Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

W listopadzie polecamy

W listopadzie polecamy

Nie mówcie mi, co mam robić

 

Poczucie braku autentyczności, wrażenie, ze wszedłeś w zaprojektowane dla ciebie życie jak w cudze buty i tkwisz w nich, choć są niewygodne, ma wielu z nas. Chciałeś podróżować, a studiujesz prawo, bo marzyła o tym mama… Wolisz dom pod miastem, a kupujesz drogi apartament, bo to przecież oznaka sukcesu… Jak zrozumieć, że grasz w spektaklu, do którego scenariusz piszą inni, i zdecydowanie powiedzieć „Nie!” dowiesz się, sięgając po artykuł Jagny Kaczanowskiej w listopadowym numerze „Twojego Stylu”. Stawka jest duża – Twoje szczęście.

To Twoje życie / Jagna Kaczanowska. - „Twój Styl”, 2021, nr 11, s. 126-130

 

Porozmawiajmy o chlebie

 

Pachnący, rumiany, z chrupiącą skórką… Mało jest rzeczy również pysznych jak dobry chleb. Ale… Który jest zdrowszy: ciemny i ciężki, z pestkami dyni i słonecznika, czy jasny, lekki i puszysty? Pieczony tuż przed wyłożeniem na półki, a może paczkowany, długo utrzymujący świeżość? Drożdżowy czy na zakwasie? Piec samemu czy ten z marketu też jest dobrej jakości? Na pytania odpowiada dietetyczka Diana Wolańska-Buzalska na łamach „Twojego Stylu” w listopadzie.

Cała prawda o chlebie / Diana Wolańska-Buzalska, rozm. Jolanta Zakrocka. - „Twój Styl”, 2021, nr 11, s. 194-196

 

Arcydzieło czy arcybujda?

 

Historia obrazu Leonarda da Vinci zatytułowanego „Salvator mundi” (Zbawiciel świata) jest tak niezwykła i tajemnicza, że mógłby ją wymyślić autor sensacyjnej powieści. Pojawiają się w niej naiwni właściciele, sprytni handlarze dzieł sztuki, najbogatsi ludzie świata, książęta, prawnicy, podejrzani naukowcy. A wydarzyła się naprawdę… Podróżujący po Europie  Amerykanin kupił w 1958 r. niewielki obraz. Zapłacił 45 funtów. Pół wieku później na aukcji w Nowym Jorku sprzedano go za… 450 milionów dolarów. Czy to jest dzieło genialnego Włocha? O sekretach rynku sztuki przeczytasz w artykule Kazimierza Pytko w listopadowej „Wróżce”.

Arcydzieło czy arcybujda? / Kazimierz Pytko. - „Wróżka”, 2021, nr 11, s. 50-52

 

Jesienny ogród pełen barw

 

W listopadzie ogród powoli pustoszeje, a większość roślin szykuje się do zimowego spoczynku. Wtedy chryzantemy dosłownie toną w kwiatach, a ich niezliczone odmiany przyćmiewają kolorami przebarwiające się jesienne liście drzew i krzewów. O uprawianiu tych pięknych kwiatów, które sprawiają, iż jesień staje się najbarwniejszą porą roku, przeczytasz w listopadowym numerze „Mojego Pięknego Ogrodu”.

Nie tylko złociste… chryzantemy /Katarzyna Blitek. - „Mój Piękny Ogród”, 2021, nr 11, s. 6-10

 

Mądry głupiec

Dziwna postać błazna całe wieki fascynowała ludzi, zarówno wielkich twórców, potężnych książąt, teologów i filozofów, jak i prostych kaznodziejów, natchnionych średniowiecznych mistyków i drobnych kupców. W błazeńskim kostiumie i kapturze z dzwoneczkami dawał bowiem śmiech i gorzką ironię, obsceniczny żart i bolesną prawdę.  Błazen. Dzieje postaci i motywu autorstwa Mirosława Słowińskiego to niezwykła praca, dzięki której mamy szansę zajrzeć do starożytnego Egiptu,  Grecji i Rzymu, a także poznać dzieje błaznów dworskich i wiejskich wesołków – bohaterów ludowej kultury śmiechu, w której ważną rolę odgrywa Arlekin – błazen w kostiumie uszytym z kolorowych rombów. 

Błazen. Dzieje postaci i motywu.  /  Mirosław Słowiński. - Poznań : Wydawnictwo Replika, 2021

 

Poszukiwania osób zaginionych

 

Zjawisko zaginięć osób jest problemem społecznym o szczególnej wadze. W Polsce każdego roku ginie średnio ponad 17 tysięcy osób, z czego 2 tysięcy nie udaje się odnaleźć, mimo pomocy wyspecjalizowanych instytucji. Praca Poszukiwania osób zaginionych jest wynikiem  badań, mających na celu stworzenie mechanizmu skutecznego poszukiwania i identyfikacji osób zaginionych, adekwatnego wsparcia ich bliskich oraz usprawnienie działań służb odpowiedzialnych za poszukiwania. Książka  zainteresuje osoby zajmujące się daną tematyką, szczególnie funkcjonariuszy Policji, detektywów, psychologów sądowych, prokuratorów i sędziów, a także osoby towarzyszące bliskim osób zaginionych – terapeutów i pracowników organizacji społecznych. Będzie także cennym uzupełnieniem dla pracowników naukowych i studentów zajmujących się postępowaniem karnym i kryminalistyką.

Poszukiwania osób zaginionych.  /  Redakcja naukowa:  Ewa Grusza. - Warszawa : Wydawnictwo Wolters Kluwer, 2021

 

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68