Niewidzialni, obcy, wykluczeni
Jeszcze w XX w. sądziliśmy, że dehumanizacja jest zjawiskiem skrajnym, powiązanym z wojnami i czystkami etnicznymi. A dzisiaj nie trzeba ekstremistycznej propagandy, byśmy przestali widzieć w ludziach ludzi. Choć trudno nam to przyjąć, w każdym z nas tkwi tendencja, by na różne sposoby wykluczać innych ze wspólnoty ludzkiej. Tylko dlatego, że są inni niż my. Jak eliminować tendencję do dehumanizowania, zbudować tożsamość społeczną ponad podziałami, identyfikować się z całą ludzkością przeczytasz w artykule Marka Drogosza w lutowym numerze „Charakterów”.
Niewidzialni, obcy, wykluczeni – jak odmawiamy innym ludziom człowieczeństwa / Marek Drogosz. - „Charaktery”, 2022, nr 2, s. 56-60
Coraz większe kręgi zrozumienia
„Jedenaste przekazanie: nie bądź obojętny. Bo jeżeli będziesz, to nawet się nie obejrzycie, jak na was, na waszych potomków jakieś Auschwitz nagle spadnie z nieba”. Te słowa Marian Turski wygłosił w 2020 roku podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz-Birkenau. Jest dziennikarzem, historykiem i działaczem społecznym. Był redaktorem naczelnym „Sztandaru Młodych”. Od ponad 60 lat pracuje w tygodniku „Polityka”. Przeżył dwa marsze śmierci. Na łamach „Zwierciadła” mówi o sile przyjaźni, empatii i miłości.
Coraz większe kręgi zrozumienia / Marian Turski, rozmawiał Remigiusz Grzela. - „Zwierciadło”, 2022, nr 2, s. 36-40
Dekalog miłości dojrzałej
Wszyscy marzymy o miłości, chcemy kochać i być kochani. Dlaczego więc ta przez duże M, piękna i wymarzona, przydarza się nielicznym? O czym warto wiedzieć, by zwiększyć prawdopodobieństwo, że takie uczucie stanie się i naszym udziałem? Ewa Woydyłło, znana psycholog i psychoterapeutka, przekonuje, że istnieje wspólny mianownik dla tego, co nazywamy miłością dojrzałą. Mądra miłość to działanie na rzecz ukochanej osoby. Z myślą o jej dobru. Bezinteresownie! – twierdzi w rozmowie z „Twoim Stylem” .
Dekalog miłości dojrzałej / Ewa Woydyłło, rozmawiała Anna Jasińska. - „Twój Styl”, 2022, nr 2, s. 46-51
Kształty barw
Śląsk wcale nie musi być szary i bury. Może być pięknie zielony, gdy się o niego dba. Najlepszym przykładem jest Jastrzębie-Zdrój. I chociaż teraz nie jest miastem uzdrowiskowym, to można się w nim wspaniale czuć i odpocząć, o czym świadczy niniejszy album fotografii, który powstał przede wszystkim z myślą o młodzieży, i który pomaga jej, jak dobrze wykształcony nauczyciel-przewodnik, zrozumieć barwne kształty czy kształty barw.
Kształty barw / Andrzej Gruszka, Andrzej Ślakowski. - Jastrzębie-Zdrój : SJKF „Niezależni”, 2021
Dyscypliny paraolimpijskie
„Duch w ruchu” to motto Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego, a znaki Agito symbolizują motywację sportowców ze wszystkich zakątków świata do jedności i rywalizacji sportowej. Igrzyska paraolimpijskie zrodziły się z małego spotkania brytyjskich weteranów II wojny światowej w latach 40. ubiegłego stulecia, aby stać się jednym z największych międzynarodowych wydarzeń sportowych początku XXI wieku. W ciągu ostatnich kilkunastu lat sport paraolimpijski przeszedł olbrzymią metamorfozę. Z aktywności kojarzonej z rehabilitacją przeistoczył się w sport profesjonalny. Książka, którą dzisiaj Państwu polecamy, pozwoli odkryć i zrozumieć dyscypliny paraolimpijskie.
Dyscypliny paraolimpijskie. – Warszawa : Polski Komitet Paraolimpijski”, 2017
44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a
32 471 76 97 ; 32 471 67 68