Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

W lutym polecamy

W lutym polecamy

Zawsze czułam, że jestem inna

Przez całe swoje życie mnóstwo energii wkładały w to, by się przystosować. Mówić, myśleć, czuć i zachowywać się tak, jak od nich oczekiwano. Niejednokrotnie przypłacały to stanami lękowymi, depresją i przekonaniem, że to z nimi jest coś nie tak. Diagnoza w dorosłym wieku okazała się dla nich wyzwoleniem. Przyznaniem sobie prawa do bycia po prostu sobą.

Zawsze czułam, że jestem inna / Joanna Olekszyk. - „Zwierciadło”, 2023, nr 2, s. 32-39

 

Liza Marklund, Największa nudziara na świecie

Zanim zaczęła pisać kryminały, czytała  je pasjami. I dobrze pamięta, że zagadki rozwiązywali w nich samotni, bezdzietni, seksualnie neutralni mężczyźni. Kobiety były ozdobą: kochankami albo ofiarami. Na rozmowę z Pisarką Lizą Marklund, która zrewolucjonizowała współczesną powieść policyjną zapraszamy do lutowego wydania Zwierciadła.

Największa nudziara na świecie / Liza Marklund, rozmawiała Izabela Nowakowska-Teofilak. - „Zwierciadło”, 2023, nr 2, s. 54-57

 

Lubię być ojcem – Antoni Pawlicki

Jest z pokolenia czterdziestolatków. W rodzinie dostał wzorzec tradycyjny: ojciec zarabiał, mama prowadziła dom. W środowisku… cóż, artyści, wolne ptaki. Antoni Pawlicki długo czuł się chłopcem, a jednak coś go zmieniło. Ojcostwo. Gdy urodziła się córka, stał się „bohaterem domu”. Prawdziwym facetem można być, wstając nocą do dziecka i budując związek, w którym oboje partnerzy mają równe prawa do marzeń.

Nienasycenie. To cecha jego generacji. Przyznaje, długo pędził w poszukiwaniu nowych wrażeń. Grał dobrą rolę, a już myślał o kolejnej. Jakby tylko to, co przed nim, było warte uwagi. Zwolnił. Pomogły mu obowiązki związane z ojcostwem.

Lubię być ojcem / Antoni Pawlicki, rozmawiała Beata Nowicka. - „Twój Styl”, 2023, nr 2, s. 28-33

 

Powrót dobrej nocy

Psycholodzy mówią, że to już problem społeczny. Pandemia, wojna, inflacja sprawiają, że w nocy przychodzą myśli. Światowa Organizacja Zdrowia ustaliła, że bezsenność zajmuje drugie miejsce na liście najczęściej zdiagnozowanych dolegliwości! Śpimy krócej i gorzej. To znak czasów. Problem pogłębił się w ciągu ostatnich trzech lat. W ramach Narodowego Programu Profilaktyki przeprowadzono badania, według których problemy z zasypianiem zgłasza aż 50,4 procent Polaków. Zjawisko narasta. Dlaczego? I do czego to doprowadzi?

Powrót dobrej nocy / Agnieszka Litorowicz-Siegert. - „Twój Styl”, 2023, nr 2, s. 42-47

 

Zamki na piasku

Ach, zamieszkać w pałacu, a wszystkie problemy znikną. Czy na pewno? Dlaczego ta bajka kończy się często rozwodem i podziałem majątku? zastanawia się Monika Sobień-Górska, autorka bestselleru Jak porzucić miliardera i… przeżyć.

Zamki na piasku / Monika Sobień-Górska, rozmawia Beata Pawłowicz. - „Zwierciadło”, 2023, nr 2, s. 70-73

 

Zdarzyło się na Krupówkach, Fotoreportaż

Na planie Niebezpiecznych dżentelmenów ożyło dawne Zakopane. Jedyne w swoim rodzaju miejsce, gdzie ponad sto lat temu spotkało się wiele znaczących postaci. Kto konkretnie i co z tego wyniknęło? Jak wierny realiom historycznym jest ten film? Po więcej ciekawostek na temat filmu odsyłamy do fotoreportażu w lutowym „Zwierciadle”.

Zdarzyło się na Krupówkach / Zofia Fabjanowska. - „Zwierciadło”, 2023, nr 2, s. 86-92

 

Danie tanie niesłychanie

„Nie ma tego złego, które nie wyszłoby na dobre” – przekonują optymiści. Trudny czas, rosnące ceny i konieczność oszczędzania możemy potraktować jako inspirację do zmiany stylu życia na bardziej świadomy, ekologiczny i zdrowszy. Czy powinniśmy przestawić się na myślenie, że taniej nie znaczy gorzej?

Katarzyna Bosacka przekonuje, że niedrogo wcale nie znaczy gorzej.

Danie tanie niesłychanie / Katarzyna Bosacka, rozmawiała Agnieszka Litorowicz-Siegert. -Twój Styl”, 2023, nr 2 s.102-105

 

Gotowa na wszystko

Wybierasz się na zimowy wypad do lasu? Nie zapomnij o naładowanym powerbanku i dodatkowej warstwie ubrań, idziesz w góry – weź butelkę z filtrem do wody, jedziesz w daleką podróż autem, spakuj rękawiczki i koc. Specjalista od surwiwalu podpowiada, jak z głową planować rekreację w terenie. Uwaga, wiedza przydaje się również na co dzień!

Surwiwal przydaje się nie tylko wyczynowcom. Mieszczuch też powinien umieć przetrwać w górach albo gdy zabłądzi w lesie.

Gotowa na wszystko /Grażyna Saniuk. - „Twój Styl”, 2023, nr 2, s. 118-121

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68