Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

W marcu polecamy

W marcu polecamy

Kobiety na rynku pracy

Nierówne traktowanie ze względu na płeć i dyskryminacja kobiet na rynku pracy są uważane w krajach Unii Europejskiej za jeden z głównych problemów. Świadczą o tym m.in. zapisy legislacyjne i strategie zmierzające do poprawy pozycji kobiet. Istotna jest zatem analiza sytuacji kobiet na rynku pracy Unii Europejskiej, co było celem badań finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki, których wstępne wyniki dotyczą lat 2002-2014. W monografii Sytuacja kobiet na rynku pracy. Wybrane aspekty zaprezentowano w szczególności aktywność zawodową, modelowanie płac oraz obecność kobiet w kierownictwie. Ważnymi problemami są też bierność zawodowa i jej przyczyny, które poddano analizie. Dostęp kobiet do stanowisk kierowniczych i rozważanie wpływu struktury managementu na sytuację finansową przedsiębiorstw jest natomiast stosunkowo nowym i godnym uwagi nurtem w badaniach rynku pracy.

Sytuacja kobiet na rynku pracy. Wybrane aspekty / Dorota Witkowska, Krzysztof Kompa, Aleksandra Matuszewska-Janica. – Łódź : Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2019

 

Przypadki kryminalne

Przypadki kryminalne to zdarzenia, do których doszło w konkretnym miejscu i czasie, z tego powodu, że konkretna osoba naruszyła normy prawa karnego. Często spora część zdarzeń pozostaje nieujawniona. Bo to właśnie przypadki z ciemnej liczby są najtrudniejsze. Ciemna liczba przestępstw obejmuje wszystkie zdarzenia, które są poza oficjalnymi statystykami. Praca  „Przypadki kryminalne. Ciemna liczba przestępstw jako problem interdyscyplinarny” to dzieło kilkunastu autorów, zarówno teoretyków, jak i praktyków. Wśród nich znajdują się naukowcy, funkcjonariusze służb mundurowych i pracownicy wymiaru sprawiedliwości, biegli z zakresu nauk sądowych, dziennikarze. I właśnie taka współpraca daje szanse na ujawnienie zdarzenia, wykrycie sprawcy, udowodnienie mu czynu i skazanie właściwej osoby.

Przypadki kryminalne. Ciemna liczba przestępstw jako problem interdyscyplinarny / Pod redakcją naukową Joanny Stojer-Polańskiej. – Poznań : Silva Rerum, 2018

 

Komórki macierzyste

Mówi się nie bez powodu, że komórki macierzyste to ogromna nadzieja współczesnej medycyny. Są to komórki budujące nasze ciało. Ale najbardziej istotna ich właściwością jest to, że nie tylko potrafią tworzyć, lecz także odbudowywać chore i zniszczone struktury. Od lat wykorzystuje się je w leczeniu wielu chorób. Autor książki Komórki macierzyste. Rewolucja w medycynie  Neil H. Riordan – to jeden z pionierów w obszarze medycyny regeneracyjnej. Każdy rozdział tej książki opowiada osobiste historie o tym, jak niezachwiana wiara Riordana  w terapię komórkami może zmienić medycynę…

Komórki macierzyste. Rewolucja w medycynie / Neil H. Riordan. – Warszawa : ARW MEDIA POLAND sp. z o. o., 2019

 

Jak się odmładzać, żeby nie przesadzać

Polki zajmują pierwsze miejsce w Europie pod względem korzystania z zabiegów medycyny estetycznej. Niektórym zdarza się przesadzić, stąd wydęte usta i za duże policzki. W marcowym numerze „Claudii” Magdalena Mikołajczyk sprawdza, jak się odmładzać, by wyglądać naturalnie.

Jak się odmładzać, żeby nie przesadzać.// „Claudia”, 2020, nr 3, s. 66-76

 

Utracona i odzyskana godność

Bywa, że walcząc o godność w relacji z partnerem, dziećmi, rodzicami, często sami, nieświadomie, naruszamy godność drugiej osoby. Zawstydzamy ją, odbieramy nadzieję. Zapominamy, że ona tez ma „swoją godność”. O tym, jak  dbać o własną godność i nie odbierać jej innym rozmawiają na łamach najnowszego numeru „Charakterów” Dorota Krzemionka i psycholodzy Maria Król-Fijewska i Piotr Fijewski.

Utracona i odzyskana godność. / Maria Król-Fijewska, Piotr Fijewski, Dorota Krzemionka// „Charaktery”, 2020, nr 3, s. 14-21

 

Podziemne miasta Kapadocji

Sięgały nawet kilkanaście poziomów w głąb ziemi, dając schronienie dużym rzeszom ludzi. To bodaj najciekawsza aglomeracja na świecie, choć nadal nie w pełni zbadana. O tajemnicach krainy labiryntów w artykule Ilony Słojewskiej Podziemne miasta Kapadocji.

Podziemne miasta Kapadocji. / Ilona Słojewska// „Nieznany Świat”, 2020, nr 3, s. 34-37

 

Apetyt na dreszcze

Czynne wulkany zawsze przyciągały gapiów, ale dziś takich, którzy wdrapują się na nie, zaglądają do ich gorących kraterów, licząc na ekscytujące wrażenia, są dziesiątki tysięcy. Sięgnij po marcowy numer „Wiedzy i Życia” i dowiedz się więcej o nowym zjawisku, nazwanym turystyką wulkaniczną.

Apetyt na dreszcze / Andrzej Hołdys// „Wiedza i Życie”, 2020, nr 3, s. 12-19

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68