Z pustego nikt nie naleje
Nie chcemy wracać do tego rozdziału życia. Ale on wraca do nas, często pod postacią różnych problemów: zdrowotnych, relacyjnych, zawodowych. Bo cieniem na naszym dzieciństwie – a poprzez to na całym życiu – kładzie się nie tylko to, czego doświadczyliśmy, ale też to, czego w nim zabrakło. Z artykułu dowiemy się jak wypełnić pustkę i pokonać skutki zaniedbania emocjonalnego w dzieciństwie, oraz jak napełnić pusty bak.
Z pustego nikt nie naleje / Alina Gutek. - „Zwierciadło”, 2023, nr 3, s. 32-35
Nadal tu jestem
Brendan Fraser miał swoje pięć minut. Do pewnego momentu grał głównie atletycznych przystojniaków, po czym jego kariera przygasła. Teraz znów jest o nim głośno dzięki najnowszemu filmowi Darrena Aronofsky’ego Wieloryb, za który nawiasem mówiąc, prawdopodobnie dostanie Oskara. Charlie jest ekstremalnie otyłym mężczyzną, unieruchomionym we własnym mieszkaniu, żyjącym przeszłością. Jest kimś, kto się poddał, i to na wielu polach. A jednocześnie ma w sobie coś niezwykłego – jakąś iskrę, rodzaj wyostrzonej empatii, wrażliwości, dzięki którym nie da się z nim nie sympatyzować.
Zapraszam do rozmowy z Brendanem Fraserem, amerykańskim aktorem znanym m.in. z filmu Mumia.
Nadal tu jestem / Brendan Fraser ; rozmawiał Artur Zaborski. - „Zwierciadło”, 2023, nr 3, s. 52-55
Życie w odcinkach
Wyznaczają trendy, dyktują styl życia. Seriale przejęły rząd dusz. Czasem wręcz trzeba iść na odwyk. Nie oglądasz – nie istniejesz, można stwierdzić z lekką przesadą. Nie wypada nie wiedzieć, co działo się w ostatnim odcinku, to dowód bycia na bieżąco. Treść seriali jest tematem dyskusji równie ważnym jak polityka. Fikcyjnych bohaterów traktujemy jak realnych znajomych. Seriale są zwierciadłem naszych czasów? Niektórzy twierdzą, że też nowym zbiorowym uzależnieniem. Jak kształtują trendy, relacje i nasze widzenie świata? Dlaczego ich oglądanie stało się tak powszechną potrzebą? Na ile odciągają nas od realnego życia? I dlaczego jest kompulsywne oglądanie seriali jest leczone przez terapeutów?
Dowiemy się z Raportu w marcowym wydaniu „Twojego Stylu”.
Życie w odcinkach / Agnieszka Litorowicz-Siegert. - „Twój Styl”, 2023, nr 3, s. 44-49
Życie mi uśmiech odwzajemnia
Była gwiazdą festiwali w Opolu. Dziś rapuje na scenie z hiphopowcami. Krystyna Prońko. Wyjątkowa wokalistka, nie kłóci się z czasem, życzliwy stosunek ma nawet do przeciwności losu. Nie znosi tylko rutyny i pośpiechu. I nie lubi działać pod presją. W tym dostosowuje się do Świata tylko w wyjątkowych okolicznościach. Ma zarówno mocny głos jak i charakter. Lubi podróżować, a gdy potrzebuje pobyć sama ze światem i odreagować codzienne stresy wrzuca do auta plecak, namiot, zabiera psa i wyrusza do ukochanej Portugalii. Lubi po prostu żyć na własnych zasadach.
Jest się kim zainspirować!
Życie mi uśmiech odwzajemnia / Krystyna Prońko ; rozmawiała Beata Biały. - „Twój Styl”, nr 3, s. 50-55
Rynek telewizyjny : lojalność w dobie zmian technologicznych
Autorka w swojej książce: Rynek telewizyjny – lojalność w dobie zmian technologicznych podjęła wyzwanie przeprowadzenia wymiarowej analizy źródeł danych szeroko rozumianego rynku telewizyjnego i uporała się z tym zagadnieniem jak nikt nigdy dotąd. Książka powstała w wyniku prac badawczych, którymi autorka zajmowała się w rozprawie doktorskiej zatytułowanej Lojalność konsumenta a wartość przedsiębiorstw telewizyjnych w Polsce, przygotowanej w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Rynek telewizyjny : lojalność w dobie zmian technologicznych / Aleksandra Chmielewska. - Warszawa : Dom Wydawniczy Elipsa, copyright 2022
O stulatce, która nigdy się nie zestarzała
W tym roku skończy 102 lata. Nie myśli o tym, bo wiek to tylko liczba. Płynie z prądem i z wdzięcznością, przyjmuje to, co przynosi los. Jest dowodem na to, że dopóki żyjesz, świat stoi przed Tobą otworem. Jeśli miewacie chwile zwątpienia, czarne myśli związane z tym, że najlepsze rzeczy już za Wami, spójrzcie na Iris Apfel. Niewiele osób ma taką moc przyciągania i łatwość zjednywania sobie ludzi jak ona. Urok Iris polega na tym, że ona nie tworzy barier, jest urzekająco ciepła, otwarta i z zainteresowaniem słucha tego co masz do powiedzenia. Jedno wiem na pewno, chcę już teraz być jak Iris, Iris Apfeal, jej stylu nie da się wprawdzie podrobić, ale to jak myśli i podchodzi do życia jest godne naśladowania. O tym kiedy poznała swojego męża, dlaczego nie lubi szufladkowania i co przechowuje w pudełku po cygarach? O tym przeczytacie w marcowym Zwierciadle.
Serdecznie zapraszam do lektury.
O stulatce, która nigdy się nie zestarzała / Gabriela Czerkiewicz. - „Zwierciadło”, 2023, s. 26-31
Prawa nie są nam dane raz na zawsze
Świętować dzień kobiet czy nie? Oczywiście świętować! Jak przekonuje Anna Jankowiak-Maik, nauczycielka znana w sieci jako „Babka od histy”, zbliżający się 8 marca to świetna okazja by powrócić do emancypacyjnych korzeni tej daty i zacząć ją kojarzyć z walką o równouprawnienie. W 1918 roku w Polsce ustawowo potwierdzono prawa kobiet do głosowania, ale nadal nie przyznawano im praw do dzieci czy dochodzenia ojcostwa….dzisiaj kobieta może żądać ustalenia ojcostwa czy wystąpić o alimenty, gorzej jest trochę z ich egzekwowaniem.
Prawa nie są nam dane raz na zawsze / Anna Jankowiak-Maik ; rozmawia Małgorzata Milian-Lewicka. - „Zwierciadło”, 2023, s. 98-101
Się ma …Tę iskrę
Rockandrollowiec, showman, improwizator. Ale też twórca największej charytatywnej imprezy świata. Od 31 lat pokazuje, że dobre rzeczy można robić ponad podziałami, a cuda udają się nam , gdy działamy razem. Jak zaczynał? Które z jego pomysłów przeszły do historii? Czego dokonał? Z kim? I gdzie ładuje akumulatory? Jerzy Owsiak, twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, od A do Z.
Się ma …Tę iskrę / Anna Jasińska, Agnieszka Litorowicz-Siegert, Anna Rączkowska. - „Twój Styl”, nr 3, s. 38-43
Niedoskonałe i piękne
Za grube nogi, małe piersi, nie taki brzuch. Gdy stajemy przed lustrem, często nie czujemy się atrakcyjne. Z raportu „Siła Kobiet” wynika, że co druga z nas jest niezadowolona ze swojego ciała. Niedoskonałości ciała, zmarszczki są zapisem twojej drogi życiowej, osobowości. Są Tobą. To co piękne nie musi być idealne. Rozmowa z dr Moniką Łukasiewicz, seksuolożką, ginekolożką zapraszamy do marcowego „Twojego stylu”
Piękne niedoskonałe / Monika Łukasiewicz ; rozmawiała Jagna Kaczanowska. - „Twój Styl”, nr 3, s. 74-77
Czas samotności. Ukraina w latach 1914-2022
Ukraina po agresji Rosji Putina znajduje się na ustach całego świata. Bohaterstwo Ukraińców w obronie Ojczyzny, ich wytrwałość i wola przetrwania, mimo ludobójczych rosyjskich ataków i bombardowań miast, wsi, budzą powszechny podziw. Dotyczy to także Polski, która mocno wspiera walczącego sąsiada i przyjmuje rzesze uchodźców. To bardzo dobry moment, aby poznać najnowsze dzieje Ukrainy w XX i XXI wieku także skomplikowane i momentami tragiczne skutki polsko-ukraińskie. Czytelnicy dowiedzą się wiele z tej książki, wystarczy tylko po nią sięgnąć.
Czas samotności. Ukraina w latach 1914-2022 / Michał Klimecki, Zbigniew Karpus. - Warszawa : Wydawnictwo Bellona, 2022
44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a
32 471 76 97 ; 32 471 67 68