Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

W listopadzie polecamy

W listopadzie polecamy

Magdalena Boczarska

Partnerka, mama, córka, aktorka. „Oczekiwania wobec mnie w każdej z tych ról, także moje własne, bywają przytłaczające. Uczę się, jak komunikować ze sobą i dbać o to, by w obowiązkach nie zapominać o sobie samej. Ciągle odrabiam tę lekcję”

Po drugiej stronie rzeki / Magdalena Boczarska ; rozmawia: Joanna Olekszyk. - „Zwierciadło”, 2023, nr 11, s. 30-39

 

Życie po życiu, Spowite czarnym welonem

Wdowieństwo osadza kobiety gdzieś między światem a zaświatami, ciąży, mrozi, wywołuje strach, zmieszanie, czasem konsternację. Kojarzy się z nieszczęściem, starością, mrokiem. Sprawia że jedni uciekają, a drudzy pozwalają sobie na więcej, niż wypada, może gdybyśmy nauczyli się inaczej traktować wdowy, nie balibyśmy się tak bardzo samej śmierci? Smutek na dłuższą metę jest dość nieatrakcyjny towarzysko. Często dochodzi więc do paradoksalnej sytuacji, w której wdowa musi pocieszać innych, dbać o ich komfort psychiczny. Większość kobiet przyznaje, że sama wiadomość o śmierci, choć szokująca, nie jest jeszcze momentem, w którym kończy się świat. Na tym etapie otrzymują zazwyczaj dużo wsparcia, działają jeszcze w dobrze znanych trybach codzienności. Trzeba się zatroszczyć o dzieci, zamknąć pilne służbowe sprawy. Domek z kart sypie się dopiero później, powoli, przy drobnych rzeczach: znajdujesz dokumenty, pamiątki, czasem odkrywasz głęboko skrywane tajemnice , stajesz w obliczu spraw spadkowych. To jest najtrudniejszy moment.

Życie po życiu / Iza Nowakowska-Teofilak. - „Zwierciadło”, 2023, nr 11, s. 40-47

 

Przy stole, jak smakuje Polska?

Misją rozkosznego, czyli Michała Korkosza, od zawsze było odczarowanie rodzimej kuchni, od sześciu lat robi to z powodzeniem zarówno w Blogosferze, jak i w księgarniach. Amerykańska wersja jego książki „Rozkoszne. Wegetariańska uczta z polskimi smakami” została uznana za jedną z najlepszych książek kulinarnych w 2020 roku. Kolejna „Nowe Rozkoszne. Polskie przepisy, które ekscytują” W Polsce ukaże się na początku Listopada i już jest Bestsellerem. Wcześniej zadebiutuje w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

Jak smakuje Polska? / Iza Nowakowska-Teofilak. - „Zwierciadło” , 2023, nr 11, s. 218-222

 

Katarzyna Zielińska

Dużo dostałeś od losu? Daj coś innym. Ta zasada nie każdego przekonuje, ją – tak. Świetny zawód, popularność, rodzina i dom, gdzie można się schronić… Wymyśliła więc przekorne działanie: mnożenie przez dzielenie. Katarzyna Zielińska dzieli się szczęściem: zbiera fundusze dla chorych dzieci, wspiera wioski dziecięce, pomaga rodzinom zastępczym w Ukrainie.  Pomagać trzeba rozważnie bez szkody dla siebie. Wtedy sił wystarczy na długo.

Mnożenie przez dzielenie / Katarzyna Zielińska ; rozmawiała: Agnieszka Litorowicz-Siegert. - „Twój Styl”, 2023, nr 11, s. 34-41

 

Kojąca moc natury, wystrój inspirowany przyrodą

Nic tak nie koi nerwów i nie odpręża jak odpoczynek w plenerze. Niestety nie zawsze mamy możliwość, by wyjść na spotkanie przyrodzie. Wtedy warto korzystać z jej namiastki stworzonej jako aranżacja wnętrza inspirowana naturą. Jak urządzić taką przestrzeń?  Natura jest natchnieniem artystów, ale może być też inspiracją w bardziej przyziemnych obszarach. Może skłonić na przykład do zaaranżowania wystroju czerpiącego z piękna przyrody  – najdoskonalszego z designerów. Naśladując jej urok, nasycimy wnętrza przyziemną paletą barw, unikalnością faktur i form, a także subtelnością dodatków i meblowego designu. Kluczowe dla naturalnej estetyki są barwy. Ich wpływ na samopoczucie człowieka oraz sposób, w jaki stymulują mózg, z powodzeniem opisuje psychologia kolorów. Ta wiedza ma realne przełożenie na codzienność.

Kojąca moc natury / Magda Pawluk. - „Living Room”, 2023, nr 69, s. 34-36

 

Powierzchnie w stylu raw. Rustykalna odsłona designu

Współczesny design to bogactwo materiałów i faktur, które zdobią wnętrza oraz zapewniają im praktyczne wykończenie. Są wśród nich rozmaite desenie, niektóre luksusowe i eleganckie, inne bliskie naturze albo pozostawione bez obróbki. Współcześni projektanci, przekonani o tym, że piękno kryje się w autentyczności, wysoko cenią surowe, rustykalne powierzchnie. Moc kryje się w naturze, powierzchniach dalekich od sztuczności i perfekcji. Celem surowego stylu, jest zapewnienie komfortu domownikom oraz wprowadzenie wyrazistego i oryginalnego charakteru do nowoczesnych mieszkań i domów.

Powierzchnie w stylu raw : rystykalna odsłona designu / Magda Pawluk. - „Living Room”, 2023, nr 69, s. 74-78

 

Zrozumieć Śląsk

Dla szerszego ogółu społeczeństwa Śląsk był zawsze krajem nieznanym, choć instynktownie bliskim. Z chwilą kiedy znalazł się w granicach Polski i stanowi dzisiaj nierozerwalną z nim całość, gruntowne poznanie pełnej jego wartości i historii powinno stać się obowiązkiem każdego Polaka. Popatrzmy na Śląsk przez pryzmat ludzi, dajmy im się poznać.

Zrozumieć Śląsk / Monika Fibic. - Rybnik : ATiSW Twórcza Przystań, 2023

 

Leszek Lichota, Sezon na zmiany

Kiedy ogłoszono, że gra główną rolę w nowej ekranizacji „Znachora”, na którym wychowało się kilka pokoleń Polaków, zrobiło się zamieszanie. Swoja drogą, kto miał zagrać doktora Wilczura, jeśli nie on, aktor powszechnie lubiany, zjednujący sobie publiczność? Ale też człowiek, któremu do życia niezbędne są wyzwania, jak mówi o sobie Laszek Lichota.

Sezon na zmiany / Leszek Lichota ; rozmawia: Zofia Fabjanowska. - „Zwierciadło”, 2023, nr 11, s. 48-53

 

Spojrzenie pełne miłości

Noblista, jeden z najbardziej cenionych współczesnych pisarzy na świecie. Jaki Orhan Pamuk był w dzieciństwie? Dlaczego uważa się za romantyka? Kogo radzi się, żeby uwzględniać w książkach też kobiecą perspektywę?

Kiedy pisarz pisze o sobie, wszyscy myślą, że gdzieś tę historię usłyszał, a gdy opisuje zasłyszaną historię, wszyscy myślą, że to jemu się przydarzyło.

Spojrzenie pełne miłości / Orhan Pamuk ; rozmawia: Katarzyna Kazimierowska. - „Zwierciadło”, 2023, nr 11, s. 66-70

 

Między nami kobietami, Przyjaciółka czyli kto?

Możemy gadać całą noc o głupotach i o imponderabiliach. Możemy nie widzieć się miesiącami, ale mamy poczucie, że gdzieś jest ta druga i w razie czego wesprze. Tym bardziej boli koniec przyjaźni. A może to nie było to? Kobiece relacje na czynniki pierwsze rozbiera psychoterapeutka Katarzyna Miller. Dziewczyny zamykające się na kobiecą przyjaźń bywają urazowe, wręcz zbierają urazy do koszyczka. I tracą. Często zdarza się, że przyjaźń między kobietami kończą mężczyźni. Czyli przyjaciółka wybiera jego zamiast ją.

Przyjaciółka, czyli KTO? / Alina Gutek. - „Zwierciadło”, 2023, nr 11, s. 74-78

 

Paryskie dobre adresy

Dla tych co jadą do Paryża po raz pierwszy, i dla tych co już go trochę znają! Oto Paryski alfabet. Sporządziła go dla nas Majka Kożuchowska, twórczyni bloga Tuparis, która od dekady mieszka w stolicy Francji. Nie ogranicza się tylko do turystycznych szlaków, z pasją eksploruje zaułki, szuka innych perspektyw. Wie o wszystkich nowościach, docenia piękno mało znanych miejsc z historią.

Moje miasto a w nim… / Majka Kożuchowska. - „Twój styl”, 2023, nr 11, s. 78-86

 

Białko rządzi młodością

Geny decydują o tym, co się może wydarzyć z naszym organizmem, a białka o tym, co się z nim dzieje. Geny tworzą genom białka – proteom. Chcesz opóźnić procesy starzenia swojego ciała albo zmniejszyć wrażliwość skóry? Chroń i pobudzaj proteom! To możliwe. Większość, bo 65 procent składu  organizmu to woda, drugim w kolejności budulcem naszego ciała są białka – stanowią aż 20 procent.  W skórze najbardziej znanymi białkami są kolagen i elastyna, tworzą materac, na którym jest naciągnięta. Nikogo nie trzeba przekonywać do dbania o prawidłowe nawodnienie skóry. A kosmetyki z białkami są dobre dla każdego i na każdą porę.

Białko rządzi młodością / Ewa Sarnowicz. - „ Twój Styl”, 2023, nr 11, s. 216-219

 

Smak lata zamknięty w słoiku, przechowywanie przetworów

Owoce i warzywa to skarby lata, którymi możemy cieszyć się nie tylko w sezonie, ale także jesienią i zimą, w formie przetworów. Soki, syropy, dżemy. Konfitury, warzywa konserwowe i kiszonki są prawdziwą skarbnicą zdrowych składników i doskonałego smaku. Jak przechowywać domowe weki, by długo zachowały swoje właściwości, i jak wygospodarować oraz zorganizować miejsce do ich magazynowania w kuchni? Domowe przetwory to jesienno-zimowa alternatywa dla surowych owoców i warzyw. Poza sezonem stają się źródłem wartości odżywczych, smaku i aromatów, których brakuje nam w chłodniejsze miesiące.

Smak lata zamknięty w słoiku / Magda Pawluk. - „Living Room”, 2023, nr 69, s. 110-112

 

Współczesna Turystyka

Monografia stanowi studium szerokich zagadnień z zakresu turystyki, ponieważ dotyczy uwarunkowania rozwoju turystyki zaprezentowanych w tytule.

Współczesna turystyka / pod red. Beata Meyer, Anna Gardzińska, Agnieszka Sawińska. - Szczecin : Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, 2023

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68