Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

W lutym polecamy

W lutym polecamy

Zanim powstało miasto. Ikonografia Jastrzębia-Zdroju

Kochasz swoje miasto i chciałbyś się dowiedzieć więcej o jego powstaniu i historii? Zobaczyć jak dobrze znane Tobie ulice wyglądały 100 lat temu? Wszystko to można znaleźć w najnowszej publikacji Piotra Siemki Zanim powstało miasto. Ikonografia Jastrzębia-Zdroju. Na ponad stu stronach znalazły się nieznane grafiki i pocztówki budynków uzdrowiska oraz innych obiektów z terenu Jastrzębia-Zdroju, w tym reprodukcji miejsc, które już nie istnieją.

Zanim powstało miasto. Ikonografia Jastrzębia-Zdroju / Piotr Siemko. – Katowice-Jastrzębie-Zdrój : Wydawnictwo Prasa I Książka Grzegorz Grzegorek., 2020

 

Bezpieczeństwo międzynarodowe

Wojna towarzyszy ludzkości od zarania dziejów i dzisiaj, w XXI wieku, toczą się konflikty zbrojne. Część pierwsza serii Podstawy bezpieczeństwa narodowego pod tytułem Wymiar militarny konfliktów zbrojnych  w sposób szczegółowy wyjaśnia kwestie przyczyn i geografii działań wojennych oraz problematyki bezpieczeństwa po konflikcie. Część druga Wymiar pozamilitarny, poświęcona jest aspektom pozamilitarnym bezpieczeństwa międzynarodowego.

Podstawy bezpieczeństwa międzynarodowego. - Warszawa : Wydawnictwo Difin SA,  2020

 

Kryzys migracyjny

Kryzys migracyjny zapoczątkowany w 2015 roku postawił przed państwami i narodami europejskimi nieoczekiwane wyzwania. Na próbę zostały wystawione relacje między poszczególnymi państwami, ich zdolność do współdziałania przy rozwiązywaniu następstw kryzysu, zdolność do brania na siebie współodpowiedzialności w tym zakresie. W publikacji Państwa Europy Środkowej i Bałkanów wobec kryzysu migracyjnego autorzy reprezentujący różne ośrodki akademickie i eksperckie z kraju i z zagranicy, proponują spojrzenie na tytułowe zagadnienie z czterech perspektyw: historycznej, politologicznej, geopolitycznej i społeczno-kulturowej.

Państwa Europy Środkowej i Bałkanów wobec kryzysu migracyjnego. / Redakcja naukowa Krzysztof Cebul, Radosław Zenderowski  - Warszawa : Wydawnictwo CeDeWu Sp. z o. o. , 2020

 

Klasyka nie jest nudna!

Jak zrobić, żeby wszystko do wszystkiego pasowało? Szpilki czy buty na płaskiej podeszwie? Torebka duża czy mała? W lutowym wydaniu „Claudii” powraca temat  kapsułowej szafy. Dorota Zalepa, znawczyni mody i założycielka blogu kameralna.com.pl, doradza czytelniczkom jak rozwiązać wiele naszych problemów związanych z ubraniami.

Klasyka nie jest nudna! / Dorota Zalepa ; rozmawiała Agata Michej. - „Claudia”, 2021, nr 2, s. 32-33

 

Pierwsze kwitnące zwiastuny wiosny

Jest zimno, śnieżnie i mroźnie? Mimo tego nic nie stoi na przeszkodzie, żeby marzyć o ogrodzie, pełnym pięknych barw. Niektóre drzewa, krzewy i drobne rośliny cebulowe nie zamierzają czekać na oficjalne rozpoczęcie wiosny. Sięgnij po lutowy numer „Mojego Pięknego Ogrodu” i dowiedz się jak sprawić, żeby w środku najchłodniejszej pory roku rośliny zaskoczyły cię intensywnymi kolorami i niezwykłymi zapachami.

Pierwsze kwitnące zwiastuny wiosny. - „Mój Piękny Ogród”, 2021, nr 2, s. 12-15

 

Włam przez akwarium

Pojęcie Internetu rzeczy powstało na przełomie XX i XXI wieku. To urządzenia, które połączone są z globalną siecią i wymieniają między sobą informacje bez ingerencji człowieka.  O tym jak hakerzy mogą narobić wiele szkód, nie próbując nawet przejmować cudzych komputerów, i jak potrafią włamać się do kamer, rozrusznika serca, a nawet sprzętu akwarystycznego, pisze Marcin Bójko w lutowym numerze „Focusa”.

Włam przez akwarium / Marcin Bujko. - „Focus”, 2021, nr 2, s. 38-41

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68