W listopadzie polecamy

Film na receptę

Czym jest dla większości widzów oglądanie filmów? Dobrą rozrywką, odpoczynkiem i relaksem, miłym spędzeniem wolnego czasu. Oglądając filmy przeżywamy wraz z bohaterem jego problemy i rozterki życiowe. Śmiejemy się na komediach, płaczemy na dramatach. O jednych filmach szybko zapominamy, inne przechowujemy na długo w swojej pamięci. Na temat filmoterapii i tego czy kino ma moc terapeutyczną z Martyną Harland – psycholog z SWPS – rozmawia Anna Jasińska.

Film zamiast kozetki? / Martyna Harland ; rozm. Anna Jasińska.// Twój Styl, 2018, nr 11, s. 208-212

… na plażach Zanzibaru…

… Ach, na plażach, być na plażach Zanzibaru... – śpiewał Grzegorz Turnau. Zanzibar – jedno z najpiękniejszych miejsc, które zachwyca nieskazitelnym błękitem morza, białym piaskiem i niezwykłymi kolorami. Jest wymarzonym kierunkiem dla wszystkich tęskniących za słońcem, plażą i egzotyką. To również raj dla smakoszy. Tutaj można sprawdzić, jak pachnie świeży kardamon lub prawdziwa wanilia. Więcej na temat Zanzibaru w listopadowej „Claudii”.

Zanzibar, rajska wyspa / Elżbieta Wichrowska. // Claudia, 2018, nr 11, s. 134-137

Geniusze na wojnie

Wojna –  niektórzy włączają się do niej aktywnie broniąc swojego kraju na froncie, inni walczą na swój własny sposób. Wielcy polscy badacze i uczeni, podczas działań wojennych, zasłużyli się nie tylko dla nauki, ale zasłynęli zmieniając technikę wojskową i medycynę. Mało kto wie, że Maria Skłodowska-Curie zrobiła prawo jazdy, samodzielnie prowadziła samochód i go naprawiała, a także organizowała mobilne pracownie rentgenowskie dla francuskich żołnierzy. Tak zwany Leonardo da Vinci z Galicji, czyli Jan Szczepanik wynalazł kamizelkę kuloodporną, natomiast szczepionka przeciw tyfusowi plamistemu wynaleziona przez Rudolfa Weigla uratowała tysiące istnień. Adam Węgłowski w listopadowym „Focusie” przybliża sylwetki znanych, ale już zapomnianych polskich uczonych, którzy walczyli o ojczyznę nie tylko z tradycyjną bronią w ręku.

Polscy naukowcy na wojnie / Adam Węgłowski.// Focus, 2018, nr 11, s. 84-86

Berów się słucha

Najmilsze, zimowe wieczory… autorstwa Anny Stronczek stanowi wyjątkowe świadectwo śląskiej kultury. Autorka przenosi czytelnika w świat niezwykłych opowieści, które ukazują Górnoślązaków od strony norm, zwyczajów i wartości, jak również relacji międzyludzkich, wierzeń i codziennego życia. A wszystko napisane tradycyjnym, barwnym śląskim językiem. Publikacja wzbogacona jest o rysunki Anny Stronczek, a także słowniczek wybranych wyrazów gwarowych oraz powiedzenia i frazy. Książka przeznaczona jest dla wszystkich miłośników Górnego Śląska, a także tych czytelników, dla których ten rejon stanowi zagadkę.

Najmilsze zimowe wieczory : piyrzi furgało, berów sie słuchało / Anna Stronczek. - Chorzów : Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny", 2017

Siły zbrojne

Siły zbrojne… Krzysztofa Załęskiego są publikacją łączącą teorię problemu tworzenia i funkcjonowania sił zbrojnych, temat służby wojskowej i obronności, zagadnienia służby poza granicami państwa oraz współczesny kształt sił zbrojnych. Książka podzielona została na osiem rozdziałów, w których omówiono między innymi historię formacji zbrojnych, temat Wojska Obrony Terytorialnej, czy Siły Zbrojne w zarządzaniu kryzysowym. Publikacja skierowana jest do wszystkich zainteresowanych tematem bezpieczeństwa i obronności oraz funkcjonowaniem sił zbrojnych.

Siły zbrojne : teoria i praktyka funkcjonowania / Krzysztof Załęski. - Warszawa : Difin, 2018

KALENDARZ WYDARZEŃ

Czerwiec 2020
Pn Wt Sr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
NADCHODZĄCE WYDARZENIE:
NAJNOWSZE FILMY
 

Zasmakuj w muzyce

 

Zasmakuj w komiksach

 

Zasmakuj w czasopismach

 

Zasmakuj w literaturze dziecięcej

 

Zasmakuj w litaraturze czeskiej

 

Legimi - Polecane #4

 

Legimi - Polecane #3

 

Legimi - Polecane #2

 

Legimi - Polecane #1

 

Legimi - film instruktażowy

Plan postępowań o udzielenie zamówień publicznych.
WIĘCEJ
Zapraszamy do
współtworzenia zasobów
Śląskiej Biblioteki Cyfrowej
Stowarzyszenie Przyjaciół MBP
Uniwersytet Trzeciego Wieku
WIĘCEJ

NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail:

Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysyłaniem informacji o wydarzeniach i nowościach dotyczących Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Podanie danych jest dobrowolne. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwość ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój.

BIBLIOGRAFIA MIASTA JASTRZĘBIE-ZDRÓJ

WIĘCEJ

Zapytaj bibliotekarza
Imię i nazwisko: E-mail: Twoje pytanie:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.

Propozycja zakupu
Imię i nazwisko: E-mail: W jakie, Twoim zdaniem, książki powinna zaopatrzyć się biblioteka:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.