Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

W lutym polecamy

W lutym polecamy

W lutym polecamy artykuły z „Twojego Stylu”, „Wysokich Obcasów” i „Zwierciadła”, a w nich:

 

Szybciej coraz szybciej, Wyścig z czasem

„Miało być inaczej, mieliśmy nie wrócić po pandemicznym zatrzymaniu do dawnego tempa, zrewidować stare nawyki, zwolnić. A czujemy, że świat zwariował, że pędzi jeszcze szybciej. A my pędzimy razem z nim. Wybierając coraz szybsze rozwiązania. Dlaczego  zatraciliśmy się w takim tempie? Czy jesteśmy na nie skazani?

Pośpiech nie jest znakiem ostatnich lat. Już w roku 1982 amerykański lekarz Larry Dossey ukuł pojęcie  time sickness, czyli  choroba niedoczasu, którym opisał powszechne przekonanie, że czas ucieka, że jest go za mało i w związku z tym trzeba pędzić coraz szybciej aby dotrzymać kroku.”

Wyścig z czasem / Alina Gutek. - „Zwierciadło”, 2024, nr 2, s. 34-37

 

Bartłomiej Topa. Szósty Zmysł

„Zagrał w serialu jakiego w Polsce dotąd nie było. I jak zawsze zrobił to po swojemu. Jego bohater teoretycznie powinien być egotycznym bufonem. Tymczasem Bartłomiej Topa nadał mu inny rys. Coś co można odnaleźć także w nim samym. Co to takiego?”

Zapraszamy do rozmowy.

Szósty zmysł / Bartłomiej Topa ; rozmawia Zofia Fabjanowska. - „Zwierciadło”, 2024, nr 2, s. 42-46

 

Na co dzień. Piękni stuletni

„Hasła: długowieczność, wolne starzenie biją rekordy wyszukiwań. Żyjemy coraz dłużej więc jasne jest, że chcemy zachować także zdrowie, kondycję. A do tego atrakcyjny wygląd i dobre samopoczucie.

Miliard ludzi na świecie ma ponad 60 lat, a liczba ta ma się podwoić do 2050 roku. Obecnie w USA i Japonii jest prawie 100 tysięcy stulatków. Globalne szacunki dotyczące osób w wieku  100 lat i starszych wynoszą 3,7 miliona do roku 2050. Nic dziwnego, że kwestie związane ze starzeniem się stały się tak istotne jak nigdy wcześniej. Zdrowy styl życia jest determinantą zdrowia. Jednym z jego elementów jest sen, bardzo ważny i niedoceniany, kolejnym ruch, jeszcze kolejnym ograniczanie stresu.”

 Co robić żeby długo i zdrowo żyć? Zapraszamy do artykułu.

Piękni stuletni / Agata Rucińska. - „Zwierciadło”, 2024, nr 2, s. 155-160

 

Wywiad: Dorota Szelągowska

„Rewolucje w mieszkaniach, spektakularne remonty to pasja, z którą ją kojarzymy. Ale to także jej podejście do życia. – Czasem wystarczy pozbyć się tego, co zbędne, by zaszła w Tobie zmiana – mówi Dorota Szelągowska, bo pogoń za „lepiej, więcej” może stać się rutyną, która ogranicza. Opowiada, gdzie zrobiła osobiste porządki, żeby życie było wystarczająco dobre.”

Porządek w sobie / Dorota Szelągowska ; rozmawiała Agnieszka Litorowicz-Siegert. - „Twój Styl”, 2024, nr 2, s. 13-21

 

Raport: Wygraj z hejtem

„Ośmiu na dziesięciu Polaków uważa, że z hejtem trzeba walczyć. Ale…jak? Co to jest skuteczniejsze: prawo czy spontaniczne pomysły płynące z szacunku dla zasady „ nie czyń drugiemu co tobie niemiłe”? czy pojawiły się instrumenty, które pozwalają nam ruszyć dalej, przekroczyć granicę bezradności? Tak. Walka z hejtem i mową nienawiści wymaga czasu, wyrzuca poza strefę komfortu, wystawia na próbę cierpliwość. Ale ci, którzy się na nią zdecydowali, mówią że było warto.”

Słowa, jak noże / Agnieszka Litorowicz-Siegert. - „Twój Styl”, 2024, nr 2, s. 40-45

 

Poskromienie glukozy

„Stabilny poziom cukru we krwi  jest ważny nie tylko dla osób z cukrzycą. Skoki glukozy szkodzą każdemu, ale łatwo im zapobiegać. Dzięki kilku zmianom dietetycznych nawyków można zyskać więcej energii, lepszy nastrój i szczuplejsze ciało – przekonuje Jessie Inchauspe, francuska biochemiczka, która podbiła internet jako samozwańcza – glukozowa królowa.”

Poskromienie glukozy / Grażyna Morek. - „ Twój Styl”, 2024, nr 2, s. 130-133

 

Kamilla Baar

„Nie lubi oczywistych, łatwych wyborów. Ma potrzebę, żeby co jakiś czas mówić – sprawdzam, wywinąć się rutynie. Na miejsce spotkania proponuje bistro na kultowym warszawskim bazarku. Przyjeżdża rowerem, choć pada i wieje. – Moim marzeniem zawsze było pięknie żyć. Autorsko, indywidualnie, nie powielać czyjegoś wzoru, tylko szukać swojego – przyznaje Kamilla Baar.”

Każda sekunda się liczy / Kamilla Baar ; rozmawia Alina Gutek. - „Zwierciadło”, 2024, nr 2, s. 48-52

 

Po dorosłemu. Polubić poniedziałki

„W podcaście, a teraz też książce „Madame Monday” – Pani Poniedziałek, psycholożka Joanna Flis udowadnia, że dorosłość wcale nie musi być nudna, sztywna i pozbawiona przyjemności. W świecie pełnym Piotrusiów Panów i Wiecznych Dziewczynek wskazuje inną postawę, w której dojrzałość staje się naszą nową supermocą. Badania potwierdzają, że w grupie podejmujemy mniej rozsądne decyzje, a o niedojrzałe zachowania łatwiej, kiedy pojawiają się emocje, stres i przemęczenie. Dlatego musimy sami siebie pilnować, być ciągle uważni”

Polubić poniedziałki / Joanna Flis ; rozmawia Joanna Olekszyk. - „Zwierciadło”, 2024, nr 2, s. 66-71

 

 Zamek, którego nie było

„700-letnia siedziba królów, sejmu, senatu i prezydentów Rzeczpospolitej przez niemal trzy dekady była stertą gruzu. Losy Zamku Królewskiego w Warszawie to opowieść o okrucieństwie i zniszczeniu, ale też współpracy oraz poświęceniu tysięcy ludzi. Nie brakuje tu filmowych zwrotów akcji, romansów, ukrytych skarbów i duchów.”

Zamek, którego nie było / Iza Nowakowska-Teofilak. - „Zwierciadło”, 2024, nr 2, s. 88-95

 

Wywiad, Patrycja Markowska

„Mogłaby wyśpiewać własną autobiografię. Piosenka miałaby gęsty tekst, bo życie Patrycji Markowskiej to nie droga po czerwonym dywanie. Trudno łączyć karierę z osobistym życiem, rozstać się po długim związku, wychować syna, opiekować się rodzicami. W jej historii może się przejrzeć wiele dojrzałych kobiet. Skąd czerpie siły na życiowych zakrętach? I czym zaskoczyła ostatnio siebie? Jedno jest pewne, Nie należy wątpić w miłość.”

Zapraszamy do wywiadu.

Nie należy wątpić w miłość / Patrycja Markowska ; rozmawiała Agnieszka Litorowicz-Siegert. - „Twój Styl”, 2024, nr 2, s. 28-33

 

Wywiad, rzeczniczka praw dziecka

„Świata nie zmienia się samemu. Pierwsze wrażenie – skromna i delikatna. Drugie – silna i śmiała. Monika Horna-Cieślak, adwokatka, rzeczniczka praw dziecka, od kilkunastu lat zajmuje się problemem przemocy wobec najmłodszych. Jest wolontariuszką w fundacjach, które wspierają krzywdzone dzieci. Jej zasada: nic o was, bez was. Na dowód, po zaprzysiężeniu, na społecznego zastępcę powołała 17-letniego Jana Gawrońskiego. I nie ukrywa, że zamiast polityków zamierza słuchać nastolatków.”

Świata nie zmienia się samemu / Monika Horna-Cieślak ; rozmawiała: Agnieszka Litorowicz- Siegert; zdjęcia: Aga Bliska. - „Twój Styl”, 2024, nr 2, s. 46-51

 

Reportaż. Kosmos Kobiet

„O obrotach ciał niebieskich wiedzą więcej niż my. Eksplorują odległe galaktyki, poznają właściwości czarnych dziur. Ich codzienna praca to…odkrywanie tajemnic wszechświata i szukanie śladów życia w kosmosie. Joanna Drążkowska w Instytucie Maxa Plancka bada pochodzenie planet. Julia Stankiewicz w NASA buduje platformę do badania próbek z Marsa. Polskie astronomki są wysoko cenione w świecie.”

Kosmos Kobiet / Katarzyna Droga. - „Twój Styl”, 2024, nr 2, s. 52-56

 

Nie ma znaczenia, co myślą inni, jestem, kim jestem, i idę dalej. Kate Winslet

„Urodziła się w październiku 1975 60 km na zachód od Londynu, w rodzinie związanej z aktorstwem. Swoich sił na scenie spróbowała najpierw w szkolnych przedstawieniach, a później w nieco bardziej profesjonalnych , lokalnych trupach teatralnych. Początkowo rzadko dostawała główne role. Po latach opisywała siebie z tamtych lat jako grubego dzieciaka z ostatniego rzędu, w butach nie takich, jak trzeba. Rówieśnicy drwili z jej wagi i wyglądu, a jako 14- latka od nauczycielki dramatu usłyszała, że powinna sobie poradzić, o ile tylko – zadowoli się rolami grubych dziewczyn. Wciąż jej powtarzano, że ma nieodpowiednie kształty , że musi zadowolić się czymś innym, gorszym.”

O tym co teraz na ten temat myśli i jak te wszystkie słowa wpłynęły na jej aktorską karierę, dowiemy się z artykułu w Wysokich Obcasach.

Ukryta za sztuką : Kate Winslet / Joanna Wróżyńska. - „Wysokie Obcasy”, 2024, nr 2, s. 34-41

 

Abstynentki. Trzeźwość daje godność

„Alkohol to chyba jedyny narkotyk, którego spożywanie jest bardziej normalne niż niespożywanie, a z abstynencji trzeba się tłumaczyć. Badania wskazują, że trzy czwarte Polek spożywa alkohol. Abstynentką jest co czwarta Polka. Traktowane jest to z podejrzliwością, Co Ty jesteś w ciąży? Słyszą często dziewczyny, które odmawiają alkoholu. To paradoks, że pijemy „na zdrowie”, podczas gdy alkohol nasze zdrowie niszczy.” O tym co daje nam trzeźwość, dlaczego dopuszczane są reklamy bezalkoholowego szampana dla dzieci skoro promują szkodliwe nawyki? Czy jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym same? Zapraszamy do artykułu w Wysokich Obcasach.

Trzeźwość daje godność / Monika Radzisz. - „Wysokie Obcasy”, 2024, nr 2, s. 88-91

 

Wy-twórcy książek : historia społeczności wydawniczej w czasach PRL-u

„Wspaniała opowieść o niezwykłym fenomenie zrodzonym w zgrzebnych latach komunizmu. Głównymi bohaterami są tu graficy i redaktorzy, którzy mimo niedostatków technicznych i materialnych oraz nacisków politycznych i obostrzeń cenzury stworzyli prężnie działające instytucje kultury, będące – i nie ma w tym żadnej przesady, przynajmniej jeśli chodzi o projektowanie – wzorem dla całego świata, co zresztą świat chętnie przyznawał, obsypując polskich twórców książek nagrodami na wystawach i konkursach / Piotr Sitkiewicz”

Wy-twórcy książek : historia społeczności wydawniczej w czasach PRL-u / pod redakcją Jacka Mrowczyka. - Kraków : copyright by Wydawnictwo Karakter, 2023

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68