W maju Czytelnia poleca artykuły z „Atestu”, „Twojego Stylu”, „Wysokich Obcasów” „Zwiercidła”, a w szczególności:
Gillian Anderson
„Aktorka telewizyjna, filmowa i teatralna, po zakończeniu zdjęć do serialu – Z archiwum X, przeniosła się do Londynu, tam zaczęła grać w teatrze. Gdyby nie wola przetrwania, konsekwencja i siła charakteru, być może wciąż znalibyśmy ją jako aktorkę jednej roli. Branża filmowa kocha szufladki, ale ona kocha wyzwania. Dzięki temu zagrała m.in. słynną polityczkę, nieugiętą detektywkę, seksuolożkę z misją, a teraz także bezkompromisową dziennikarkę BBC. Nam Gillian Anderson wyznała, że był jednak taki moment, kiedy wątpiła w swój talent. Jak to jest być feministyczną ikoną i wszechstronną aktorką?”
Zapraszamy do artykułu.
Nie uciekam od tego czego się boję. / Gillian Anderson ; rozmawiała Angelika Kucińska. - „Zwierciadło”, 2024, nr 5, s. 40-45
Majówka po indyjsku
„A gdyby tak zamiast tradycyjnej karkówki i kiełbasek z musztardą zaproszonym na grill gościom zaserwować lżejsze dania? Zdrowsze, ale równie pyszne, a przy tym intrygująco egzotyczne. Szaszłyki z sera i warzyw, ryba w orientalnych przyprawach, czy niebanalne dania na grill”.
Zbliża się gorący sezon na sezonowe warzywa, jak pięknie umilić sobie ten czas smacznymi nietuzinkowymi daniami, zapraszamy do stołu w „Twoim Stylu”.
Majówka po indyjsku. - „Twój Styl”, 2024, nr 5, s. 124-128
Samotność seniorki
„Znacznie łatwiej spotkać samotną starszą kobietę niż samotnego starszego mężczyznę. Cierpią, bo nie jesteśmy nastawieni wspólnotowo. Samotność szkodzi zdrowiu. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo istotne jest to, że nikt nas nie dotyka, nie przytula.”
Jak seniorki w Polsce walczą z poczuciem samotności? Skandynawia znalazła na to fantastyczne rozwiązanie, jaki mają na to patent? Zapraszamy do rozmowy z socjologiem Tomaszem Szlendakiem w nowym wydaniu „Wysokich Obcasów”.
Samotność seniorki / Tomasz Szlendak ; rozmawiała Monika Redzisz. - „Wysokie Obcasy”, 2024, nr 5, s. 78-81
Światowy Dzień Słuchu – III konferencja „Czy słyszałeś, że hałas szkodzi?”
„Już od ponad siedemnastu lat corocznie 3 marca obchodzimy ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) Światowy Dzień Słuchu. Obecnie jest to największa ogólnoświatowa kampania prowadzona przez Biuro WHO ds. Zapobiegania Ślepocie i Głuchocie, do której zgłoszono w tym roku 688 wydarzeń z całego świata. W tym wyjątkowym gronie Polska jest reprezentowana poprzez 7 wydarzeń organizowanych przez Centrum słuchu i mowy Medincus, Instytut Narządów zmysłów, Fundację Słyszę prof. Skarżyńskiego, Towarzystwo Otolaryngologów oraz miesięcznik „Atest”. W tym roku hasło przewodnie to – sprawmy, aby ochrona uszu i słuchu stała się rzeczywistością dla wszystkich!”
Światowy Dzień Słuchu – III konferencja „Czy słyszałeś, że hałas szkodzi?” / Paweł Górski. - - „Atest”, 2024, nr 4, s. 28-29
W poszukiwaniu równowagi
„Czujesz zmęczenie związane ze zmianą pór roku? A może budząca się do życia natura również w Tobie obudziła chęć do zmiany, wprowadzenie porządku w codziennych zmaganiach czy zrobienie wiosennego detoksu? Cenne wskazówki możemy znaleźć w Ajurwedzie czyli tradycyjnej medycynie indyjskiej, praktykowanej od ponad 5000 lat. Podobnie jak medycyna chińska, Ajurweda uczy, że są trzy dosze, każda z nich to kombinacja pięciu elementów, z których zbudowany jest cały wszechświat. Ważne jest to żeby nie dopuszczać do braku równowagi w ciele”. Po cenne wskazówki zapraszamy do tekstu w nowym „Zwierciadle”.
W poszukiwaniu równowagi / Agata Rucińska. - „Zwierciadło”, 2024, nr 5, s. 176-180
Cichy wróg
„Niby nic takiego nie robi. W biurze uśmiecha się do ciebie, mówi cześć, ale tez często się obraża, ironizuje. Gdy mówisz na zebraniu, wzdycha z dezaprobatą, by podkopać twoją pewność siebie i autorytet. Bierna agresja w miejscu pracy ma wiele twarzy. Na szczęście istnieje wypróbowany sposób, by się z nią uporać. Najważniejsze to dostrzeżenie przeciwnika, po drugie rozpoznać jego zachowanie i frustrację, pokazać siłę spokoju i ostatecznie rozbroić”. A jak to zrobić podpowie nam psycholożka Sylwia Sitkowska.
Cichy wróg / Sylwia Sitkowskiej ; Jagna Kaczanowska. - „Twój Styl”, 2024, nr 5, s. 100-101
Ekologia raczej łączy, niż dzieli
„Ludzie po pięćdziesiątce, szukając pracy, nie zwracają uwagi na to, czy działania na rzecz planety są wpisane w politykę firmy, ale to oni gaszą światło, wychodząc z pokoju, i naprawiają rzeczy, zamiast je wyrzucać. Dla pokolenia Z ważne jest życie w zgodzie z ekologicznymi rozwiązaniami. Oczekują ich też od pracodawców. Zamiast suvem wolą jeździć rowerem, natomiast starsze pokolenie czyli właśnie osoby po 50 roku życia nazywane silversami, to generacja – mieć. (…) Jak to jest z tą ekologią, zwłaszcza w określonym wieku i dlaczego wśród starszego pokolenia wygrywa zła dieta i w dużej mierze brak świadomości żywieniowej?” Zapraszamy do rozmowy.
Ekologia raczej łączy, niż dzieli / Marzena Rudnicka ; rozmawiała Patrycja Pustkowiak. - „Wysokie Obcasy”, 2024, nr 5, s. 178-182
44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a
32 471 76 97 ; 32 471 67 68