Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

W maju polecamy

W maju polecamy

Potrzeba kontroli

Mariusz Szczygieł popularny polski dziennikarz, reportażysta, pisarz i wykładowca. Znany z telewizyjnego talk-show Na każdy temat. Autor książek m.in.: Gottland, Laska nebeska, Nie ma. Laureat wielu nagród literackich i założyciel (wraz z Wojciechem Tochmanem) Wydawnictwa „Dowody na Istnienie”.
W majowym „Twoim Stylu” opowiada m.in. o swoim pokoju dziecinnym, roli uśmiechu w życiu, terapii i potrzebie kontroli.

Strzelałem z KARABINU MIŁOŚCI / Mariusz Szczygieł ; rozmawiała Beata Biały. - „Twój Styl”, 2021, nr 5, s. 94-98

 

Czynienie zła

Katarzyna Bonda – dziennikarka, scenarzystka, pisarka i autorka bestsellerów kryminalnych. Zadebiutowała w 2007 roku powieścią Sprawa Niny Frank, która została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru. Jej inna książka – Okularnik zdobył tytuł Bestsellera Empiku 2015 w kategorii literatura polska. Serial Żywioły Saszy zrealizowany został na podstawie jej prozy.
Podczas spotkania z Anną Dmowską na łamach majowej „Claudii” rozmawia między innymi o inspiracjach i zbieraniu materiałów do kolejnych powieści, a także o tym co ludzi popycha do czynienia zła.

Zło w życiu jest jak cień / Katarzyna Bonda ; rozmawiała Anna Dmowska. - „Claudia”, 2021 , nr 5, s. 64-65

 

Bułhakow metafizyczny

Osiemdziesiąt  jeden lat temu – 10 marca 1940 r. – Michał Bułhakow przekroczył granicę tego tu i teraz, i przeniósł się do tych, o których tak pięknie pisał w Mistrzu i Małgorzacie. O swoim zamiłowaniu do twórczości rosyjskiego pisarza, rozmowach z Lubow Biełozierską – drugą żoną Bułhakowa – napisał nieżyjący już Andrzej Marczewski (reżyser, dramaturg, producent teatralny) w swoich wspomnieniach, które ukazały się w majowym numerze „Nieznanego Świata”.

Bułhakow metafizyczny / Andrzej Marczewski - „Nieznany Świat”, 2021 , nr 5, s. 34-38

 

Utalentowana Pani Highsmith

Galeria zwichrowanych psychiczne charakterów i morderców przyniosła jej miano mistrzyni psychothrillera. „Była paskudnym, okrutnym, nienawidzącym ludzi i niedającym się kochać stworzeniem. Ale jej książki? Genialne!” – tak o niej napisał jej wydawca.  Patricia Highsmith, amerykańska królowa kryminału psychologicznego, wymyśliła m.in. Toma Ripleya – najsłynniejszego psychopatę w historii kina. Czy była jego sobowtórem? O tym w najnowszej „Wróżce” już w maju.                 

Utalentowana Pani Highsmith / Katarzyna Grocholska - „Wróżka”, 2021 , nr 5, s. 38-41

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68