Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

W marcu polecamy

W marcu polecamy

Nowe technologie, a młodzi czytelnicy

Najnowszy tom z serii „Nauka – Dydaktyka – Praktyka” poświęcony został tradycyjnym i nowoczesnym metodom promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Zmieniające się technologie i rozwój „pokolenia millenialsów” mają wyraźny wpływ na narzędzia pracy i usługi biblioteczne (najnowszej generacji) z czytelnikiem/odbiorcą. Jednak literatura – niezależnie od wprowadzanych w życie zmian – nadal pozostaje medium socjalizacji istoty ludzkiej w społeczeństwo. Autorzy poszczególnych artykułów zastanawiają się nie tylko, w jaki sposób wykorzystać naturalne zainteresowanie młodych nowymi technologiami do promocji czytelnictwa, ale również czy nowinki technologiczne stanowić będą zagrożenie dla edukacji czytelniczej.

Nowoczesne technologie czy tradycyjne metody? : o tendencjach w krzewieniu kultury czytelniczej młodego pokolenia / redakcja naukowa Mariola Antczak, Agata Walczak-Niewiadomska ; Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. - Łódź : Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego ; Warszawa : Wydawnictwo SBP, 2017

 

Baśń we współczesnej kulturze i edukacji

Uważa się, że świat baśni został wyparty z rzeczywistości przez naukę i technikę. Izabela Symonowicz-Jabłońska podejmując temat baśniowości w kulturze popularnej, polemizuje z tym stwierdzeniem. W swojej najnowszej publikacji stara się wykazać, że świat baśni – w różnych formach – nadal jest obecny w życiu współczesnego człowieka.

Książka podzielona została na trzy rozdziały. Pierwszy poświęcony został etyce i poetyce baśni. Czytelnik dowie się m.in.: jaka  jest istota baśni. W drugim rozdziale omówione zostało zagadnienie kultury popularnej – jej obszarów, wielowymiarowości i masowości. W trzecim rozdziale autorka analizuje oblicza baśniowości na konkretnych przykładach (Harrym Potterze, Gwiezdnych wojnach, serialach i grach komputerowych).

Baśniowość w kulturze popularnej jako wyzwanie edukacyjne / Izabela Symonowicz-Jabłońska. - Toruń : Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2016

 

Barwy życia

Eksperci biją na alarm – żyjemy w świecie bez kolorów. W porównaniu z innymi epokami w dziejach ludzkości, żadna z nich nie była tak pozbawiona barw, jak nasza obecna. Proste linie, minimalizm i kolorystyka, która opiera się na bieli, czerni i szarości – charakteryzują naszą rzeczywistość. Jednakże kolory – obecne w naszym życiu od narodzin aż po śmierć – dodają energii i optymizmu. Na temat znaczenia barw pisze Zuzanna Kisielewska.

Dlaczego nie możemy żyć bez kolorów? / Zuzanna Kisielewska. // Focus. - 2018, nr 3, s. 18-27

 

Wakacyjne kosmetyki

Choć okres wakacji i urlopów jeszcze przed nami, to warto już pomyśleć o wyjazdach w nieznane. Oprócz wyboru kierunku, których coraz więcej jest w ofertach biur podróży i linii samolotowych, warto zastanowić się również nad tym co ze sobą zabrać. Z tekstu Marii Brzezińskiej wyczytać można m.in.: czego nie może zabraknąć w naszej walizce, co można dokupić na miejscu, a z czego całkowicie zrezygnować. Autorka poradzi również w co zaopatrzyć się np.: w Maroku, a jakie cenne kosmetyki przywieźć znad Morza Martwego.

Kosmetyki w podróży / Maria Brzezińska. // Podróże. – 2018, nr 3, s. 64-66

 

Ślub z samym sobą

Sologamia – to nowy trend społeczny, który zyskał na popularności kiedy włoska trenerka fitnessu Laura Mesi, poślubiła samą siebie. Na temat zjawiska, różnic pomiędzy singlem a osobą decydującą się na sologamię, a także mitów na temat singli, rozmawia Daria Grabda z Bellą DePaulo – psycholożką społeczną badającą osoby samotne.

I ślubuję sobie / Bella DePaulo ; rozm. przepr. Daria Grabda.// Charaktery. - 2018, nr 3, s. 34-36

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68