Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

W listopadzie polecamy

W listopadzie polecamy

Jak odgruzować swój mózg

Znów zapomniałaś zapłacić rachunek? Nie wiesz, gdzie położyłaś klucze? Dzieje się tak, bo umysł nie wytrzymuje przeciążenia. A dziś bywa bardziej zagracony, niż domowa szafa. Dlatego tak, jak sprzątamy mieszkanie, warto zrobić porządek z nadmiarem informacji. To pozwoli myśleć logicznie i panować nad emocjami.  Chcesz wiedzieć, jak to zrobić? Sięgnij po artykuł Iwony Kołakowskiej Jak odgruzować swój mózg w listopadowym numerze „Claudii”.

Jak odgruzować swój mózg. / Iwona Kołakowska// „Claudia”, 2020, nr 11, s. 90-93

 

Zagadka empatii

Wielu badaczy, socjologów, filozofów czy psychologów, zgłębiających zagadnienie empatii, podkreśla, że jest ona ważnym czynnikiem sukcesu człowieka w życiu emocjonalnym i społecznym. Czy potrafimy doświadczać emocji drugiej osoby i czy to doświadczenie jest nam potrzebne w życiu? Co wiemy o empatii? Czy można ją kształtować już w dzieciństwie i jaki ma wpływ na jakość życia i losy świata? Odpowiedzi szukaj w artykule Teresy Olszak Zagadka empatii w najnowszym numerze „Wiedzy i życia”.

Zagadka empatii. / Teresa Olszak // „Wiedza i życie”, 2020, nr 11, s. 22-24

 

Czy można uwolnić się od ego?

Dlaczego jest nam coraz trudniej nawiązać bliskość z drugim człowiekiem? Coś nas blokuje. Zdaniem psychologów to nasze coraz bardziej napompowane ego odgradza nas od ludzi i od samych siebie. Jak spuścić powietrze z ego i uwolnić się od jego dyktatury? Na łamach listopadowego numeru „Charakterów” Anna Tylikowska próbuje znaleźć odpowiedź na to pytanie w artykule Czy można uwolnić się od ego?

Czy można uwolnić się od ego? / Anna Tylikowska// „Charaktery”, 2020, nr 11, s. 18-25

 

Duma i upadek Celtów

Tajemniczy lud sprzed wieków wciąż pobudza naszą wyobraźnię. Przez siedem wieków, zanim podbili je Rzymianie, plemiona celtyckie władały dużą częścią środkowej Europy. Kim byli Celtowie i co doprowadziło do ich upadku?  O tym w artykule Siebo Heinkena  Duma i upadek Celtów w „National Geographic”.

Duma i upadek Celtów / Siebo Heinken// „National Geographic”, 2020, nr 11, s. 44-69

 

Praca i kariera w XXI wieku

Permanentne zmiany, nieprzewidywalność i niepewność charakteryzują obecną rzeczywistość w dobie pandemii i stawiają nas przed licznymi wyzwaniami, także tymi z sfery zawodowej. Książka Elżbiety Turskiej Praca i kariera na globalnym rynku to analiza zmian charakteru pracy i kariery zawodowej w XXI wieku, które nastąpiły głównie w efekcie procesów globalizacyjnych. Prezentując problemy współczesnego rynku pracy oraz ilustrując je wybranymi danymi liczbowymi, statystykami, odnoszącymi się głównie do polskiego rynku pracy, autorka uświadamia sobie, iż  w dość krótkim czasie staną się one nieaktualne. Jednak widzi głęboki sens w ich przedstawianiu, ponieważ budują one ciągłość naszego życia i pozwalają na głębsze analizy i refleksje. Książka adresowana jest zarówno do doradców zawodowych, jak i do osób zainteresowanych budowaniem własnej kariery w obecnych realiach rynkowych.

Praca i kariera na globalnym rynku / Elżbieta Turska. – Warszawa : Wydawnictwo Delfin SA, 2020

 

Separatyzm

Ruchy separatystyczne to kolejna książka, która jest efektem badań naukowych lubelskich politologów, skupionych wokół prof. Dr. Hab. Marii Marczewskiej-Rytko. Tematami ich  zainteresowań badawczych są zagadnienia z zakresu myśli społecznej i politycznej, systemy polityczne, religioznawstwo, stosunki międzynarodowe i marketing polityczny. Tym razem lubelscy naukowcy mierzą się z problemem separatyzmu nie tylko w Europie, rozszerzając granice swoich badań do Azji, Ameryki Północnej i Afryki. Jeżeli interesujecie się Państwo procesami zachodzącymi w współczesnym politycznym świece, zapraszamy do naszej czytelni po książkę Ruchy separatystyczne.

Ruchy separatystyczne / Redakcja naukowa M. Marczewska-Rytko, M. Pomarański. – Lublin : Wydawnictwo UMCS, 2019

 

Polska literatura socrealistyczna

Epoka ta (socrealizmu), jak bodaj żadna inna w powojennej historii kultury polskiej, podporządkowała literaturę wymogom pozaartystycznym. Na kształt dzieła wpływ miało przy tym nie tyle zapotrzebowanie społeczne, co wymogi propagandy. W swojej książce Polska literatura socrealistyczna Adam Mazurkiewicz nie tylko poddaje pogłębionej interpretacji motywy charakterystyczne dla socrealizmu, lecz także prowadzi rozważania, które można uznać za rodzaj syntezy epoki i prądu literackiego.  

Polska literatura socrealistyczna / Adam Mazurkiewicz. - Łódź : Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2020

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68