Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

W lutym polecamy

W lutym polecamy

Boks w Jastrzębiu

„Boks wciąż jest w sercach jastrzębian. Jastrzębski boks to fenomen” – podkreślił Marcin Boratyn na promocji swojej książki Górnicze pięści. Historia Jastrzębskiego boksu w Domu Zdrojowym. Na ponad trzystu stronach mieści się cała historia jastrzębskiego pięściarstwa, które rodziło się tutaj wraz z kopalniami i pierwszymi górniczymi osiedlami, rejestr wszystkich ważniejszych pojedynków oraz sylwetki bokserskich legend. Książka cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród jastrzębian, jak również adeptów boksu w całej Polsce i, jak pisze w słowie wstępnym Prezes BKS Jastrzębie Andrzej Porębski, stanie się obowiązkową lekturą każdego miłośnika sportu w Jastrzębiu-Zdroju.

Górnicze pięści. Historia Jastrzębskiego boksu / Marcin Boratyn. – Jastrzębie-Zdrój, 2019

 

Smog

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, związanych z zanieczyszczeniem powietrza, wpływem smogu na zdrowie, znajdzie Czytelnik na stronach książki Piotra Kleczkowskiego Smog w Polsce. Smog, który stał się jednym z najpoważniejszych problemów cywilizacyjnych współczesnej Polski, jest też tematem gorącej debaty publicznej. Jak przyznaje autor, nie jest to książka popularnonaukowa. Zawiera ona dużo szczegółowych informacji, z konkretnymi opisami zjawisk i danymi liczbowymi, co czyni ją przydatną zarówno dla czytelników, którzy poszukują wiedzy o zanieczyszczeniach powietrza w swojej pracy zawodowej, jak i dla wszystkich, którzy problemem smogu po prostu się interesują.

Smog w Polsce. Przyczyny, skutki, przeciwdziałanie / Piotr Kleczkowski. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN SA, 2020

 

Kapsułowa szafa

Kapsułowa szafa

Nosimy tylko 30 proc. ubrań, które mamy w szafie. Uporządkowanie szafy to pierwszy krok do dobrego samopoczucia, uważa Anna Deperas-Lipińska i  w lutowym wydaniu „Claudii” pomaga Polkom oczyścić garderoby ze zbędnych rzeczy, zostawiając tyko te, które łatwo ze sobą łączyć. Na tym polega idea kapsułowej szafy.

Kapsułowa szafa.// „Claudia”, 2020, nr 2, s. 38-41

 

Polscy piloci kontra UFO

Polscy piloci mają na koncie wiele spektakularnych spotkań z latającymi intruzami. Czy relacje o nich były gromadzone i analizowane przez wyspecjalizowane wojskowe komórki? A może dalej istnieją niejawne organy, których zadaniem jest badanie doniesień pilotów o spotkaniach z obiektami o nieustalonym pochodzeniu? Odpowiedzi szukaj w artykule Damiana Treli w najnowszym numerze „Nieznanego Świata”.

Polscy piloci kontra UFO : niebezpieczne spotkania. / Damian Trela// „Nieznany Świat”, 2020, nr 2, s. 34-37

 

Plecy Achillesowe

Co czwarty z nas narzeka na kręgosłup lub „korzonki”, ale przypadłość tę bardzo trudno zdiagnozować i wyleczyć. Ból pleców to cena, jaką płacimy za współczesny tryb życia. O metodach diagnozowania i sposobach leczenia w artykule Marcina Powęski Plecy Achillesowe.

Plecy Achillesowe. / Marcin Powęska// „Focus”, 2020, nr 2, s. 36-39

 

Wyspy długowieczności

Są miejsca na świecie, gdzie ludzie w dobrym zdrowiu dożywają ponad stu lat. Naukowcy obserwują sposób ich życia i przeprowadzają z nimi wywiady. Badają ich dietę, relacje międzyludzkie, religię i wiarę, a także sposób radzenia sobie z problemami i stresem. Nie potrafią znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Wiadomo tylko, że łączy ich kilka cech: wierzą w przyjaźń, mają cel w życiu i nie cenią pieniędzy. Naprawdę to takie proste? O tym w artykule Ewy Dereń i Kazimierza Pytka Wyspy długowieczności

Wyspy długowieczności / Ewa Dereń, Kazimierz Pytko// „Wróżka”, 2020, nr 2, s. 27-30

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68