Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

W listopadzie polecamy

W listopadzie polecamy

Jak radzić sobie ze stratą

Według Judith Viorst, amerykańskiej pisarki i dziennikarki, autorki książki To, co musimy utracić, utrata nierozerwalnie wiąże się ze wzrostem. Dlatego trzeba ją zrozumieć i zaakceptować, bo w przeciwnym razie może być ukrytym źródłem wielu problemów. Prędzej czy później, kosztem większego lub mniejszego bólu, wszyscy przekonujemy się, że doświadczenie straty jest trwającą całe życie kondycja człowieka. Czy potrafimy doświadczać straty, i czy koniec faktycznie jest nowym początkiem? Po odpowiedź zapraszamy do listopadowego wydania „Zwierciadła”.

Żegnam się i witam / Alina Gutek. - „Zwierciadło”, 2022, nr 11, s. 30-33

 

Rzeki to życie

Rzeki to życie i nie ma przyszłości dla najmłodszego pokolenia, jeśli nie obronimy przyrody przed nami samymi. Z artykułu dowiemy się kto w dzisiejszych czasach troszczy się o rzeki i nimi interesuje i dlaczego są osoby, które traktują je jak nielegalny śmietnik czy ściek? W obszernym materiale Cecylia Malik – artystka, aktywistka ekologiczna, pomysłodawczyni i założycielka ekofeministycznego kolektywu „Siostry Rzeki” – opowiada o tym, jak ważne są rzeki, dlaczego wysychają i jakie będą długofalowe skutki zatrucia Odry.

Rzeki to życie / Cecylia Malik, rozmawiała Małgorzata Milian-Lewicka. -„Zwierciadło”, 2022, nr 11, s. 108-111

 

Zadbajmy o DOBROSTAN

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji w listopadowym „Zwierciadle” przeczytać można artykuł Klary Sarniewicz: Zadbajmy o dobrostan, dotyczący m.in.: mocy codziennych rytuałów. Zdrowie psychiczne to życie w równowadze oraz słuchanie potrzeb naszego organizmu. To szeroko rozumiany dobrostan człowieka, czyli balance – spokój oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem. Jedno jest pewne, że warto o ten dobrostan dbać.

Zadbajmy o dobrostan / Klara Sarniewicz. - „Zwierciadło”, nr 11, s. 216-217

 

Już jest dobrze

W listopadowym „Twoim Stylu”  wywiad z Agatą Kuleszą, w którym opowiada o sztuce dystansu, o tym, że warto poczekać… na nowy film, podróż, porę roku. A także na sprawiedliwy wyrok sądu, bo wierzy, że mimo wszystko wygrywa prawda, a świat ma swój rytm, którego nie należy przyśpieszać. O tym, czy warto być cierpliwym, kto był dla niej największym wsparciem w najtrudniejszych chwilach i co wywołuje na jej twarzy uśmiech – przeczytamy w rozmowie z Agnieszką Litorowicz-Siegert.

Już jest dobrze / Agata Kulesza, rozm. Agnieszka Litorowicz-Siegert. - „Twój Styl”, 2022, nr 11, s. 48-52

 

W roli głównej: kobieta z historią – Elżbieta II

Brytyjczycy ją kochali. W gronostajach i koronie, ale też w wiejskiej chustce i kaloszach – a ona kochała być widoczna. Jej panowanie zbiegło się z początkiem ery mediów, była im nie tylko przychylna, ale także umiejętnie potrafiła z nich korzystać. Dla rodaków nie wahała się zagrać z Jamesem Bondem czy zaprosić na herbatkę pluszowego Misia Paddingtona. Z tekstu Grażyny Saniuk dowiemy się jakie twarze miała Królowa Elżbieta II, gdzie spędzała wolne chwile i dlaczego podczas orędzia w 2020 r. Lepsze dni wrócą i znów będziemy razem  była w zielonym żakiecie.

W roli głównej / Grażyna Saniuk - „ Twój styl’, 2022, nr 11, s. 66-73

 

Nadbagaż

Życie wyszło z wody, ale nie ma najmniejszego powodu, by tam wracało. Felieton Michała Rusinka jak zwykle porusza sprawy najwyższego szczebla… O rybach, wodzie, Titanicu z Leonardo DiCaprio i dlaczego frytki smakują najlepiej przy filmach katastroficznych, dowiemy się z felietonu, do którego serdecznie zachęcamy, najlepiej podczas obiadu. Obiadu z pstrągiem w roli głównej i frytkami. A co!

Ryba / Michał Rusinek. - „Zwierciadło”, 2022, nr 11, s. 184

 

Podstawy kosmetologii leczniczej

Od kilku lat w Polsce i na świecie obserwuje się zwiększone zainteresowanie zdrowym stylem życia i dbałością o wygląd. Wzrasta zapotrzebowanie na nowoczesne rozwiązania biotechnologiczne, chemiczne i medyczne mające na celu utrzymanie zdrowego i młodego wyglądu. Podręcznik Podstawy kosmetologii leczniczej w sposób kompleksowy opisuje zagadnienia związane z szeroko pojmowaną kosmetologia leczniczą – zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Wskazuje na specyfikę i znaczenie współpracy kosmetologa z innymi specjalistami (trądzik pospolity i trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry) oraz pokazuje, jak należy sobie z nim radzić. Porusza zagadnienia dotyczące niedoskonałości ciała (np. cellulit, blizny, rozstępy) oraz wskazuje na postępowanie kosmetologiczne w danych przypadkach i profilaktykę domową.

Publikacja jest skierowana do studentów pierwszego i drugiego stopnia na kierunku kosmetologia. Będzie także przydatna dla kosmetologów i osób już praktykujących, chcących poszerzyć swoją wiedzę.

Podstawy kosmetologii leczniczej / redakcja naukowa Dominika Wcisło-Dziadecka. - Warszawa : PZWL : Wydawnictwo Naukowe PWN S.A, 2022

 

Żywioły : motyw ziemi w literaturze, kulturze i sztuce

W swoim czasie, a było to bardzo, bardzo dawno temu, słynny przedsokratejczyk opisał teorię postrzegania bytów przez oko ludzkie, która głosiła, że oko rozpoznaje to co jest mu podobne, co powinno być już w nim zawarte. Swoją propozycję opierał Empedokles z Akragas na rozumieniu siły, którą nazywał „miłością”, a która to sprawia, że podobne rozpoznaje podobne i ku niemu się kieruje. Wniosek okazał się oczywisty – wszystkie żywioły (woda, powietrze, ziemia i ogień) muszą już w oku być zawarte, dzięki czemu może ono postrzegać przyrodę. Cztery żywioły – ogień, woda, ziemia, powietrze – w myśl założeń filozofii starożytnej stanowiły podstawowe pierwiastki tworzące wszechświat, i dzięki swej specyfice zyskały rangę wielopłaszczyznowych symboli. Trzeci tom serii „Żywioły w literaturze” składa się z tekstów literaturoznawczych, kulturoznawczych i językoznawczych, których autorami są reprezentanci wielu polskich ośrodków naukowych. W niniejszej publikacji naukowcy podejmują problematykę wzorców obecności motywu ziemi w literaturze (m.in. rosyjskiej, polskiej i skandynawskiej), sztuce początku XX wieku oraz popkulturze.

Żywioły : motyw ziemi w literaturze, kulturze i sztuce / pod redakcją Liliany Kality, Diany Oboleńskiej, Urszuli Patockiej-Sigłowy. - Gdańsk ; Sopot : Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, 2022

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68