, nr 7, s. 172-173
Trendy z TIK TOKA
„Urlop – lenistwo, plaża, drinki z parasolką i dobra książka. Ale… bądźmy szczerzy – często też nurkowanie w odmętach internetu. Tik Tok to taki współczesny Hyde Park, ponad 65 proc. konsumentów czerpie inspiracje o produktach i newsach kosmetycznych właśnie z takich platform jak Instagram i wspomniany Tik Tok. Niestety trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ część rozpowszechnianych tam trendów może zaszkodzić naszej skórze bardziej niż pomóc. Zapraszamy do artykułu z którego dowiemy się jakie aktualne trendy są popularne na Tik Toku”.
Trendy z Tik Toka / Anna Rosińska. - „Wysokie Obcasy’, 2025, nr 7, s. 174-176
Mózg na walizkach
„Nawet jeśli nigdzie nie wyjeżdżacie” – powiedziała nauczycielka biologii, która niezmiennie budziła wśród nas postrach – „macie wyprowadzić się na drugą stronę ulicy. Choćby na kilka dni. Dla zdrowia waszego mózgu to wszystko jedno, dokąd się udacie. Ważne by zmienić perspektywę, a o tym jak ważna jest perspektywa, przekonał się zapewne każdy”.
Mózg na walizkach / Adam Zemełka. - „Charaktery”, 2025, nr 7-8, s. 64-68
Nieoczywista Polska
„Gwiazdy na pustyni, spacer po kostki w piasku przez ruchomą wydmę ku jednej z najpiękniejszych plaż Bałtyku, wygasłe wulkany, twierdze o grubych na dwanaście metrów murach czy zachwycające, drewniane domy w mieście aniołów. Gdzie najlepiej wybrać się na urlop, by uniknąć tłumów, i to wcale nie na końcu świata, ale całkiem niedaleko, podpowiedzi w artykule”.
Nieoczywista Polska / Anna Janowska. - „Forbes Women”, 2025, nr 3, s. 158-164
A także następujące książki:
Polityka klimatyczno-energetyczna Unii Europejskiej
„Polityka klimatyczno-energetyczna zyskała w ostatnim ćwierćwieczu kluczowe miejsce w procesie integracji europejskiej. Gospodarka pozbawiona stałego dostępu do energii oznacza chaos i stagnację. Dlatego tak istotnym wyzwaniem stało się zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju”.
Polityka klimatyczno-energetyczna Unii Europejskiej. W kierunku zrównoważonego rozwoju / Krzysztof Tomaszewski. - Warszawa : Copyright by Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 2024
Edukacja społeczna dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym. Vademecum
„Problematyka podjęta w książce jest ważna w wymiarze poznawczym i bardzo przydatna zarówno dla nauczycieli przedszkoli i edukacji wczesnoszkolnej, rodziców, nauczycieli akademickich, jak i studentów – przyszłych nauczycieli przedszkoli i klas I-III szkoły podstawowej Dodatkowym walorem tej publikacji są zamieszczone pod każdym rozdziałem ćwiczenia oraz spis literatury cytowanej”.
Edukacja społeczna dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym. Vademecum / Alina Budniak. - Kraków : Copyright by Alina Budniak, 2025
44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a
32 471 76 97 ; 32 471 67 68