Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

W marcu polecamy

W marcu polecamy

Utrzymać oddech

Trójka autorów: Aneta Czarnocka-Kanik, Maciej Kanik oraz Michał Kaczorek, wykonała fotograficzną dokumentację pracy górników Jastrzębskiej Spółki Węglowej w czasie pandemii koronawirusa. W albumie Utrzymać oddech poruszono bardzo ważny temat, jakim była wrogość wobec górników i innych grup zawodowych okazywana przez część społeczeństwa. Na szczęście większość z nich była i jest gotowa zawsze, nawet w najcięższych warunkach, pomagać innym. 

Utrzymać oddech / Aneta Czarnocka-Kanik, Maciej Kanik, Michał Kaczorek. – Jastrzębie-Zdrój : Wydawca: Fundacja JSW, Stowarzyszenie Jastrzębski Klub Fotograficzny „Niezależni”, 2020

Popularna Encyklopedia Tyflologiczna

Na temat osób z uszkodzonym wzrokiem, niewidomych, słabowidzących, ociemniałych, nowo ociemniałych oraz członków ich rodzin przeprowadzono mnóstwo badań i napisano wiele prac naukowych. Kolejną propozycją jest Encyklopedia Tyflologiczna – pierwsza polska publikacja tego typu. Autor książki – Stanisław Kotowski, który wzrok w znacznej mierze stracił we wczesnym dzieciństwie – napisał setki artykułów publicystycznych oraz kilkadziesiąt popularnonaukowych i ekspertyz. Wydał również kilka książek z dziedziny rehabilitacji niewidomych.

Popularna Encyklopedia Tyflologiczna./ Stanisław Kotowski. - Warszawa : Fundacja Klucz,  2020

Światowa historia literatury polskiej

Najnowsza publikacja pod redakcją naukową Magdaleny Popiel, Tomasza Bilczewskiego, Stanleya Billa, to panoramiczny obraz literatury polskiej wszystkich epok: od średniowiecza po wiek XXI. Publikacja skierowana jest do studentów, badaczy i wielbicieli literatury polskiej i światowej.

Do tej pory nie mieliśmy w polskim literaturoznawstwie dzieła o takim charakterze i takiej wartości, jak to opracowanie stworzone wspólnym wysiłkiem plejady znakomitych badaczek i badaczy, pracujących w różnych językach i różnych kulturach na czterech kontynentach. (Z recenzji prof. dr hab. Małgorzaty Czermińskiej).

Światowa historia literatury polskiej. / Redakcja naukowa Magdalena Popiel, Tomasz Bilczewski, Stanley Bill  - Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego , 2020

Doktor Pies

Ich miłośnicy wiedzą, innym trzeba to tłumaczyć. Współczesna nauka potwierdza, jak ważny dla człowieka jest pies. O tym, jak psy pomagają w leczeniu, wykrywają choroby, wzmacniają odporność, a nawet odmieniają życie, przeczytać można w marcowej „Wróżce”.

Doktor Pies / Zbigniew Zborowski. - „Wróżka”, 2021, nr 3, s. 24-26

W grupie siła! Słodkie fiołki

Zima powoli się z nami żegna i chociaż pogoda może jeszcze nie raz zaskoczyć, marzymy o pięknych wiosennych barwach. W marcowym numerze „Mojego pięknego ogrodu”, w artykule Słodkie fiołki przeczytać można o roślinach, które ozdobią taras czy balkon, już wczesną wiosną.

W grupie siła! Słodkie fiołki. - „Mój Piękny Ogród”, 2021, nr 3, s. 24-27

Wyspa szczęśliwa

Czyste białe plaże, zmieniające się kolory i odcienie wody, od błękitu do turkusu, to obraz Afryki od pogodnej strony. Dziennikarka – Katarzyna Werner, która wraz z rodziną wyjechała na Zanzibar, dzisiaj pokazuje wyspę gościom swojego hotelu. Z marcowego numeru „Twojego Stylu” dowiedzieć się można czym ją zachwycił Zanzibar i co sprawia, że uśmiech gości na jej twarzy.

Wyspa szczęśliwa / Anna Janowska. - „Twój Styl”, 2021, nr 3, s. 112-116

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68